Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Ranný prehľad trhov 20. 2. 2018

Investície 20.02.2018 | 09:21 0 Komentárov
  • Včera vládol na trhoch pokoj, keď bola Wall Street zatvorená.
  • Nomináciu na nového viceprezidenta ECB získal španielsky minister financií Luis de Guindos.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy v pondelok klesli pri nízkych zobchodovaných objemoch. V USA boli trhy zatvorené pre štátny sviatok – Deň prezidentov.

DLHOPISOVÉ TRHY

Dlhopisové trhy v eurozóne sa príliš nehýbali a chýbal im výraznejší impulz pri zatvorených amerických trhoch.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato mierne kleslo, keď reagovalo na odrazenie sa dolára. Americké ropa WTI sa odrazila, keď reagovala na pokles americkým importov komodity z Kanady.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa voči euru konsolidoval okolo úrovne 124 dolárových centov, keď trhom chýbal výraznejší impulz. Väčšina obchodníkov v New Yorku a ďalších amerických mestách totiž nebola v práci a oslabovala Deň prezidentov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Ministri financií eurozóny nominovali na post viceprezidenta ECB hlavného favorita – španielskeho ministra financií Luisa de Guindosa. Pôvodne kandidoval na šéfa euroskupiny – neformálneho združenia ministrov financií eurozóny, no neskôr svoju kandidatúru stiahol pričom už vtedy sa hovorilo o politickom obchode – a jeho kandidatúre do ECB napriek tomu, že nemá formálne ekonomické vzdelanie. Politické obchody výrazne podkopávajú dôveru v ECB ako nezávislú inštitúciu, keď ďalší kandidát Philip Lane, šéf írskej centrálnej banky, ktorý je vnímaný ako silný odborník zvolený nebol. De Guindos nahradí na poste Portugalčana Vitora Constancia.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes bude zverejnený prieskum ekonomického sentimentu podľa ZEW v Nemecku za február. Podľa odhadov by sa však nálada v najväčšej ekonomike eurozóny mohla mierne zhoršiť pre súčasnú situáciu, pričom väčšie zhoršenie je očakávané pre budúci vývoj. Rovnaký prieskum bude zverejnený aj za eurozónu ako celok.
  • V poobedných hodinách bude v eurozóne zverejnená aj spotrebiteľská dôvera podľa februárového odhadu, ktorá by podľa očakávaní taktiež mohla poklesnúť.

ZAUJALO NÁS

Sony sa chce spojiť s japonskými taxikármi

Spoločnosť Sony plánuje vytvoriť alianciu so šiestimi japonskými taxi službami už túto jar, zatiaľ čo najväčšia svetová spoločnosť pre tzv. zdieľané jazdy Uber taktiež plánuje zvýšiť svoju prítomnosť v Japonsku. Pre množstvo regulácií v Japonsku sa totiž Uberu od roku 2013 nepodarilo preniknúť na japonský taxi trh s hodnotou 16 miliárd amerických dolárov. Uber sa preto taktiež snaží spolupracovať s miestnou taxislužbou. Taxi služby, s ktorými chce spolupracovať Sony majú dokopy vozový park s viac ako 10 tisíc autami v širšom okolí Tokya. Úloha Sony ma byť vo vývoji aplikácie s umelou inteligenciou ale aj poskytovanie platobného systému.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *