Piatok 22. marca. Meniny má Beňadik

Ranný prehľad trhov 20. 3. 2018

Investície 20.03.2018 | 10:15 0 Komentárov
  • Akciové trhy pod tlakom pre politické otázniky z Washingtonu.
  • Euro sa odrazilo, keď sa podľa agentúry Reuters začala diskusia v ECB o zvyšovaní sadzieb.
  • Pokles ropy pre rastúcu bridlicovú ťažbu v Spojených štátoch brzdí zvýšené napätiem medzi Iránom a Saudskou Arábiou.

AKCIOVÉ TRHY

Európske aj americké akciové trhy vstúpili do nového týždňa v stratách, keď na nich opätovne prevážili otázniky okolo protekcionistických opatrení v zahraničnom obchode a všeobecné politické napätie z Washingtonu, kde sa americký prezident Donald Trump nekompromisne zbavuje oponentov vo vládnych funkciách.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato len stagnovalo, keď sa vzájomne vyrovnala zvýšená averzia voči riziku na jednej strane a solídne makroprostredie pri očakávaní troch zvýšení sadzieb Fedom v tomto roku po 25 bázických bodoch na strane druhej. Ropa bola pod tlakom pre rastúcu ťažbu z bridlíc v Spojených štátoch. Väčším stratám však zabránilo rastúce napätie medzi Saudskou Arábiou a Iránom.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa posilnilo voči doláru na 123,5 dolárového centu v reakcii na správy, že v ECB sa rozbieha diskusia o zvyšovaní sadzieb. Výrazné zisky zaznamenala aj britská libra, ktorá reagovala na veľké pokroky pri rokovaniach o brexite.

DLHOPISOVÉ TRHY

Pesimistická nálada na trhoch bráni napriek solídnym makrofundamentom v raste výnosov na dlhopisových trhoch. Navyše medzi obchodníkmi rastie skepsa, že 10 – ročný americký výnos vystúpi a udrží sa nad trojpercentnou úrovňou pri politickej nervozite vo Washingtone a pomerne letargickom odraze inflácie.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Prebytok obchodnej bilancie eurozóny poklesol v januári na 19,9 miliardy EUR, pričom konsenzus trhu očakával 22,5 miliardy. Nadol bola revidovaná hodnota predchádzajúceho mesiaca a to o 0,6 miliardy na 23,2 miliárd EUR.
  • V eurozóne boli zverejnené aj čísla zo stavebného sektora za január. Medzimesačne poklesla produkcia stavebného sektora o 2,2 percenta, pričom hodnota predchádzajúceho mesiaca bola revidovaná o 0,6 percenta nahor na 0,7 percentný rast. Medziročne zrýchlil rast v sektore na 3,7 percenta, z  rastu 1,4 percenta v predchádzajúcom mesiaci, ktorý bol taktiež revidovaný nahor a to o 0,9 percenta. Pod januárový pokles sa najviac podpísali horšie čísla vo Francúzsku, Švédsku a Veľkej Británii.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes bude zverejnený prieskum ekonomickej situácie v Nemecku a eurozóne podľa inštitútu ZEW za mesiac marec. Okrem toho bude v poobedných hodinách zverejnený aj odhad prieskumu spotrebiteľskej dôvery v eurozóne taktiež za marec.

ZAUJALO NÁS

Viedeň sa stala opäť najlepším mestom

Podľa už 20. ročníka prieskumu agentúry Mercer v kvalite života, sa rakúske hlavné mesto Viedeň dostalo na čelo rebríčka už po deviaty krát v rade. Na druhom mieste je Zürich a na treťom novozélandské mesto Auckland. Najhorším sa stal Baghdad, hlavné mesto Iraku, sužované nepokojmi od roku 2003. Londýn je až na 41. mieste, pre dopravné zápchy a znečistený vzduch. Bratislava je na 80. mieste a Praha na 69. mieste.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *