Stvrtok 18. január. Meniny má Drahomíra

Ranný prehľad trhov 20. 4. 2017

Investície 20.04.2017 | 09:28 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Ropa v masívnych stratách po menšom ako predpokladanom poklese jej amerických zásob.
  • Výnosy na dlhopisových trhoch sa odrazili po prepálenom páde v minulých dňoch, čo stlačilo nadol cenu zlata. 
  • Béžová kniha Fedu signalizuje problém s obsadzovaním pracovných miest v USA a aj mzdové inflačné tlaky.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy sa v stredu mierne odrazili, keď bankový sektor prerušil šesťdňovú sériu strát po poklese úrokových sadzieb. Wall Street však končila v stratách, keď začínajúca korporátna výsledková sezóna za prvý kvartál priniesla viacero nepresvedčivých čísel, včera išlo najmä o IT giganta IBM. Mínusom bol aj masívny pokles cien ropy.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch sa napriek pretrvávajúcej nervozite okolo geopolitického vývoja a pred prezidentskými voľbami vo Francúzsku mierne odrazili, po tom ako sa ich ostatný pokles javil ako prestrelený. Jednoducho akési precitnutie sa trhu, keď svetová ekonomika rastie nadpriemerným tempom a Fed by mal pokračovať vo zvyšovaní sadzieb aj keď Biely dom rýchlo nedoručí zníženie daní či fiškálne stimuly.

KOMODITNÉ TRHY

Odraz výnosov dlhopisov a posilnenie dolára poslali nadol ceny zlata, keď trhy prestali byť natoľko skeptické ohľadne pokračovania sprísňovania menovej politiky Fedom. Ropa masívne klesla po tom, ako pravidelný týždenný report zásob v USA ukázal na ich menší pokles.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa odrazil z trojtýždenného minima voči košu hlavných svetových mien, kam sa dostal po znížení šancí toho, že americký prezident Donald Trump dokáže rýchlo znížiť dane a zvýšiť vládne výdaje, čo by mohlo znamenať aj pomalšie zvyšovanie sadzieb Fedom. Táto reakcia trhu sa však javila ako prepálená a prišlo ku korekcii. Pomohli k tomu aj slová amerického ministra financií Stevena Mnuchina o tom, že Trump sa „absolútne“ nepokúša slovne hovoriť proti sile dolára.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera bola publikovaná Béžová kniha Fedu, ktorá ukázala, že ekonomická aktivita v každom z 12 distriktov mierne rástla. Najzaujímavejší bol komentár okolo pracovného trhu, kde zamestnávatelia vo väčšine regiónov majú problém s obsadzovaním najmä nízkokvalifikovaných pracovných pozícií, pričom existuje silnejší dopyt aj po pracovníkoch s vyšším vzdelaním. To vytvára aj širšie tlaky na rast miezd predovšetkým na miestach, kde je nedostatok pracovníkov. Rastú aj náklady v podobe cien výrobcov, ktoré však zatiaľ nie sú v plnej miere premietané do predajných cien.
  • Eric Rosengren z Fedu povedal, že znižovanie bilancie centrálnej banky by mohla začať relatívne skoro. Podotkol, že zvyšovanie sadzieb by nemalo byť príliš iné ako pri absencii znižovania súvahy.
  • Včera mali vystúpenia aj dvaja centrálni bankári ECB. Benoit Coeure naznačil zlepšenie dynamiky rastu ekonomiky a pripustil, že osobne nevníma už riziká smerom nadol. Stále však uistil o „forward guidance“ teda o dodržaní cesty menovej politiky, ktorá bola načrtnutá. Jeho kolega Peter Praet, ktorý zastáva funkciu šéfekonóma banky mu však protirečil a pripustil, že vníma stále riziká rastu smerom nadol.
  • Včerajšia finalizácia indexov spotrebiteľských cien potvrdila spomalenie tempa rastu inflácie v marci v eurozóne medziročne na 1,5 percenta. Medzimesačne vzrástla úroveň cenovej hladiny o 0,8 percenta, pričom predošlý odhad bol 0,4 percenta. Jadrový medziročný index taktiež zotrval na odhadovanom 0,7 percentnom tempe rastu. Inflačné dáta z eurozóny tak spadli zo štvorročných maxím, keď dosiahli tzv. cenovú stabilitu – dvojpercentný inflačný cieľ ECB. Zverejnenie tak znižuje tlak jastrabích predstaviteľov na ECB aby začala s uťahovaním monetárnej politiky. V eurozóne bola navyše zverejnená aj úroveň obchodnej bilancie za február. Z mierneho deficitu sa bilancia dostala do solídneho prebytku vo výške 17,8 miliárd euro.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Ráno boli zverejnené marcové ceny výrobcov z Nemecka, ktoré spomalili tempo rastu oproti februáru na medzimesačnej báze (0,0 percenta vs. 0,2 percenta) ako aj na medziročnej báze (3,1 percenta vs. 3,2 percenta).
  • Dnes bude ešte z eurozóny zverejnená spotrebiteľská dôvera za február a vystúpi šéf Bank of England Mark Carney. V USA bude pozorne sledovaný aprílový prieskum Philly Fed a vystúpenie Jeromeho Powella z Fedu.

ZAUJALO NÁS

Ivanka Trump chce ochrániť svoje prvé meno

Dcéra amerického prezidenta Donalda Trumpa je jednou z najsledovanejších a najznámejších žien. Jej prvé meno Ivanka sa dokonca stalo v USA pojmom ako Oprah či Cher a s jej slávou sa objavuje množstvo novorodencov s týmto menom. Objavila sa však aj pozornosť, ktorá nie je veľmi žiaduca. Lokálny podnikatelia napríklad v Číne sa snažia zaregistrovať si jej meno ako ochrannú známku, aby mohli ťažiť z jej značky a predávať celý rad produktov. Spoločnosť Ivanka Trump Marks LLC si tak nechala zaregistrovať ochrannú známku „Ivanka“ na módne oblečenie, ale aj iné rôzne výrobky.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *