Pondelok 16. júla. Meniny má Drahomír

Ranný prehľad trhov 20. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Pokles akcií technologického sektora sa nateraz zastavil.
  • ECB chce kontrolovať kybernetické útoky na banky.
  • Bill Dudley z Fedu vyjadril dôveru v odraz inflačných tlakov.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe aj v Spojených štátoch rástli, keď sa odrazili ceny technologických akcií, ktoré minulý týždeň zaznamenali značnú, najmä technickú korekciu. Celkovo bolo cítiť z trhu optimizmus z robustného rastu globálnej ekonomiky, nízkej inflácie, ktorá drží v šachu rýchle uťahovanie menovej politiky či z rastu ziskovosti korporátneho sektora.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ceny amerických dlhopisov mierne klesali, čiastočne pre ochotu podstupovať riziko a čiastočne pre jastrabie komentáre šéfa newyorského Fedu Billa Dudleyho, ktorý verí v odraz inflačných tlakov pre zlepšovanie sa trhu práce a rast miezd. Vývoj v USA sa preniesol limitovane aj do cien európskych dlhopisov.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa dostalo pod tlak, keď reagovalo na rast výnosov na dlhopisových trhoch a na silnejší dolár po tom, ako šéf newyorského Fedu Bill Dudley ukázal dôveru v akceleráciu inflačných tlakov. Ropa pokračovala v poklese a od konca mája, odkedy sa OPEC a ďalší veľkí hráči dohodli na predĺžení dohody o znížení produkcie, stratila už 13 percent. Obchodníci si myslia, že dohoda bude mať malý vplyv na trhy a zníženie vysokých zásob komodity, keď ďalej rastie ťažba v Spojených štátoch spolu s ťažbou Líbye a Nigérie, dvoch krajín, ktoré dostali výnimku pri znižovaní ťažby napriek tomu, že sú členmi kartelu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár posilňoval voči košu hlavných svetových mien po dôveru v odraz inflácie, ktorú prejavil vplyvný člen Fedu Bill Dudley.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera mal vystúpenie šéf newyorského Fedu Bill Dudley a azda najdôležitejší odkaz, ktorý povedal je, že doterajšie zvyšovanie sadzieb v USA nesprísnilo finančné podmienky žiadnym významných spôsobom, a ak by Fed zastavil zvyšovanie sadzieb ohrozilo by to ekonomický rast. Celkovo mal Dudley pozitívny výhľad na americkú ekonomiku a vyjadril presvedčenie, že inflácia sa vráti späť k dvojpercentnému cieľu pri ďalšom zlepšovaní sa trhu práce a raste miezd. Okrem Dudleyho mal neskôr vystúpenie aj šéf chicagskeho Fedu Charles Evans, ktorý mal takisto pozitívny výhľad na ekonomiku a menová politika je podľa neho aktuálne primeraná jeho výhľadu ekonomiky. Dodal, že aktuálne prostredie podporuje veľmi postupné zvyšovanie sadzieb a pomalú redukciu bilancie Fedu.
  • Včera mal vystúpenie aj centrálny bankár ECB Jan Smets, ktorý tvrdí, že banka stále nevidí presvedčivé znaky, že cenová stabilita by mohla byť dosiahnutá bez podpory menovej politiky.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už ráno boli publikované májové ceny výrobcov z Nemecka, ktoré podľa očakávaní spomalili dynamiku svojho aprílového rastu pod trojpercentné tempo.
  • Trhy sa budú sústrediť najmä na vystúpenia centrálnych bankárov – šéfa BoE Marka Carneyho a viacerých amerických centrálnych bankárov.

ZAUJALO NÁS

ECB chce kontrolovať kybernetické útoky na banky

Banky v eurozóne budú povinné ohlasovať vážne kybernetické útoky Európskej centrálnej banke, v snahe obmedziť túto hrozbu pre stabilitu finančného systému. Banky by tak už v tomto lete mali zaznamenávať podobnú aktivitu a konzultovať ju s centrálnymi bankármi. Kybernetické útoky sa v posledných rokoch stávajú častejšími a závažnejšími. V januári tohto roku paralyzoval kybernetický útok vo Veľkej Británii digitálne služby Lloyds Banking Group na niekoľko dní.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *