Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Ranný prehľad trhov 20. 6. 2018

Investície 20.06.2018 | 10:02 0 Komentárov
  • Gradujúce napätie okolo obchodnej vojny tlačilo akciové trhy nadol. Čínsky index Shanghai Composite klesol na dvojročné dno.
  • Averzia voči riziku sa pretavila do poklesu výnosov bezpečne vnímaných dlhopisov USA či Nemecka.
  • Prezident ECB Mario Draghi sa prezentoval holubičím slovníkom na konferencii v portugalskej Sintre, čo spôsobilo straty eura.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy prehĺbili v utorok svoje straty pre rastúce obavy z vypuknutia obchodnej vojny po tom, ako americký prezident Donald Trump pohrozil, že uvalí ďalšie dovozné clá na čínskej tovary.

DLHOPISOVÉ TRHY

Averzia voči riziku, ktorá pramenila z rastu nervozity okolo obchodnej vojny sa pretavila do poklesu výnosov bezpečne vnímaných amerických či nemeckých dlhopisov, pri mierne raste rizikových prirážok zvyšku dlhopisového sveta.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato včera nereagovalo ako bezpečný prístav a strácalo v reakcii na posilnenie sa dolára. Ropa ako rizikové aktívum takisto klesala, keď by prepuknutie obchodnej vojny mohlo pribrzdiť rast svetovej ekonomiky a teda aj dopytu po komodite.

DEVÍZOVÉ TRHY

Nervozita na finančných trhoch z rastu napätia okolo obchodnej vojny medzi USA a Čínou sa pretavila do úteku k tradičným bezpečným prístavom v podobe japonského jenu a švajčiarskeho franku, ktoré sa posilňovali. Euro strácalo pre holubičie vyhlásenia prezidenta ECB Maria Draghiho o tom, že bude trpezlivý pri stanovení prvého zvýšenia sadzieb centrálnou bankou.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Agresívna obchodná rétorika predstaviteľov USA pokračovala aj včera, čo ďalej podkopalo sentiment na finančných trhoch. Prezident Donald Trump vyhlásil pred Národnou federáciou nezávislých podnikov, že musia urobiť niečo ohľadne zahraničného obchodu, urobiť ho férovým. Poradca Bieleho Domu Peter Navarro sebavedome povedal, že Čína má viac čo stratiť ako my a dodal, že Peking mohol podceniť silný postoj prezidenta Trumpa. Na druhej strane čínska centrálna banka PBOC sa snažila upokojiť trhy po masívnom takmer štvorpercentnom poklese akciového indexu Shanghai Composite, keď povedala, že použije komplexný systém menových nástrojov na zmiernenie externých šokov. Jej guvernér Yi Gang vyhlásil, že Čína má priestor pre čelenie všetkých druhov obchodného napätia.
  • Včera sa začala v portugalskej Sintre konferencia centrálnych bankárov, kde vystúpil aj prezident ECB Mario Draghi a prezentoval sa holubičím slovníkom, na čo reagovalo euro oslabením. Povedal, že banka ostane trpezlivá pri stanovení prvého zvýšenia úrokových sadzieb a bude mať následne graduálny prístup pri prispôsobovaní menovej politiky. Jeho kolega  Erkki Liikanen išiel dokonca ešte ďalej, keď povedal, že ECB by nemusela zvýšiť sadzby ani po lete 2019, ak tu bude potrebné.
  • Včera sa stretla nemecká kancelárka Angela Merkelová s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Obaja sa dohodli, že budú spopupracovať na reforme azylového systému v EÚ. A obaja sa v princípe dohodli aj na reforme eurozóny, ktoré by mala zahrńať aj spoločný rozpočet, a sieť na zastavenie kríz prostredníctvom ESM. Macron by chcel, aby tieto reformy vstúpili do platnosti od roku 2021.
  • Z makrodát bola včera v USA zverejnená výstavba nových domov a počet vydaných stavebných povolení v apríli. Začatá výstavba v apríli vzrástla o päť percent, pri trhových očakávaniach rastu len o 1,9 percenta, čím sa vymazal pokles predchádzajúceho mesiaca. Vydané stavebné povolenia naopak prehĺbili pokles a to o 4,6 percenta, pri očakávaní miernejšieho poklesu o jedno percento.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes trhy opäť nedostanú žiadne výraznejšie impulzy v podobe makroekonomických zverejnení. Investori budú pravdepodobne sledovať najmä diskusiu v portugalskej Sintre medzi šéfmi centrálnych bánk eurozóny, USA, Japonska a Austrálie. Predchádzať im budú vystúpenia ďalších centrálnych bankárov z eurozóny.

ZAUJALO NÁS

Bohatstvo milionárov prekonalo 70 biliónov dolárov

Kombinované bohatstvo svetových dolárových milionárov v roku 2017 vzrástlo podľa World Wealth Report 2018 spoločnosti Capgemini o 10,6 percent na rekordnú hodnotu 70,2 biliónov amerických dolárov. Vďačiť za to zlepšujúcej sa ekonomickej situácií a rastu akciových trhov. Počet kvalifikujúcich sa milionárov, teda tých, ktorých investičné aktíva prevyšujú milión dolárov, vzrástol v minulom roku o takmer desať percent na 18,1 miliónov. Podľa reportu by bohatstvo takýchto milionárov malo do roku 2025 dosiahnuť 100 biliónov amerických dolárov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *