Piatok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Ranný prehľad trhov 20. 7. 2017

Investície 20.07.2017 | 09:19 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americké akciové trhy opäť prepisovali historické maximá.
  • Index volatility VIX už piaty deň po sebe zatváral pod 10 bodmi, čo je najdlhšia séria od roku 1990.
  • Ropa na šesťtýždňových maximách, keď klesajú jej zásoby v Spojených štátoch.
  • Hlavná pozornosť trhov bude dnes na tlačovej konferencii šéfa ECB Maria Draghiho o 14.30 hod.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe aj v Spojených štátoch rástli, pričom indexy S&P 500 ako aj Nasdaq Composite opäť prepisovali historické maximá vďaka robustnému začiatku podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál, čo nateraz zatienilo aj nervozitu okolo nejednotnosti Republikánskej strany v USA a jej neschopnosť zrušiť ľavicovú zdravotnícku reformu Obamacare. Index volatility akcií VIX sa drží v blízkosti rekordného dna, keď už piaty deň po sebe zatváral na jednocifernej úrovni, čo je najdlhšia séria od roku 1990 odkedy sa zbierajú údaje.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na amerických štátnych dlhopisoch mierne rástli pri posune akciových trhov na rekordné maximá. Nemecké výnosy mierne klesali, keď sa obchodníci pripravovali na dnešné vystúpenie šéfa ECB Maria Draghiho na tlačovej konferencii po zasadnutí banky.

KOMODITNÉ TRHY

Ceny zlata sa príliš nemenili, keďže sa v zásade nikam včera neposunula ani americká výnosová krivka. Ropa sa posunula na šesťtýždňové maximá v reakcii na výrazne väčší ako predikovaný pokles zásob ropných produktov v Spojených štátoch.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár mazal časť strát voči euru, keď sa obchodníci obávali, že prezident ECB Mario Draghi by mohol na tlačovej konferencii po zasadnutí banky voliť skôr holubičí slovník, aby nevyvolal veľké očakávania ohľadne redukcie stimulov kvantitatívneho uvoľňovania, ktoré by mohla ECB oznámiť až na septembrovom zasadnutí. Navyše Draghi by mohol mať opatrný slovník aj vzhľadom na ostatné razantné posilnenie sa eura, čo by mohlo neželane tlmiť inflačné tlaky v eurozóne.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera boli v USA zverejnené dáta zo stavebného sektora za mesiac jún. Začatá výstavba nových domov medzimesačne vzrástla o 8,3 percenta, prekonávajúc očakávania, čím navyše vymazala takmer trojpercentnú stratu z predchádzajúceho mesiaca. Počet nových stavieb tak vzrástol na 1215-tisíc. Pozitívny signál poskytli aj vydané stavebné povolenia, ktorých počet vzrástol o 7,4 percenta, výrazne prekonávajúc očakávania, čo taktiež nahradilo stratu z predošlého mesiaca, kedy ich počet poklesol o takmer päť percent. Počet vydaných stavebných povolení tak v júni v USA vzrástol na 1254 tisíc. Jedným z dôvodov solídnych výsledkov je najmä obmedzená ponuka už existujúcich domov, pričom zároveň obmedzujúcim faktorom je často aj nedostatok žiadaných pozemkov.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Hlavná pozornosť trhu bude venovaná zasadnutiu ECB a najmä tlačovej konferencii jej prezidenta Maria Draghiho o 14.30 hod. Neočakávame žiadnu zmenu menovej politiky, bude však dôležité, aký slovník zvolí Draghi. Je možné, že vzhľadom k ostatnému posilneniu eura bude veľmi opatrný a tak holubičí ako sa len dá.
  • Z makrodát už ráno boli zverejnené čísla indexov cien výrobcov z Nemecka za jún, ktoré ukázali spomalenie inflačných tlakov. Medziročne rástli ceny výrobcov 2,4-percentným tempom v porovnaní s 2,8-percentným rastom za máj.
  • Okrem toho bude za eurozónu ako celok zverejnený bežný účet platobnej bilancie za máj a spotrebiteľská dôvera za jún.
  • V USA bude publikovaný júlový prieskum aktivity Philly Fed spolu s predstihovým Leading indexom za jún a pravidelnými novými a pokračujúcimi žiadosťami o podporu v nezamestnanosti.

ZAUJALO NÁS

Fondoví manažéri stále prekonávajú stroje

V prvej polovici tohto roka vygenerovali stratégie určované počítačmi 3,17-percentný výnos, vyplýva to z údajov z agentúry Preqin. Tradičnejšie stratégie vyniesli takmer dvojnásobok, keď sa ich výnosnosť zastavila jednu stotinu pod šiestimi percentami. Tieto stratégie pri tom závisia od ľudského faktora, ktorý robí investičné rozhodnutia. Ľudská stránka navyše pod agentúry zodpovedala výnosnosti 4,87 percenta, čo je najlepší výkon tohto sektora od začiatku roku 2009, kedy však hedžové fondy vykazovali ziskovosť 16,9 percenta.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *