Stvrtok 18. apríla. Meniny má Valér

Ranný prehľad trhov 20. 8. 2018

Investície 20.08.2018 | 09:21 0 Komentárov
  • Americké akcie sa v piatok odrazili a dolár sa oslabil po správach, že americký prezident Donald Trump a čínsky líder Xi Jinping sa v novembri stretnú a prerokujú obchodné vzťahy.
  • Inflácia v eurozóne v júli mierne nad dvojpercentným cieľom ECB.
  • Spotrebiteľská dôvera v USA v auguste ostáva solídna.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy v piatok klesali, keď naďalej na ne pôsobil negatívny sentiment okolo tureckej menovej krízy. Wall Street sa však odrazila a zatvárala v malých ziskoch po správach, že americký prezident Donald Trump a čínsky líder Xi Jinping by sa mali v novembri stretnúť a diskutovať o nastavení obchodných vzťahov.

DLHOPISOVÉ TRHY

Zvýšená nervozita na trhoch, ktorej zdrojom bolo Turecko, obchodná vojna či obavy zo spomaľovania čínskej ekonomiky naďalej držala výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov pod tlakom.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa držalo v blízkosti 17-mesačných miním a len minimálne sa odrazilo, keď sa zdá, že časť obchodníkov vyberala zisky zo stávok na jeho pokles. Ropa sa v závere týždňa odrazila a korigovala časť strát, no vo všeobecnosti je už niekoľko týždňov v defenzíve čo súvisí so zhoršením sa ekonomických perspektív pre napäté obchodné vzťahy medzi USA a Čínou a takisto pre oslabovanie sa mien rozvíjajúcich sa krajín, čo tlačí na ich rast a aj spotrebu palív.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár zaznamenal v piatok mierne straty voči košu hlavných svetových mien po tom, ako sa na trhoch objavili správy o stretnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho čínskeho náprotivka Xi Jinpinga, na ktorom by mala prebehnúť diskusia o obchodnej vojne.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • V piatok boli zverejnené finálne čísla inflácie v eurozóne za júl, ktoré nepriniesli žiadne prekvapenia. Medziročná inflácia zostala nad cieľom ECB s 2,1 percentným rastom, najmä vďaka vyšším cenám potravín a pohonných hmôt. Jadrová inflácia s 1,1-percentným medziročným rastom ostala naďalej nízka.
  • V piatok bol zverejnený aj predbežný odhad spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity v USA za august, ktorá nečakane poklesla na 95,3 bodu z 97,9 bodu, pričom konsenzus trhu hovoril, že by mala ostať okolo júlovej úrovne. Celkovo však ostáva stále na silných úrovniach, čo by malo znamenať, že spotreba domácností by naďalej mala solídne ťahať ekonomický rast aj v druhom polroku.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie dáta. Zaujať by však mohli vystúpenia šéfa Bundesbanky Jensa Weidmanna a Raphaela Bostica z Fedu.

ZAUJALO NÁS

Twitter len neochotne blokuje účty konšpirátorov

Generálny riaditeľ sociálnej siete Twitter Jack Dorsey, ktorú s veľkou vášňou používa americký prezident Donald Trump vyhlásil, že akýkoľvek krok smerom k zablokovaniu obsahu založený na politických alebo sociálnych postojoch, bude mať negatívny dopad na sociálne siete a vyvolávať obavy zo zneužívania ich sily a postavenia. Uvedomoval si kritiku Trumpa, ktorý tvrdil, že sociálne média diskriminujú republikánske konzervatívne hlasy po tom, ako Twitter zablokoval konto Alexovi Jonesovi, ktorého označuje ako pravicový konšpirátor.

Dorsey zároveň pripustil, že jeho zamestnanci sú skôr orientovaní ľavicovo, no vylúčil, že tento fakt mal vplyv na zablokovania účtu Jonesa, ktorý podľa neho mal nevhodné vystupovanie na sieti. Dorsey dodal, že chce ochrániť Twitter od konšpirátorov najmä prostrendníctvom menšieho dôrazu na počet followerov a dodaním kontextu ku konšpiračným správam.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *