Streda 08. apríla. Meniny má Albert

Ranný prehľad trhov 20. 8. 2019

Investície 20.08.2019 | 10:15 0 Komentárov
 • Čínska reforma úverovej politiky.
 • Utlmená inflácia v eurozóne.
 • Zlato sa vrátilo pod 1500 dolárov.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie si v pondelok pripísali slušné zisky a pokračovali tak v raste zo záveru minulého týždňa. Dôvodom boli niektoré nové ústupky voči spoločnosti Huawei a vďaka tomu nová vlna dôvery v konštruktívne riešenie obchodného sporu medzi USA a Čínou. Sentimentu pomohli aj kroky čínskej centrálnej banky, ktorá v snahe zlacniť prístup firiem k úverom, pristúpila k čiastkovej reforme úverovej politiky. Pozitívna eufória pokračovala aj na európskych akciových trhoch, keď si akcie pripísali viac ako jednopercentné zisky. Akciám nahrávali indície, že nemecká vláda je pripravená poskytnúť až 50 miliardový stimulačný balík na podporu svojho chorľavého hospodárstva.

DLHOPISOVÉ TRHY

Na potlačené obavy z možnej recesie reagovali prudkým rastom výnosy štátnych dlhopisov. Americký 10-ročný výnos vzrástol nad 1,6 percenta a úplne vymazal inverziu s 2-ročným výnosom. Vidina stimulovania nemeckej ekonomiky nahrávala aj európskym dlhopisom, kde nemecký 10-ročný výnos pokračoval v ústupe zo svojich historických miním.

KOMODITNÉ TRHY

Na zníženú averziu voči riziku reagovalo svojim poklesom zlato, ktoré sa vrátilo pod 1500 dolárovú hranicu. Oživenie akciových trhov nahrávalo rope, ktorá ťažila z rozplývajúcich sa obáv z poklesu dopytu po komodite, pre spomaľujúcu sa globálnu ekonomiku. Výtlak jej dodával aj eskalujúce napätie na Blízkom východe, kde cez víkend zaútočili jemenskí povstalci prostredníctvom dronov na jedno z najväčších ropných polí v Saudskej Arábii.

DEVÍZOVÉ TRHY

Stimulovanie globálnej ekonomiky nahrávalo doláru, ktorý vzrástol na svoje trojtýždňové maximum. V oslabovaní pokračovalo euro, ktoré voči americkej mene pokleslo na 110 dolárových centov, keď ho do úzadia tlačila nedostatočná júlová inflácia v eurozóne.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Nemecká centrálna banka Deutche Bundesbank vo svojom najnovšom výhľade naznačila, že najväčšej európskej ekonomike hrozí recesia. Uviedla totiž, že kvôli nedostatku zákaziek viazne výroba čo má negatívny dopad na celú ekonomiku, ktorá pravdepodobne počas leta naďalej oslabovala. Proexportná ekonomika tak naďalej dopláca na obchodnú vojnu medzi USA a Čínou, spomalenie čínskej ekonomiky, ako aj neistotu odchodu Veľkej Británie z EÚ. Hroziacu recesiu nemeckého hospodárstva by mohli odvrátiť stimulačné kroky Berlína. Nemecký minister financií Olaf Scholz cez víkend uviedol, že krajina má silu čeliť hospodárskej sile „plnou silou“. Odhaduje sa, že balík ochranných a stimulačných opatrení by mohol dosiahnuť až 50 miliárd eur.
 • Britský premiér Boris Johnson včera v dopise adresovanému predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi napísal, že je potrebné hľadať iné riešenie, než tzv. Írsku poistku. Žiadnu alternatívu ku kontrole hranice však neponúkol.
 • Americké ministerstvo obchodu poskytlo čínskemu telekomunikačnému gigantu Huawei ďalší 90-dňový odklad, počas ktorého môže pokračovať v obchodovaní s americkými spoločnosťami.
 • Ekonomický poradca amerického prezidenta Larry Kudlow predpovedal silný výkon americkej ekonomiky v druhej polovici roka, čo by mohlo pomôcť k 10-percentnému zníženiu dani z príjmu pre stredne zárobkovú skupinu obyvateľov, ktoré sľúbil prezident Donald Trump ešte pred voľbami. Medzitým obchodný poradca Bieleho domu Peter Navarro povedal, že je „istota, že USA budú mať silnú ekonomiku až do roku 2020, a to vďaka stimulom veľkých ekonomík, a najväčšej obchodnej dohode v histórii.“ Zároveň trval na tom, že „Fed bude znižovať sadzby, ako súčasť tohto globálneho stimulačného tlaku.“ Prezident bostonského Fedu Eric Rosengren , ktorý na poslednom zasadnutí hlasoval proti zníženiu úrokových sadzieb sa vyjadril, že „ekonomické podmienky v USA sú stále celkom dobré, a preto treba byť opatrní v uvoľňovaní menovej politiky, keď krajina nečelí významným problémom.
 • Čínska centrálna banka cez víkend uviedla, že v mechanizme určovania hlavnej úverovej sadzby, bude odteraz zohľadňovať situáciu na voľnom trhu. Opatrenie má pomôcť podnikom znížiť náklady na pôžičky a podporiť tak podnikanie, ktoré je poznamenané oslabením domáceho dopytu a vyše roka trvajúceho obchodného sporu so Spojenými štátmi. Napriek tomu, že kľúčová sadzba bude bližšie trhovým podmienkam, nepredpokladá sa, že by si nad ňou centrálna banka neponechala určitý vplyv.
 • Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne v júli spomalilo na 1,0 percenta z júnových 1,3 percenta. Štatistický úrad Eurostat tak vo svojej finálnej správe revidoval svoj predchádzajúci rýchly odhad na úrovni 1,1 percenta. Jadrová inflácia zostala nezmenená na úrovni 0,9 percenta.
 • Dnes ráno boli už zverejnené inflačné čísla cien výrobcov z Nemecka. Medzimesačne ceny vzrástli len nepatrne o 0,1 percenta. Medziročný rast zostáva naďalej nedostatočný na 1,1 percenta, keď klesol z 1,2 percenta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dnes bude už len zverejnená stavebná produkcia v eurozóne za jún.
 • Hlavná pozornosť v Európe bude smerovať na politický vývoj v Taliansku, kde je pád vlády zrejme už len otázkou času.

ZAUJALO NÁS

Päť miliardových filmov za rok

Americké filmové štúdio Walt Disney si užíva veľkú priazeň divákov. Najnovšou hviezdou je film Toy Story 4: Príbeh hračiek, ktorý zarobil cez jednu miliardu dolárov a momentálne je deviatym najzárobkovejším animovaným filmom v histórii. V tomto roku sa jedná už o piaty film z Disneyho produkcie, ktorý prekonal túto métu tržieb, čím štúdio pokorilo nový rekord. Žiadne iné filmové štúdio sa nemôže pochváliť takýmto výsledkom. Okrem príbehu hračiek zaznamenali miliardový úspech aj komiksové snímky Captain Marvel a Avengers: Endgame. Päticu ešte doplňujú moderné verzie rozprávok Aladin a Leví kráľ. Remake Levieho kráľa zarobil cez 1,4 miliardy dolárov, čím sa dostal vôbec na prvé miesto v histórii medzi animovanými filmami. Finále série filmov Avengers vynieslo takmer 2,8 miliardy dolárov, čím sa stalo vôbec najzárobkovejším filmom v dejinách.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *