Utorok 18. júna. Meniny má Vratislav

Ranný prehľad trhov 20. 9. 2018

Investície 20.09.2018 | 09:30 0 Komentárov
  • Akciové trhy rástli, keď Čína nevyostruje napätie okolo obchodnej vojny.
  • Výnosy 10-ročných amerických dlhopisov v blízkosti tohtoročných maxím.
  • Ropa s ďalšími ziskami.

AKCIOVÉ TRHY

Americké aj európske akciové trhy opäť zaznamenali rast keď investori zvažovali najnovší vývoj obchodného vzťahu medzi USA a Čínou. Konflikt zatiaľ podľa zlepšujúceho sa sentimentu na trhoch momentálne nepredstavuje prílišnú hrozbu pre rast globálnej ekonomiky, najmä preto, že Čína ho negraduje a zdá sa, že je otvorená dialógu. Zdanlivý stav sa však môže prudko zmeniť, pokiaľ sa na ekonomike začnú prejavovať silnejšie ako očakávané dopady.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych dlhopisov Nemecka a USA opäť rástli pri pozitívnej nálade na akciových trhoch. Americké desaťročné dlhopisy sa už približujú na tohtoročné maximá, čo pomohlo najmä rastu akcií amerických bánk.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato pri slabšom dolári vzrástlo a naďalej sa tak pohybuje okolo 1200 dolárovej hranice. Medzi obchodníkmi s ropou doznievali slová Saudskej Arábie o komfortnosti s cenou severomorského brentu nad 80 dolármi za barel, pričom cene čierneho zlata pomohol aj pokles amerických zásob.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár oslabil voči košu hlavných zahraničných mien, po indikáciách, že USA a Kanada pravdepodobne nedosiahne dohodu ohľadom Severoamerickej dohody o voľnom obchode. Nižšia riziková averzia mierne pomohla aj menám rozvíjajúcich sa krajín, ktoré sú počas obchodnej vojny pod zvýšeným predajným tlakom.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Vo svojom včerajšom prejave v Berlíne prezident ECB Mario Draghi podporil jednotný trh EÚ, pričom podotkol že spoločný trh je vitálnou súčasťou prosperity členských krajín a to najmä v časoch, keď lídri diskutujú o plánoch brexitu. Spoločný trh opísal ako jeden z najsilnejších nástrojov EÚ na zvýšenie rastu produktivity a ochranu pred nepokojmi na trhoch. V číslach sa podľa neho voľný pohyb osôb, tovarov, služieb a kapitálu podpísal za ostatnú dekádu rastom priemerného príjmu o desať percent. Okrem toho dodal, že EÚ by mala rozšíriť pravidlá na vytvorenie spoločného kapitálového trhu, ktorý by opäť zvýšil produktivitu a zrýchlil adopciu nových technológií.
  • Včera pokračovali rokovania medzi Spojenými štátmi a Kanadou ohľadne nového nastavenia obhcodných vzťahov. Zdroje hovoria, že rokovania boli srdečné a konštruktívne, no k definitívnej dohode ešte nedošlo. Budú však pokračovať aj dnes.
  • Čínsky predstavitelia sa snažili opäť raz tlmiť nervozitu okolo obhcodnej vojny. Čínsky premiér Li Keqiang vyhlásil, že cieľom krajiny nie je dosiahnuť prebytok zahraničného obchodu, ale vyrovnaný obchod. Zároveň dodal, že Čína postupne otvorí sektor služieb ako aj finančných služieb. 100-percentné zahraničné firmy by mohli mať licenciu vo finančných službách do troch rokov.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dopoludnia budú zverejnené maloobchodné tržby z Veľkej Británie za august. Trhy však budú, sledovať najmä americké dáta popoludní v podobe septembrového prieskumu nálady Philly Fed spolu s predajmi existujúcich domov za august. Okrem toho bude popoludní zverejnená aj septembrová spotrebiteľská dôvera za september z eurozóny. Navyše, bude pokračovať neformálny meeting predsedov vlád a hláv štátov EÚ v Salzburgu, kde sa budú hladať prieniky v postojoch ohľadne migrácie, bezpečnosti a najmä brexitu.

ZAUJALO NÁS

Firmy v USA trápi najviac dopyt spotrebiteľov

Podľa prieskumu CNBC Global CFO Council, prieskum medzi finančnými riaditeľmi spoločnosti, len 10,4 percenta vidí ako hlavný externý problém pre svoju spoločnosť obchodnú politiku USA. Až 45,8 percent vidí ako najväčšie riziko dopyt spotrebiteľov, čo je najvyššia hodnota za posledné dva roky. Hrozba obchodnej politiky pritom podľa hodnotenia pre tretí kvartál poklesla oproti začiatku roku, kedy ju za najväčšie riziko považovalo takmer 30 percent spoločností, no dopyt spotrebiteľov bol problém len pre približne 20 percent. CNBC Global CFO Council zahŕňa spoločnosti, ktorých celková trhová hodnota predstavuje takmer päť biliónov dolárov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *