Pondelok 03. augusta. Meniny má Jerguš

Ranný prehľad trhov 20. 9. 2019

Investície 20.09.2019 | 09:52 0 Komentárov
 • OECD znížilo odhad rastu svetovej ekonomiky na tento rok na najpomalšie tempo od krízy, súčasne vyzvalo vlády, aby v čase nízkych úrokových sadzieb viac investovali.
 • Podľa predsedu Európske komisie Jean Claude Junckera existuje šanca na uzavretie brexitovej dohody v nasledujúcich týždňoch.
 • Irán varoval pred útokmi Rijádu a Washigtonu totálnou vojnou.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy sa konsolidovali v blízkosti historických maxím a hľadali inšpiráciu pre ďalší pohyb po tom, ako Fed znížil podľa očakávaní sadzby, ale na druhej strane nedal jasný a presvedčivý signál, že bude pokračovať v uvoľňovaní menovej politiky, hoci naznačil túto možnosť. Navyše do pozornosti obchodníkov sa opäť dostávajú správy okolo obchodných rozhovorov medzi Pekingom a Washingtonom, kde sú raz zverejňované konštruktívne informácie po určitých pokrokoch a neskôr správy o tom, že Biely dom je pripravený eskaláciou ciel pritlačiť Čínu k ústupkom. Zmiešané pocity, ktoré musia byť strávené, aj preto akcie hľadali smer. Európske akcie preto viac-menej len kopírovali Wall Street.

DLHOPISOVÉ TRHY

Absencia väčšieho pohybu na akciových trhoch nevyvolala potrebu, aby sa výnosy dlhopisov zásadnejšie pohli. Trhy spracúvali výsledok zasadnutia Fedu, keď doručil zníženie sadzieb o 25 bázických bodov podľa očakávaní, čo bolo viac menej zacenené v cenách. Aktuálne sa čaká na dôležitejšie makrozverejnenia a ďalší vývoj okolo čínsko-amerického obchodného konfliktu, ktoré by mali diktovať ďalšie pohyby.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato mierne rástlo na pozadí oslabenie sa dolára, ktorý korigoval zisky po rozhodnutí Fedu. To bolo hodnotené skôr ako jastrabie, čo bolo príčinou určitých prvých ziskov dolára. No na druhej strane, trh hrá a očakáva, že do konca roka a začiatkom budúceho americká centrálna banka príde ešte so znížením sadzieb. Ropa si hľadala novú rovnováhu po útokoch dronov na saudskoarabské ropné facility a oznámení Rijádu, že výpadky ťažby by mali byť odstránené do konca mesiaca. Na druhej strane trhy začínajú k rope započítavať rizikovú prémiu, že sa tak nemusí stať ako aj fakt, že by mohlo prísť k ďalším útokom na ropné zariadenia. Olej do ohňa nervozity prilial aj iránsky minister zahraničných vecí, ktorý povedal, že ak Spojené štáty alebo Saudská Arábia zaútočia na Irán, riskujú totálnu vojnu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa mierne oslabil voči zvyšku hlavných svetových mien, keď Fed znížil sadzby, no jasne neotvoril dvere pre ich ďalší pokles, ale trh je naklonený tomu, že tak skôr či neskôr urobí. Libra sa výraznejšie odrazila po vyjadreniach šéfa Európskej komisie Jean Claude Junckera o tom, že existuje šanca na uzavretie brexitovej dohody, keď rokovania s britským premiérom Borisom Johnsonom boli celkom pozítívne.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Včera ponechala Bank of England podľa očakávaní sadzby na nezmenených úrovniach. Konštatovala, že inflačný vývoj môže byť slabší ako očakávaný, ak budú pretrvávať neistoty okolo brexitu, čo podkopáva domáci dopyt. V zápisnici okrem iného spomína, že reakcia na tvrdý brexit nebude automatická a bude závisieť od cesty vývoja ekonomiky vrátane kurzu libry. Ak všetko pôjde hladko, bude potrebná séria postupných limitovaných zvýšení sadzieb, konštatuje.
 • OECD včera znížila v aktualizovanom ekonomickom výhľade odhad globálneho ekonomického rastu na 2,9 percenta z májových 3,2 percenta, keď očakáva pomalší rast naprieč všetkými regiónmi (s výnimkou Japonska). Rovnako znížila aj rast pre rok 2020 o štyri desatiny percentuálneho bodu na 3,0 percenta. Malo by tak ísť o najpomalší rast sveta od finančnej krízy. OECD vo výhľade konštatuje, že protekcionizmus v zahraničnom obchode a s ním spätá neistota sa podpisuje pod slabosť investícií a takisto rastú riziká na finančných trhoch. Report kritizuje vlády, že nerobia dostatočné kroky na podporu rastu, čím riskujú, že pomalý rast sa stane novým normálom. OECD vyzýva vlády, aby využili prostredie nízkych úrokových sadzieb a viac investovali.
 • Na poli obchodného sporu medzi Spojenými štátmi a Čínou včera prichádzali rozporuplné správy. Na jednej strane čínske média upozorňovali, že poradca Bieleho domu a známy jastrab s tvrdými postojmi voči Pekingu Michael Pillsbury varoval čínsku stranu, že Spojené štáty sú pripravené eskalovať konflikt, ak nenastane pokrok. Súčasne editor hlavného denníka Komunistickej strany Číny tweetoval, že krajina sa nebude ponáhľať uzatvoriť obchodnú dohodu. Na druhej strane rôzne americké média citujú viacerých amerických vyjednávačov vrátanie ekonomického poradcu Petra Navarra a ministra financií Stevena Mnuchina o tom, že sú mierne optimistickí ohľadne nasledujúceho kola rokovaní.
 • Iránsky minister zahraničných vecí Javad Zarif varoval, že ak Spojené štáty alebo Saudská Arábia zaútočia na Irán, riskujú totálnu vojnu.
 • Včera sa hýbali ľady aj na poli brexitu, keď údajne Londýn predložil Bruselu dokumenty, ktoré reflektujú myšlienky ako sa posunúť ďalej. Predseda Európskej komisie Jean Claude Juncker povedal, že stretnutie s britským premiérom Borisom Johnsonom bolo skôr pozitívne a je možné dosiahnuť dohodu v nasledujúcich týždňoch.
 • Včera mal vystúpenie Benoit Coeure z ECB, a to najdôležitejšie, čo povedal, je, že by sa mala uzavrieť medzera medzi menovou a fiškálnou politikou a je čas, aby sa fiškálna politika stala hlavným ťahúňom ekonomického rastu. Vo veľmi podobnom duchu sa vyjadrila aj jeho kolegyňa Sabine Lautenschlaegerová.
 • Včera bol z najdôležitejších dát zverejnený prieskum dôvery Philly Fed za september, kde sa sentiment podľa očakávaní zhoršil na 12,0 bodu z 16,8 bodu, čo bolo marginálne lepšie číslo ako konsenzus na úrovni 10,0 bodu. Okrem toho nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti ostali oproti minulým týždňom v zásade nezmenené na úrovni tesne nad 200-tisíc. Index vedúcich ukazovateľov Leading index za august ostal nezmenený. V Európe boli zverejnené augustové maloobchodné tržby zo Spojeného kráľovstva, ktoré mierne zaostali za konsenzom.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dnes z makrodát bude zverejnená popoludní septembrová spotrebiteľská dôvera z eurozóny, ktorá by mala potvrdiť, že spotrebiteľ by mal byť hlavným ťahúňom ekonomického rastu. Okrem toho bude mať vystúpenie Eric Rosengren z Fedu.

ZAUJALO NÁS

Bill Gates bohatne napriek tomu, že rozdáva

Zakladateľovi Microsoftu a jednému z najbohatších ľudí sveta narástol podľa agentúry Bloomberg majetok v tomto roku o 16 miliárd dolárov na 106 miliárd, čo ho robí svetovou dvojkou (za zakladateľom Amazonu Jeffom Bezosom) napriek tomu, že v daroval na charitu až 35 miliárd dolárov. Sám Gates to pripisuje pomerne agresívnemu investičnému prístupu, keď až 60 percent jeho majetku tvoria akciové investície.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *