Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Ranný prehľad trhov 20. augusta

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Finančné trhy sú vo vyčkávacom móde pred zasadnutiami Fedu a Bank of Japan.
  • Nemecký minister financií Schauble nedokáže vysvetliť zmysel nízkych úrokových sadzieb.
  • Londýnske banky by podľa Moody´s dokázali zvládnuť stratu europasu.

Akciové trhy

Európske akciové trhy vstúpili do nového týždňa robustnými ziskami za čím stál v rozhodujúcej miere odraz cien ropy. Wall Street končila po volatilnom priebehu okolo otváracích úrovní, keď sa rastu cien ropy minula para a obchodníci vyčkávajú na stredajšie zasadnutie Fedu a Bank of Japan.

Dlhopisové trhy

Na dlhopisových trhoch neprišlo včera k výraznejším pohybom. Trhy sú vo vyčkávacom móde na výsledky stretnutia japonskej a americkej centrálnej banky uprostred týždňa.

Komoditné trhy

Zlato sa mierne posilnilo, keď reagovalo na oslabenie sa dolára. Jeho zisky však boli limitované pred stredajším zasadnutím Fedu, keď trh stále nevylučuje možné zvýšenie sadzieb. Ropa sa odrazila po tom, ako Venezuela vyhlásila, že OPEC a ďalší významní producenti sú blízko dosiahnutia dohody na obmedzení produkcie a nepokoje v Líbyi znemožnilo obnovu export ropy z prístavu Ras Lanuf, ktorý bol niekoľko rokov zatvorený.

Devízové trhy

Dolár mierne korigoval svoje zisky z ostatných dní po tom, ako dolárový index dosiahol dvojtýždňové maximá v piatok. Väčšina trhu sa prikláňa k tomu, že Fed v stredu ešte nezvýši sadzby, no do konca roka tak zrejme urobí. Kurz eura voči doláru sa tak priblížil k 112 dolárovým centom.

Dôležité správy z ekonomiky

Včera neboli zverejnené žiadne dôležitejšie makrodáta. Z centrálnych bankárov zaujali slová Yvesa Merscha z ECB, ktorý povedal, že bankám musí byť daný dostatočný priestor na „dýchanie“ pri mnohých regulatérnych zmenách, ktoré boli zavedené s cieľom posilniť finančný systém. Nemecký minister financií Wolfgang Schauble povedal, že je ťažké racionálne vysvetliť nulové úrokové sadzby. Doslova povedal, že „stále nie je dostatočne kreatívny“, aby mohol vysvetliť ich zmysel.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Ráno boli zverejnené nemecké ceny výrobcov za august, ktoré medziročne spomalili dynamiku poklesu z –2,0% na –1,6%, čo bolo presne v súlade s očakávaniami.
  • Popoludní budú v USA zverejnené dáta z realitného trhu- vydané stavebné povolenia a začatá výstavba za mesiac august.

Zaujalo nás

Malá zmena pre bankový sektor

Najväčšie britské banky a poskytovatelia finančných služieb by mohli utrpieť silnú ranu, ak by prišli o svoje pasové práva, keď Veľká Británia opustí Európsku úniu. Pasové práva (passporting right) dovoľujú britským bankám poskytovať svoje služby v EÚ bez potreby ďalších lokálnych licencií. Prístup na trh finančných služieb by si však niektoré veľké banky mohli udržať vďaka zosúladeniu sa s európskymi predpismi, tvrdí agentúra Moody´s, podľa ktorej by teda strata passportingu bola pre väčšinu bánk zvládnuteľná. 

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *