Utorok 07. apríla. Meniny má Zoltán

Ranný prehľad trhov 20. februára

Investície 20.02.2017 | 09:33 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americké akciové trhy opäť prepisovali historické maximá.
  • Populistické politické riziká rastú vo Francúzsku, Taliansku a dokonca aj v Nemecku.
  • Nemecká kancelárka Angela Merkelová priznala, že hodnota eura je problémom.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku v závere týždňa len stagnovali, no americké indexy S&P 500 ako aj Nasdaq Composite zaznamenali ďalšie rekordné maximá. Trhy vo všeobecnosti prehliadajú rôzne negatívne správy ako otázniky nad ďalšími krokmi amerického prezidenta Donalda Trumpa či riziká politického vývoja v Európe pred sériou parlamentných či prezidentských volieb. Naopak na vysokých úrovniach ich udržujú očakávania skorého zníženia korporátnych daní v USA či vo všeobecnosti robustné rastové momentum globálnej ekonomiky.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných dlhopisov USA či Nemecka klesali, keď na dlhopisových trhoch prevládali určité pochybnosti, či dokáže byť ostatný odraz inflácie vo svete udržateľný. Navyše trhoví hráči prihliadali aj na riziká politického vývoja v USA či v Európe.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa v závere týždňa konsolidovalo a udržalo sa v blízkosti niekoľkomesačných maxím napriek posilneniu sa dolára. Pomáhajú mu veľké prítoky peňazí do ETF fondov v rámci investorskej diverzifikácie pred sériou volieb v Európe a otáznikmi nad smerovaním (nielen) hospodárskej politiky USA pod vedením novej vlády Donalda Trumpa. Ropa v závere týždňa takisto len prešľapovala na mieste, keď sa vzájomne kompenzovali správy o raste ťažby v USA s dodržiavaním dohody OPECu a ďalších krajín o znížení jej produkcie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa v závere týždňa oslabilo voči doláru a vrátilo sa k úrovni 106 dolárových centov. Na spoločnú európsku menu negatívne vplývali otázniky pred prezidentskými voľbami vo Francúzsku. Zisky eura však boli limitované obavami, že znižovanie daní v USA nemusí byť rýchle podobne ako pomalé zavádzanie fiškálnych stimulov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Nemecká kancelárka Angela Merkelová priznala, že je tu „problém“ čo sa týka hodnoty eura ako meny. Zároveň však podotkla, že to ide na vrub politiky ECB, ktorá sa snaží byť šitá na priemer eurozóny a nie na mieru Nemecka. Merkelová povedala, že ak by Nemecko platilo naďalej markou bola by silnejšia. Ako kancelárka však so súčasným stavom nemôže nič urobiť. Sucho tak konštatovala na margo atakov z USA o tom, že euro je podhodnotené a Nemecko z toho neférovo profituje.
  • Počas víkendu nastal pohyb na politickej scéne v Európe. V Taliansku bývalý predseda vlády Matteo Renzi odstúpil z vedenia svojej Demokratickej strany, ktorá sa rozpadá a vyvolal  tým stranícke voľby, ktoré by mohli byť uskutočnené na prelome apríla a mája. Ak by sa jediná veľká proeurópska strana v Taliansku v skutku rozpadla, znamenalo by to nárasť šancí toho, že populisti z Hnutia 5 hviezd (aktuálne mierne strácajú na Demokratickú stranu)  vyhrajú blížiace sa voľby, ktoré sa uskutočnia zrejme buď v septembri alebo vo februári 2018.
  • Novinky dorazili aj z Francúzska. Média hovoria o tom, že dvaja ľavicový kandidáti, Benoit Hamon a Jean-Luc Melenchon, spolu komunikovali ohľadne sformovania spoločnej prezidentskej kandidatúry. Hamon dokonca rokoval aj so Zelenými. Všetko toto by mohlo otočiť predpokladaný vývoj volieb. Ak by sa v skutku Hamon dohodol s Melechonom, mohli by sa ich preferencie vyšvyhnúť na úroveň populistky Marine Le Penovej a nezávislého ľavicového kandidáta Emmanuela Macrona. Ak by Hamon-Mechelon postúpil do druhého kola, rastie šanca, že v ňom by mohla (za predpokladu, že tiež postúpi) vyhrať Marine Le Penová, čo trhy začínajú zaceňovať do cien francúzskych dlhopisov v podobe rastu ich rizikovej prirážky. Prieskumy inak hovoria, že aj Le Penová postuúpi do druhého kola s kýmkoľvek iným (okrem Hamon-Mechelon), tak by mala „bezpečne“ prehrať, hoci prvé kolo volieb zrejme vyhrá.
  • Do tretice pohyby nastávajú aj v Nemecku pred parlamentnými voľbami na jeseň. Ostatné prieskumy ukazujú, že rastie popularita ľavicovej SPD. Za ostatné štyri týždne získala až 12 percent navyše a aktuálne je preferenčnou jednotkou s 33 percentami (podľa Emnid Institute prieskumu) za dlhodobým lídrom CDU kancelárky Angely Merkelovej. SPD sa stáča smerom k populizmu po tom, ako sa do jej čela postavil bývalý predseda Európskeho parlamentu Martin Schultz, čo takisto znervózňuje trhy.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes dopoludnia bude zverejnená ešte januárová spotrebiteľská dôvera z eurozóny. V USA nie sú na pláne žiadne podstatnejšie zverejnenia.
  • Trhy budú pozorne sledovať stretnutie ministrov financií eurozóny, kde bude hlavnou témou pomoc Grécku.

ZAUJALO NÁS

Roboty by mali platiť dane

Roboty, ktoré nahrádzajú prácu ľudí nie sú zdanené, čo je jedna z ich neférových výhod voči ľudským pracovníkom. Podľa zakladateľa Microsoftu a najbohatšieho človeka na zemi Billa Gatesa by sa to však malo zmeniť. Človek, ktorý pomohol rozmachu počítačov a technológií, ktoré zmenšili potrebu ľudskej pracovnej sily, si teraz myslí, že je čas spomaliť tento trend. Podľa Gatesa by odmena za prácu, ktorú robot vykoná mala byť zdanená rovnako, ako keby ju vykonával človek. Tieto peniaze by potom boli použité na preškolenie alebo podporu ľudí, ktorých roboty nahradili.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *