Sobota 15. decembra. Meniny má Ivica

Ranný prehľad trhov 20. januára 2017

Investície 20.01.2017 | 09:50 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • ECB nevidí ostatný odraz inflácie v eurozóne ako presvedčivý a udržateľný, bude preto pokračovať v kvantitatívnom uvoľňovaní.
  • Ropa ďalej klesala v reakcii na report Medzinárodnej energetickej agentúry o vyrovnávaní dopytu a ponuky na trhu.
  • Alibaba partnerom Olympiád.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové burzy končili v miernych stratách, napriek tomu, že šéf ECB Mario Draghi na tlačovej konferencii po zasadnutí banky uistil trhy, že bude pokračovať v uvoľnenej menovej politike, keďže rast inflácie v eurozóne nie je ešte presvedčivý a udržateľný.  Wall Street takisto strácala, keď pokračoval výber ziskov z rally po zvolení Donalda Trumpa do Bieleho domu. Investori prestali nosiť ružové okuliare a prestali očakávať, že pod jeho vládou budú hladko prijaté všetky prorastové opatrenia hospodárskej politiky a začali sa obávať nesystémových protekcionistických krokov.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch pokračovali v raste, keď na ne naďalej pôsobil prejav šéfky Fedu Janet Yellenovej o pádnych dôvodoch odstraňovania menovej akomodácie pri solídnej kondícii americkej ekonomiky. Tento fakt zatienil aj holubičie slová prezidenta ECB Draghiho o potrebe uvoľnenej menovej politiky v eurozóne, keď hodnotil rastúce inflačné tlaky ako nestále.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ostalo pod tlakom pri ďalšom raste výnosov amerických dlhopisov a raste inflácie v USA na najrýchlejšie tempo za ostatných dva a pol roka. Mínusom pre žltý kov bol aj jastrabí slovník šéfky Fedu Janet Yellenovej. Ropa sa odrazila po správach Medzinárodnej energetickej agentúry o tom, že dopyt a ponuka komodity na trhoch sa začali vyrovnávať už pred tým, ako OPEC a ďalšie krajiny pristúpili k zníženiu ťažby.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár posilňoval voči väčšine hlavných svetových mien, keď solídne ekonomické dáta vrátane dynamického rastu inflácie naznačujú, že Fed by mohol zrýchliť tempo zvyšovania sadzieb. Zelená bankovka zisky voči euru neudržala napriek slovám šéfa ECB Draghiho o potrebe nízkych úrokových sadzieb v eurozóne a napriek slovám nového amerického ministra financií Stevena Mnuchina o tom, že dôležitejšia je dlhodobá sila dolára a nie obavy z krátkdobobej sily, ktoré podľa neho myslel šéf Bieleho domu Donald Trump.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera sa konalo zasadnutie ECB, ktoré podľa očakávaní neprinieslo žiadne zmeny v nastavení menovej politiky. Na tlačovej konferencii prezident banky Mario Draghi povedal síce, že ostatné indikátory ukazujú na rast aktivity a sú pozitívnym signálom, no stále existujú riziká rastu smerom nadol. Opätovne vyzval na rýchlejšie tempo zavádzanie štrukturálnych reforiem ako aj na fiškálnu stimuláciu. Zároveň zdôraznil, že ostatný odraz inflácie nevníma ako presvedčivý a udržateľný. Preto je potrebné pokračovať v uvoľnenej menovej politike. Jasne didakticky zdôraznil, že musia byť splnené štyri podmienky pred tým, ako ECB začne ukončovať kvantitatívne uvoľňovanie ( o čom včera ani nediskutovali). Po prvé, inflačný cieľ musí byť plnený zo strednodobého hľadiska, po druhé inflácia (cieľ do dvoch percent) musí byť trvalá a nie dočasná, po tretie, musí byť samoudržateľná aj bez podpory kvantitatívneho uvoľňovania a po štvrté, musí byť celoregiónová.
  • Štvrtok priniesol ako zvyčajne zverejnenie žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA. Nové žiadosti za týždeň končiaci sa 14. januárom poklesli na 43 ročné maximá na úroveň 234 tisíc žiadateľov. Zverejnenie tak prekonalo očakávanie trhu, že žiadosti vzrastú na 252 tisíc. Žiadosti z predchádzajúceho týždňa boli revidované o dva tisíce nahor na 249 tisíc. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci sa 7. januárom poklesli na 2046 tisíc, pričom konsenzus čakal 2075 tisíc žiadostí. Predchádzajúci týždeň bol taktiež revidovaný nahor o šesť tisíc žiadostí na 2093 tisíc žiadateľov o podporu v nezamestnanosti. Stavebný sektor USA zaznamenal v decembri výrazný medzimesačný rast 11,3 percenta, po však ešte prudšom poklese 16,3 v predošlom mesiaci. Počet začatých stavieb sa tak dostal na úroveň 1226 tisíc, pričom konsenzus očakával rast len na 1184 tisíc. Vydané stavebné povolenia v decembri ostali takmer nezmenené len s miernym poklesom dvoch desatín percenta, prehlbujúc 4,7 percentný pokles predchádzajúceho mesiaca. Posledným včerajším zverejnením bol prieskum januárového sentimentu vo výrobnom sektore podľa Philadelphského Fedu. Ten napriek očakávaniam zhoršenia indexu na 16 bodov prekvapil konsenzus rastom na 23,6 bodov. Pokračovanie rastu, ktorý index zahájil koncom leta sa dostal na najvyššiu úroveň za posledné dva roky. Silný dolár sa tak podľa prieskumu na sektore zatiaľ neprejavuje, je však potrebné sledovať akékoľvek signály jeho vplyvu na export USA. 

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V skorých ranných hodinách boli zverejnené čísla rastu čínskej ekonomiky za štvrtý kvartál, ktoré ukázali na 6,8-percentný medziročný rast, čo bolo desatinu nad konsenzom. Za celý rok 2016 ekonomika rástla 6,7-percentným tempom, čo je najpomalšia dynamika od roku 1990. Maloobchodné tržby v Číne v decembri rástli o 10,9 percenta oproti 10,7-percentnému konsenzu. Súčasne priemyselná produkcia rástla v decembri o 6,0 percenta, čo je o niečo slabšie ako sa čakalo.
  • Takisto už ráno boli zverejnené decembrové čísla indexu cien výrobcov v Nemecku, ktoré potvrdzujú dynamický odraz inflácie. Medziročné tempo sa oproti minulému mesiacu zrýchlilo na 1,0 percenta z predošlých 0,1 percenta. Dopoludnia sa bude pozornosť trhu v Európe bude sústrediť ďalej naj decembrové britské maloobchodné tržby.
  • Popoludní by si trhy mohli všímať opätovne vyjadrenia viacerých centrálnych bankárov z Fedu.

ZAUJALO NÁS

Alibaba a Olympijské hry

Čínska spoločnosť Alibaba uzatvorila s organizátormi Olympijských hier 12 ročný partnerský kontrakt o poskytovaní cloudov (internetových úložných serverov) a služieb elektronického obchodovania. Alibaba by mala pomôcť Medzinárodnej olympijskej komisii s efektívnejším prevádzkovaním hier a analýzou dát. Ďalej bude spoločnosť platformou predaja tovarov s olympijskou značkou. V neposlednom rade sa bude Alibaba podieľať na sprostredkovaní on-line vysielania Olympijských hier pre čínskych divákov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *