Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Ranný prehľad trhov 20. júla

Investície 20.07.2016 | 09:30 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Akciové trhy včera prevažne oslabovali, naďalej klesala aj ropa.
  • Európska komisia predpokladá pre Britskú ekonomiku v roku 2017 možnú kontrakciu, znížila aj výhľad rastu eurozóny.
  • Prieskum ZEW za júl výrazne klesol z dôvodu obáv z negatívnych dopadov brexitu.
  • Rekordná pokuta za automobilový kartel

Akciové trhy

Európske akciové trhy klesali v reakcii na zverejnenie výrazného zhoršenia sa sentimentu medzi nemeckými finančníkmi v júli, meraného indexom ZEW. Išlo o prieskum, ktorý bol robený po britskom referende za brexit, čo ukazuje, že otázniky s tým spojené budú znižovať ekonomický rast. Nízke objemy obchodov boli zapríčinené vyčkávaním investorov na štvrtkové zasadnutie ECB a najmä možné vyhlásenie prezidenta Maria Draghiho o možnom uvoľnení monetárnej politiky.

Americké akciové trhy končili zmiešane, keď široký index S&P 500 klesol v reakcii na zverejnenie niektorých slabších korporátnych hospodárskych výsledkov za druhý kvartál, kde sa veľké sklamanie šírilo najmä zo strany Netlfixu. Naopak Dow Jones rástol už po ôsmy krát v rade a posunul sa na nové historické maximá, k čomu v rozhodujúcej miere prispel rast akcií McDonaldu. 

Dlhopisové trhy

Zhoršenie sa sentimentu na trhoch sa pretavilo do poklesu výnosov bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA či Nemecka, kde sa investori pozicionujú pre prípadné možné uvoľnenie menovej politiky ECB už vo štvrtok, hoci pravdepodobnosť tohto kroku je malá a centrálna banka by mohla čakať až na september, kedy bude jasnejší dopad brexitu na ekonomiku eurozóny.

Komoditné trhy

Ropa naďalej pokračovala v oslabovaní zapríčinenom v poklese dopytu najmä z ázijských trhov. Naopak zlato sa pohyboval okolo hranice 1330 dolárov za Troyskú uncu s miernou tendenciou k rastu vzhľadom na opätovné zvýšenie averzie voči riziku na trhoch.

Devízové trhy

Dolár včera posilnil takmer voči všetkým hlavným menám vzhľadom na nárast výnosov amerických dlhopisov, keď po sérii solídnych makrodát z USA rastie pravdepodobnosť zvyšovania úrokových sadzieb Fedom do konca roka. Turecká vláda naďalej pokračuje v odvolávaní funkcionárov, tento krát z akademických radov. V reakcii na to turecká mena zaznamenala prudký pokles a zastavila sa len dve percentá od historických miním voči doláru.

Dôležité správy z ekonomiky

Medzinárodný menový fond (MMF) včera revidoval svoj výhľad rastu pre ekonomiku Veľkej Británie za predpokladu brexitu, resp., že krajina vystúpi z Európskej únie. Aj v prípade, že Veľká Británia dosiahne so zvyšnými 27 členmi rýchlu dohodu, brexit by podľa MMF krajinu ubral o jeden percentuálny bod z rastu, ktorý by dosiahol v roku 2017 1,3 percenta. Pre tento rok MMF znížil výhľad rastu už na 1,6 percenta. Súkromné firmy pritom pre rok 2017 vidia ekonomický rast Británie ešte pesimistickejšie, len mierne nad úrovňou stagnácie.
Európska komisia bola podľa svojho včerajšieho výhľadu, prvom po referende o brexite, ešte skeptickejšia, keď povedala, že Británia môže v budúcom roku prepadnúť do recesie. V tomto roku by rast HDP Veľkej Británie mal byť v rozpätí 1,3 až 1,6 percenta. V roku 2017 by pri najhoršom možnom scenári mohlo dôjsť k 0,3-percentnej kontrakcii. Rozhodnutie Británie opustiť EÚ bude mať dopad aj na ekonomiku samotnej eurozóny, ktorá by v roku 2016 mala rásť 1,5 až 1,6 percenta a v roku 2017 by mal rast spomaliť na 1,3 až 1,5 percenta,. Predchádzajúce májové odhady hovorili o raste 1,6 eprcenta v 2016 a 1,8 percenta v 2017.
Vo Veľkej Británii investori včera sledovali júnové čísla indexu spotrebiteľských cien merajúceho infláciu. Medzimesačne čísla dopadli zhodne s očakávaniami a potvrdili 0,2-percentný rast inflácie. Medziročne však dáta prekonali očakávania, keď index dosiahol 0,5 percenta oproti očakávaným 0,3 percenta. Britský štatistický úrad – Office for National Statistics – pripísal tento nárast k vyšším cenám leteniek, pohonných látok ale aj vyšším spotrebiteľským výdavkom. To potvrdzuje aj vyššia jadrová inflácia, očistená o volatilné a regulované položky ako ceny jedla či energií, ktorá prekonala očakávania nárastom na 1,4 percenta, oproti trhom očakávanému rastu z májových 1,2 na 1,3 percenta.
V Nemecku boli publikované pravidelné mesačné čísla prieskumu od inštitútu ZEW medzi finančníkmi za júl. Čísla sklamali očakávania keď index klesol viac ako očakával trh na minimá z novembra 2012. Za poklesom na –6,8 bodu oproti očakávanému spomaleniu z júnových 19,2 bodu na rovných 9 bodov, stála podľa ZEW predovšetkým ekonomická a politická neistota spojená s referendovým rozhodnutím Veľkej Británie opustiť Európsku úniu. Čísla prieskumu boli rovnako nízke aj za eurozónu ako celok, keď index klesol o 34,9 bodu na júlových –14,7 bodu.
V spojených štátoch boli včera publikované júlové dáta z realitného sektora v podobe začatej výstavby nových domov a stavebných povolení. Stavebné povolenia narástli v júni viac ako očakával trh s 4,8-percentným rastom na 1,19 milióna domov anualizovane. Jedná sa tak o najväčší nárast od februára, oproti májovému revidovaniu na 1,14 milióna. Rástli aj stavebné povolenia, ktoré sú akýmsi indikátorom pre budúcu výstavbu. Realitný trh USA tak potvrdzuje svoju silu, keď stavebné povolenia narástli o 1,5 percenta na 1,15 milióna anualizovane. 

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes nebudú zverejnené žiadne dôležité makrodáta, ktoré by mohli výraznejšie pohnúť trhmi. Pozornosť investorov by sa tak mala sústrediť najmä na výsledkovú sezónu amerických podnikov za druhý kvartál.

Zaujalo nás

Rekordná pokuta za automobilový kartel

Európska komisia dala automobilkám rekordnú pokutu vo výške 2,93 miliardy eur za kartelovú dohodu pri stanovovaní cien nákladných vozidiel za posledných 14 rokov. Do kartelu boli zapojené automobilky Daimler, Paccar, Volvo/Renault, Iveco, MAN a Scania. MAN, ktorý patrí pod Volkswagen sa tejto pokute vyhol práve informovaním o prebiehajúcej kartelovej dohode. Scania odmietla dohodu o pokute, pričom Európska komisia bude naďalej vyšetrovať jej možné účinkovanie.

Najvyššiu pokutu zo všetkých menovaných výrobcov dostal Daimler – až 1,01 miliardy eur. DAF, ktorý patrí pod Paccar zaplatí vyše 750 miliónov eur, Volvo spolu s Renaultom 670 miliónov eur a Iveco takmer 500 miliónov.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *