Piatok 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Ranný prehľad trhov 20. marca

Investície 20.03.2017 | 10:19 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Finančné trhy v závere minulého týždňa len stagnovali, keď im chýbal výraznejší impulz k pohybu.
  • Komuniké zo zasadnutia G20 neobsahuje na podnet USA vetu „odolávať všetkým formám protekcionizmu“.
  • Americký prezident Donald Trump kritizoval Nemecko za nedostatočné výdaje na obranu.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe aj v USA v piatok len stagnovali na relatívne vysokých valuačných hodnotách, keď im chýbal výraznejší impulz k pohybu. Investori sú pritom naďalej presvedčení, že „všetko pôjde dobre“- jednak čo sa týka vývoja globálnej ekonomiky, firemných ziskov, znižovania daní a fiškálnych stimulov v USA ako aj nezavedenia žiadnych podstatnejších protekcionistických opatrení či porážky populistických politických síl v EÚ.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov mierne klesli, keď obchodníci prestávajú hrať scenár dynamického zvyšovania sadzieb Fedom po jeho nie príliš jastrabom slovníku z jeho minulotýždňového zasadnutia. Európske výnosy len stagnovali, keď sa v závere týždňa na trhoch nič podstatnejšie neudialo.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato mierne rástlo ako výsledok poklesu americkej výnosovej krivky, keď trhy síce očakávajú ešte dve zvýšenia sadzieb Fedom v tomto roku, no to sa zrejme stane až v druhej polovici roka, po tom, ako odpadnú otázniky okolo znižovania daní a fiškálnej politiky v USA. Ropa WTI sa konsolidovala na úrovniach pod 50-dolármi, keď zníženie ťažby OPECom neznížilo vysoký stav jej zásob vo svete pri raste bridlicovej produkcie v USA.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolárový index klesol na päťtýždňové minimá, keď minulý týždeň Fed doručil v podstate len holubičie zvýšenie sadzieb, ktoré bolo navyše v trhu už plne zacenené.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Počas víkendu sa uskutočnilo zasadnutia skupiny G20, kde highlightom bolo vypustenie vety „odolávať všetkým formám protekcionizmu“ z vyhlásenia na podnet americkej administratívy. Ak by začal protekcionizmus skutočne byť presadzovaný v zahraničnom obchode vo svete malo byť na globálnu ekonomiku negatívne dopady. Trhy z tohto zatiaľ nepanikária, lebo ide o ďalší psí kúsok z Bieleho domu v zmysle – Donald Trump šteká, ale nehryzie. Neistota ohľadne protekcionizmu by mohla byť vyriešená, alebo by mohol byť svet bližšie k jej rozlúsknutiu v lete, kedy sa opäť v Nemecku- v Hamburgu uskutoční zasadnutie G20. Zaujali aj slová prezidenta Trumpa na twitteri po prvej návšteve nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v USA, o tom, že Nemecko dlží veľké sumy peňazí NATO a Spojeným štátom za obranu.
  • Piaktové makrodáta ukázali, že obchodná bilancia eurozóny v januári poklesla o takmer osem miliárd eur na 15,7 miliárd, pričom trh očakával omnoho miernejší pokles okolo jednej miliardy. Hodnota predchádzajúceho mesiaca bola navyše revidovaná smerom nadol. Najdôležitejším zo skromnejšej piatkovej série makrodát bolo americké zverejnenie spotrebiteľskej dôvery podľa University of Michigan za mesiac marec. Podľa prieskumu sa sentiment spotrebiteľov opäť zlepšil, keď hodnota indikátora vzrástla o 1,3 bodu na 97,6 bodov, čo je šesť desatín nad očakávanou hodnotou. Prieskum však taktiež ukázal, že spotrebitelia sú stále veľmi polarizovaný novou administratívou na čele s Donaldom Trumpom a očakávaniami smerovania jeho politiky. V USA bola taktiež zverejnený rast produkcie priemyselného sektora za február, ktorý však v tomto mesiaci stagnoval, nedosahujúc optimistickejšie očakávanie trhu rastu dvoch desatín percenta. Pokles minulého mesiaca bol pritom revidovaný nahor.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes ráno boli zverejnené len februárové dáta cien výrobcov z Nemecka, ktoré rástli o niečo pomalšie ako konsenzus, no na medziročnej báze vyše vyše trojpercentným tempom.

ZAUJALO NÁS

Porsche sa chce sústrediť na digitálne služby

Nemecká automobilka Porsche sa chce začať sústrediť na ponuku doplnkových služieb, ktoré majú spríjemniť zákazníkom ich šoférovanie. Cieľom tzv. digitálnych služieb je podľa luxusnej divízie Volkswagenu podieľanie sa na tržbách aspoň 10 percentami. Pri cene vozidla za športové auto v hodnote približne 90-tisíc, to predstavuje 9-tisíc za služby ako hľadanie parkovacieho miesta, informácie o počasí v reálnom čase a varovanie pred zľadovatenou vozovkou či aktivácia špeciálnych svetiel na bezpečnejšiu jazdu v horách. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *