Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Ranný prehľad trhov 20. októbra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Ropa rástla na 15-mesačné maximá.
  • Euro pod tlakom pred dnešným zasadnutím ECB.
  • Korporátna výsledková sezóna v USA za tretí kvartál začala pozitívne.

Akciové trhy

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku v stredu rástli, keď im pomohol odraz cien ropy a očakávania, že prezident ECB Mario Draghi by mohol na tlačovej konferencii po dnešnom zasadnutí centrálnej banky poprieť utlmovanie kvantitatívneho uvoľňovania a naopak naznačiť pripravenosť dodať ďalšie menové stimuly ak to bude potrebné. Plusom pre akcie bol aj začiatok výsledkovej sezóny firiem za tretí kvartál, ktoré nateraz prekonávajú očakávania. Navyše rast čínskej ekonomiky za tretí kvartál nevykázal žiadne spomalenie, čo bolo vnímané ako určitá úľava.

Dlhopisové trhy

Ceny vládnych dlhopisov sa príliš nehýbali pred dnešným zasadnutím ECB, pričom trh už do značnej miery započítal decembrové zvýšenie sadzieb Fedom. Preto v zásade nereagoval ani na vyjadrenia šéfa dallaského Fedu Roberta Kaplana o tom, že zvyšovanie sadzieb v USA bude postupné alebo Billa Dudleyho, že sa tak stane už tento rok. Ide o už dávno známu vec.

Komoditné trhy

Zlato pokračovalo včera v miernom odraze nahor, za čím mohla sčasti stáť nervozita pred poslednou debatou amerických prezidentských kandidátov – ľavičiarky Hillary Clintonovej a kontroverzného republikána Donalda Trumpa. Ropa výrazne rástla a posunula sa na 15-mesačné maximá po tom, ako štatistiky za ostatný týždeň ukázali ďalší pokles zásob ropných produktov v USA, už šiesty z ostatných siedmych týždňov.

Devízové trhy

Euro kleslo voči doláru hlbšie pod 110 dolárových centov, keď sa obchodníci pozicionovali pre prípadné rozšírenie či predĺženie menových stimulov na dnešnom zasadnutí ECB spolu s pravdepodobným holubičím komentárom jej prezidenta Maria Draghiho na tlačovej konferencii o 14:30.

Dôležité správy z ekonomiky

Už včera v skorých ranných hodinách boli zverejnené dáta HDP za tretí kvartál z Číny. Ukázali na 6,7-percentný medziročný rast a 1,8-percentný medzikvartálny, presne v súlade s očakávaniami. Maloobchodné tržby za september rástli na medziročnej báze takisto presne v súlade s očakávaniami 10,7-percentným tempom, len priemyselná produkcia mierne zaostala za očakávaniami (6,4– percentný rast), keď rástla o 6,1 percenta medziročne.
Dáta z trhu práce Veľkej Británie ostali takmer nezmenené, keď miera počtu žiadateľov o podporu v nezamestnanosti v auguste napriek očakávaniam poklesu o jednu desatinu ostala na úrovni 2,3 percent. Rovnako aj ILO miera nezamestnanosti ostala na úrovni z predchádzajúceho mesiaca v súlade s očakávaniami nezmenená na 4,9 percentách. Britský trh práce si tak stále drží nezamestnanosť na najnižšej úrovni od roku 2005.
Výstavba nových domov v USA klesá už druhý mesiac, keď septembrové zverejnenie prinieslo pokles o deväť percent na 1047 tisíc začatých stavieb, čo je o 3,4 percenta vyšší pokles ako minulý mesiac. Rast však obnovili vydané stavebné povolenia, keď vzrástli o 6,3 percenta na 1225 tisíc, o 5,6 percenta vyšší rast ako minulý mesiac.
Béžová kniha Fedu, ktorá hodnotí stav americkej ekonomiky nepriniesla v zásade žiadne prekvapenia. V kocke: ukázala mierne tempo rastu pri rastúcich mzdových tlakoch v septembri a začiatkom októbra, čo je v zásade rovnaký záver ako predošlé hodnotenie Béžovej knihy.
Včera mali vystúpenia aj niektorí centrálni bankári Fedu. Robert Kaplan naznačil, že inflácia sa postupne obnovuje, no Fed bude trpezlivý vo zvyšovaní sadzieb. Jedným z dôvodov slabného ekonomického rastu je podľa neho aj demografia, s ktorou centrálna banka nemôže nijako pohnúť. Bill Dudley povedal, že ak ekonomika ostane na súčasnej trajektórii, sadzby budú zvyšované ešte tento rok, keď Fed je blízko splnenia vlastného cieľa plnej zamestnanosti a inflácie.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Hlavnou udalosťou dnes bude zasadnutie ECB, kde rozhodnutie o nastavení sadzieb bude zverejnené tradične o 13:45 a tlačová konferencia jej prezidenta Maria Draghiho.
  • Z makrodát budú sledované najmä septembrové ceny výrobcov z Nemecka, ktoré klesli viac ako čakal trh na medziročnej báze, septembrové maloobchodné tržby z Veľkej Británie,  pravidelné týždňové nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti zo Spojených štátov spolu októbrovým prieskumom Philly Fed.

Zaujalo nás

Američania pracujú viac ako Európania

Vyplýva to z nepublikovanej štúdie, na ktorej sa podieľali Alexander Bick z Arizona State University, Bettina Bruggemann z McMaster University v Ontáriu a Nicola Fuchs-Schundeln z Goetheho inštitútu vo Frakfurte. Američania sú podľa štúdie závislí od svojich zamestnaní. Okrem toho, že v práci trávia viac času, odchádzajú do dôchodku vo vyššom veku a berú si menej dovolenky (aj preto, že USA je jediná krajina z OECD, kde nie je zákonom daná dovolenka – je to všetko na dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom).

Výsledky ukazujú, že priemerný Európan pracuje o 19 percent menej ako priemerný Američan. To predstavuje približne 258 menej odpracovaných hodín ročne, alebo jednu hodinu denne. Aj v rámci Európy sú však rozdiely v pracovných návykoch. Zatiaľ čo Švajčiari ich majú najpodobnejšie k tým americkým, Taliani vyšli ako najmenej pracujúci, o 29 percent pracovných hodín menej ako Američania. Aj preto, že sú Američania pracovitejší, je ich životná úroveň lepšia ako v Európe.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *