Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

Ranný prehľad trhov 21. 10. 2020

Investície 21.10.2020 | 10:28 0 Komentárov
  • Americké akcie včera obnovili rast, keď sa opätovne zlepšili prospekty na doručenie fiškálnych stimulov v USA ešte pred prezidentskými voľbami.
  • Výnosy amerických dlhopisov rastú, keď trhoví hráči začínajú započítavať, že je len otázkou času, kedy bude doručený veľký fiškálny balíček a je takmer jedno, či to bude pred prezidentskými voľbami alebo po nich v prvom kvartáli.

AKCIOVÉ TRHY

Americká Wall Street dala zabudnúť na prudký pondelkový výpredaj a pripísala si mierne zisky. Fundamenty, ktoré ovplyvňujú trhy sú stále rovnaké, avšak u najpodstatnejšieho faktora, ktorým je chýbajúca fiškálna podpora americkej ekonomike nastal nový zvrat. Americký prezident Donald Trump pravdepodobne pod tlakom klesajúcich preferencií zmenil názor, keď sa vyjadril, že chce ešte väčší balík pomoci ako navrhujú demokrati. Medzi investormi tak zavládla nádej, že by k jeho schváleniu už čoskoro. Tomu nahrávajú aj posledné americké epidemiologické čísla, podľa ktorých krajina stále koketuje s naštartovaním tretej vlny pandémie. Náladu podporila aj solídne sa vyvíjajúca výsledková sezóna, keď z doteraz 66 reportujúcich spoločností až 86 percent prekonalo očakávania. Naopak európske akcie pokračovali vo svojom poklese, a to hlavne kvôli obavám z rýchleho šírenia koronavírusu a hrozbe uzatvárania ekonomík. K zavádzaniu ďalších reštriktívnych opatrení najnovšie pristúpili Taliansko, Španielsko i Veľká Británia.

DLHOPISOVÉ TRHY

Nech sa stane americkým prezidentom ktokoľvek, je jasné že stimulačný balík pre americkú ekonomiku je nevyhnutný a bude aj doručený. Neistota je len okolo načasovania. Rastúci potenciál toho, že by sa ešte mohol stihnúť schváliť pred samotnými voľbami, naštartoval rizikový apetít investorov, čo sa prejavilo v zníženom záujme o bezpečne vnímané štátne dlhopisy. Inverzne k tomu rástli ich výnosové krivky na oboch brehoch Atlantiku.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato na pozadí oslabujúceho sa dolára vystúpilo na viac ako týždňové maximá. Ropa sa dokázala otriasť z predchádzajúcich strát a zaznamenala prvé zisky po štyroch reláciách. Americká ropa WTI dokonca vyskočila tesne pred vypršaním novembrového kontraktu až k sedemtýždňovým maximám, keď našla podporu v ďalšom očakávanom poklese amerických zásob.

DEVÍZOVÉ TRHY

S ústupom rizikovej averzie stratili investori záujem o bezpečný úkryt v podobe amerického dolára a obrátili svoju pozornosť k rizikovejším menám. Z tejto situácie vyťažilo maximum euro, ktoré je voči americkej mene najsilnejšie od polovice septembra. Vôbec mu nevadí ani stále patová situácia okolo brexitu a hrozba nedohody, ktorá je skôr prekážkou rastu britskej libry.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Diskusie okolo fiškálneho balíčku v USA pred prezidentskými voľbami pokračujú, hoci demokrati povedali, že včera bol deadline pre dohodu. Demokratická šéfka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová však povedala, že verí v možnú dohodu v priebehu tohto týždňa, ktorá by mohla byť, čo sa týka stimulov dokonca retroaktívna. Je pochopiteľné, že takéto slová podporili rast akciových trhov.
  • Americké ministerstvo spravodlivosti spolu s 11 generálnymi prokurátormi podalo antimonopolnú žalobu na technologického giganta Google. Firma je obviňovaná z toho, že jej vyhľadávať využíva antitrhové a výlučné praktiky pri vyhľadávaní, čo poškodzuje konkurenciu.
  • Včera boli z amerického realitného trhu zverejnené optimistické čísla, keď vydané stavebné povolenia v septembri ako aj začatá výstavba prekonali očakávania. Ide o ďalší dôkaz oživovania sa americkej ekonomiky.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už ráno boli zverejnené septembrové inflačné čísla z Veľkej Británie, kde sa síce headline inflácia na medziročnej báze zrýchlila na 0,5 percenta z 0,2 percenta v auguste, no jadrová skolabovala na 0,6 percenta z 0,9 percenta v auguste.
  • Večer bude zverejnená Béžová kniha Fedu, ktorá bude sumarizovať vývoj ekonomiky v jednotlivých regiónoch Spojených štátov.
  • V plnom prúde bude pokračovať podniková výsledková sezóna za druhý kvartál.

ZAUJALO NÁS

Najrýchlejší sériový automobil

O titul najrýchlejšieho sériovo vyrábaného automobilu sa už roky preťahujú automobilky Bugatti a Koenigsegg. Avšak kde sa dvaja bijú, tretí vyhráva. Prvenstvo sa podarilo vyfúknuť americkému hyperšportiaku SSC Tuatara automobilky SSC North America, a to ešte s obrovskou dominanciou. Oficiálny rekord, ktorý používa priemernú rýchlosť dvoch jázd v opačnom smere, je neuveriteľných 508,73 km/h. Pre porovnanie doterajší rekord Koenigseggu Agera RS bol „len“ 447,19 km/h. Tautara tak ako prvé sériové auto prekonala hranicu 500 km/h. Maximálnu rýchlosť ktorú hyperšportiak v teste dokázal vyvinúť bola až 532,93 km/h.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial