Streda 12. decembra. Meniny má Otília

Ranný prehľad trhov 21. 2. 2018

Investície 21.02.2018 | 09:25 0 Komentárov
  • Americké akcie pod tlakom.
  • Výnosy dvojročného amerického dlhopisu na 10-ročnom maxime.
  • Dolár sa odrazil z trojročného dna voči košu hlavných svetových mien.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy v utorok rástli, keď reagovali na zverejnenie série robustných firemných hospodárskych výsledkov za predchádzajúci kvartál. Wall Street však skončila v červených číslach pre slabé štvrťročné čísla maloobchodnej siete Walmart, ktorá začína doplácať na konkurenciu od Amazonu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch sa tlačia nahor, keď rastú očakávania odrazu inflácie. Americký dvojročný výnos tak atakoval nové desaťročné maximá, keď sa priblížil k 2,25-percentám.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato klesalo už tretí deň v rade, keď dopláca na posilňujúci sa dolár. Ropa WTI sa stabilizovala tesne pod 62 dolármi, kde ju drží pokles jej amerických komerčných zásob a nižšie importy z Kanady.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa v korekcii predchádzajúcich strát odrazil od trojročného dna voči košu hlavných svetových mien, keď časť obchodníkov pristúpila k výberu ziskov zo stávok na jeho pokles.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Ekonomický sentiment v Nemecku podľa ZEW vo februári poklesol oproti predchádzajúcemu mesiacu. Zatiaľ čo však súčasná situácia poklesla pod 1,7 bodu pod očakávania na 92,3 bodu, očakávania budúceho vývoja boli o 1,8 bodu vyššie ako hodnota konsenzu.
  • Prieskum ekonomického sentimentu ZEW skúmal aj v eurozóne ako celku za február, kde hodnota medzimesačne poklesla o 2,5 bodu na 29,3 bodov.
  • V poobedných hodinách bola v eurozóne zverejnená aj spotrebiteľská dôvera podľa februárového odhadu, ktorá poklesla až na 0,1 bodu, pri očakávaniach miernejšieho poklesu na jeden bod.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes budú naprieč eurozónou zverejnené čísla indexov nákupných manažérov vo výrobnom aj nevýrobnom sektore podľa februárového odhadu. V priemere očakáva konsenzus len mierny pokles z aktuálnych, pomerne vysokých hodnôt.
  • Indexy nákupných manažérov podľa februárového odhadu budú v poobedných hodinách zverejnené aj v USA. Okrem toho bude mať vystúpenie šéf Fedu vo Philadelphii Patrick Harker, ohľadom ekonomického vývoja.
  • Investorov môže vo večerných hodinách zaujať aj zverejnenie zápisnice  z posledného zasadnutia Fedu.

ZAUJALO NÁS

Akciové trhy stále nemusia byť z najhoršieho vonku

Podľa prieskumu Strategas Research Partners 16. februára medzi 500 inštitucionálnymi investormi, až 57 percent očakáva, že americký index S&P 500 ešte prelomí intradenné minimum 2553 dosiahnuté 9. februára. Zvyšok si naopak myslí, že trh už tohtoročné dno dosiahol po prvej desaťpercentnej korekcii od roku 2016. Posledné dve korekcie v rokoch 2015 a 2016 sa vrátili na pôvodné minimá po niekoľkých týždňoch.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *