Streda 22. mája. Meniny má Júlia, Juliána

Ranný prehľad trhov 21. 2. 2019

Investície 21.02.2019 | 09:52 0 Komentárov
 • Čínski a americkí obchodní vyjednávači pripravujú šesť memoránd o porozumení, ktoré by mohli vydláždiť cestu k obchodnej dohode.
 • Po včerajšom stretnutí britskej premiérky Theresy Mayovej a predsedu Európskej komisie Jean Claude Junckera rastie šanca na vyhnutie sa tvrdému brexitu.
 • Zápisnica z janurového zasadnutia Fedu ukázala, že centrálni bankári zastavia redukciu bilancie a zatiaľ nechcú zvyšovať úrokové sadzby.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie si pripísali len mierne zisky, keď ich k väčšiemu pohybu nerozhýbalo ani zverejnenie zápisnice z januárového zasadnutia Fedu. Súčasné úrokové sadzby zostali na nezmenenej úrovni, keďže väčšina predstaviteľov rezervného systému je znepokojená z výraznejšieho spomaľovania globálneho hospodárskeho rastu ako sa očakávalo, predovšetkým v Číne a Európe, rýchleho znižovania stimulov fiškálnej politiky a ďalšieho sprísnenia podmienok finančného trhu. Investori tiež pozorne sledovali vývoj obchodných rozhovorov medzi USA a Čínou. Európske akcie rástli v nadväznosti na nádej, že dve najväčšie svetové ekonomiky by mohli čoskoro zabezpečiť obchodnú dohodu s cieľom ukončiť dlhotrvajúci obchodný spor. Najlepšie sa darilo akciám automobilových spoločností, ktoré si pripísali viac ako dvojpercentné zisky.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov sa udržali stabilné, keď po poslednom zasadnutí Fedu stanovený „trpezlivý“ prístup ponechania úrokových sadzieb na nezmenenej úrovni, sa pokladá za najlepšiu cestu vpred. Zároveň Fed uviedol, že americká ekonomika a jej trh práce zostávajú silné, čo vedie k úvahám aspoň jedného zvyšovania úrokových sadzieb v tomto roku. Výnosy nemeckých dlhopisov zostali nezmenené.

KOMODITNÉ TRHY

Po zverejnení zápisnice Fedu a miernom posilnení dolára zlato pokleslo zo svojho desaťmesačného maxima. Ceny americkej ropy v reakcii na údajné znižovanie produkcie v Nigérii, nakoľko príznaky znižovania produkcie kartelom OPEC a jeho partnerov prevažujú nad nárastom produkcie v USA, rástli šiesty deň po sebe a vyšplhali sa na najvyššiu úroveň za ostatné tri mesiace.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár posilňoval voči svojim hlavným konkurentom potom, síce Fed vo svojej zápisnici z ostantého rokovania povedal, že chce zastaviť redukciu bilancie, zároveň však povedal, že ekonomika a trh práce sú silné, čo by mohlo znamenať aspoň jedno zvýšenie sadzieb v tomto roku.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Včera bola zverejnená zápisnica z januárového zasadnutia Fedu, ktorá ukázala, že centrálni bankári chcú zastaviť redukciu súvahy v tomto roku a naznačili, že nateraz nebudú zvyšovať úrokové sadzby.
 • Čínski a americkí vyjednávači okolo obchodných rokovaní pracujú na šiestich memorandách o porozumení, ktoré by mali vydláždiť cestu k samotnej obchodnej dohode. Mali by pokrývať oblasti ako poľnohospodárstvo, netarifné obchodné bariéry, služby, transfer technológií a intelektuálne vlastníctvo. Nie je jasné, aký by mal byť mechanizmus ich vymožiteľnosti, ale mohla by to byť hrozba obnovy dovozných ciel. To, že sa dohoda blíži potvrdzuje aj fakt, že čínsky vicepremiér Liu He by sa mal stretnúť s amerických prezidentom Donaldom Trumpom okrem už ohlásenej schôdzky s ministrom financií Stevenom Mnuchinom a obchodným konzultantom Robertom Lighthizerom.
 • Americký prezident Donald Trump opätovne potvrdil, že je pripravený zaviesť dovozné clá na automobily z EÚ, ak nebude dosiahnutá obchodná dohoda z úniou.
 • Britská premiérka Theresa Mayová a predseda Európskej komisie Jean Claude Juncker zverejnili včera po stretnutí spoločné vyhlásenie, v ktorom zdôraznili dočasný charakter írskej poistky a dodali, že dali za úlohu vyjadnávačom na oboch stranách zvážiť alternatívne nastavenie namiesto írskej poistky. Okrem toho sa objavovali správy, že takáto dohoda by mohla byť prechodná britským parlamentom, pričom EÚ vyžaduje, aby bola najskôr schválená v ňom pred tým, ako ju odsúhlasia jednotlivé členské krajiny. Celkovo sa zdá, že pravdepodobnosť tvrdého brexitu opäť raz klesla.
 • Ceny výrobcov v Nemecku za január prekvapujúco rástli na medzimesačnej báze 0,4-percentnými tempom a na ročnej 2,6-percentným, čo by mohlo naznačiť, že inflačné tlaky príliš nepoľavia.
 • Okrem toho bola zverejnená včera aj februárová spotrebiteľská dôvera z eurozóny, ktorá sa zlepšila na -7,4 bodu z -7,9 bodu. Ukazuje sa teda, že spotreba domácností je relatívne solídna a hlavný problém pomalého rastu ekonomiky eurozóny je spracovateľský sektor.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Ráno boli zverejnené finálne čísla nemeckej inflácie za január, ktoré potvrdili medzimesačný pokles cien o 0,4 percenta a medziročné spomalenie rastu na 1,4 percenta.
 • Ostro sledovanými dátami v Európe budú februárové rýchle odhady sentimentu vo výrobe a službách podľa PMI. Trhy bude zaujímať, či sa aspoň prestane zhoršovať nálada vo výrobnom sektore eurozóny a najmä Nemecka, čo je achillovou pätou ostatnej slabosti ekonomiky menovej únie.
 • Rovnaké dáta budú pritom zverejnené aj v Spojených štátoch, ktoré by mali ukázať pokračovanie svižného ekonomického rastu.
 • Trhy bude okrem toho zaujímať aj zápisnica z ostatného zasadnutia ECB a februárový Philly Fed prieskum ako aj januárové predaje domov a Leading index zo Spojených štátov spolu s finálnymi číslami decembrových objednávok tovarov dlhodobej spotreby.
 • Z politických vecí s trhy budú všímať vývoj okolo brexitu a obchodných rokovaním medzi USA a Čínou.

ZAUJALO NÁS

Vyčíslenie protiruských sankcií na ruských vývozcov

Hospodárske sankcie, ktoré 62 krajín sveta z rôznych dôvodov zaviedlo voči Rusku, stáli ruských vývozcov podľa správy ruského ministerstva pre hospodársky rozvoj, len v minulom roku okolo 6,3 miliardy dolárov. Najväčší počet sankčných opatrení zaviedla voči Rusku Európska únia, z veľkej časti za anexiu ukrajinského Krymu a podporu donbaských povstalcov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *