Stvrtok 02. apríla. Meniny má Zita

Ranný prehľad trhov 21. 2. 2020

Investície 21.02.2020 | 09:37 0 Komentárov
  • Akciové trhy v USA a v Európe včera korigovali z historických maxím, keď sa zdá, že rely bola prestrelená a valuácie odzrkadlovali perfekcionizmus, od ktorého je realita otáznikov okolo koronavírusu vzdialená.
  • V noci zverejnené prieskumy nálady PMI v Ázii ukázali na výrazné zhoršenie sa sentimentu v dôsledku koronavírusu. Podobné prieskumy budú v priebehu dňa zverejnené aj z Európy a USA, kde sa čaká takisto zhoršenie sa aktivity.

AKCIOVÉ TRHY

Americké a európske akcie včera končili v stratách, keď v rámci korekcie ustúpili z historických maxím. Na trhoch panovala atmosféra, že všetko bolo valuačne ohodnotené na „perfekcionizmus“, čo nedáva veľký zmysel pri stále pretrvávajúcich otáznikoch okolo toho, aké veľké ekonomické výpadky spôsobí koronavírus. Lokálna vláda v čínskej provincii Hubei- epicentre vírusu oznámila, že predlžuje odstávku továrni až do 10. marca, čo znamená, že budú zatvorené už šesť týždňov. (okrem tzv. zlatého týždňa osláv Lunárneho nového roka).

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných dlhopisov mierne klesli v reakcii na určitý rast napätia na trhoch, keď ešte nie je známy definitívne ekonomický účet za koronavírus. Navyše trhoví hráči sa naďalej pohrávajú s myšlienkou, že centrálne banky by mohli ďalej uvoľniť menovú politiku.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa konsolidovalo nad 1600-dolármi na sedemročných maximách, keď koronavírus stále máta trhy a výnosy dlhopisového trhu sú nízke. Ropa zastavila svoj odraz, keď sa síce ekonomická aktivita v Číne postupne dostáva po koronavíruse do normálu, no stále existujú určité reštrikcie a továrne nie sú spustené úplne všetky, čo podkopáva dopyt Číny po rope.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa konsolidovalo voči doláru okolo 108 centov, keď obchodníkom chýbal väčší impulz pre pohyb. Obavy z koronavírusu už boli započítané do ceny, teraz sa trhy zamýšľajú ako veľmi vírus poškodí ekonomický rast a aká bude reakcia centrálnych bánk či vlád s fiškálnou podporou.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Čínska centrálna banka včera znížila benchmarkovú 1-ročnú refinančnú sadzbu o 0,1 percentuálneho bodu na 4,05 percent a 5-ročnú sadzbu z 4,8 percenta na 4,75 percenta. Tieto opatrenia robí s cieľom podpory ekonomickej aktivity hospodárstva postihnutého následkami koronavírusu.
  • Z Veľkej Británie včera dorazili prekvapujúco silné januárové maloobchodné tržby, ktoré dosiahli 1,2-percentný medziročný rast po slabých 0,7 percentách v decembri, pričom konsenzus ležal na úrovni 0,5 percenta.
  • Februárová spotrebiteľská dôvera v eurozóne klesla prekvapujúco narástla na -6,6 bodu z -8,1 bodu. Ukazuje sa, že to, čo drží regionálnu ekonomiku nad vodou je práve spotrebiteľ, keď miera nezamestnanosti dosahuje multidekádne minimá.
  • Zo Spojených štátov boli zverejnené pravidelné týždňové nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti, kde nenastáva žiadny zásadnejší posun. Pokračujúce sa pohybujú tesne nad 1,7-miliónovou hranicou a nové mierne nad 200-tisícmi. Inak povedané, trh práce je silný. Okrem toho bol včera zverejnený februárový prieskum Philly Fed, ktorý ukázal prekvapujúco zlepšenie sa sentimentu na 36,7 bodu z januárových 17 bodov.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes budú naprieč Európou ako aj zo Spojených štátov zverejnené rýchle odhady nálady vo výrobnom sektore a v službách podľa prieskumov PMI za február. Očakáva sa zhoršenie sa sentimentu, najmä vplyvom neistoty okolo koronavírusu.
  • Z eurozóny budú okrem toho zverejnené finálne čísla inflácie za január a z USA januárové predaje starších domov.
  • Okrem toho budú mať vystúpenia viacerí centrálni bankári Fedu.

ZAUJALO NÁS

Rekordný počet hodín na kúpu akcií v USA

Priemerný Američan musí odpracovať rekordných 129,4 hodiny, aby si mohol dovoliť kúpiť jednu akciu indexu S&P 500. Ide o trojnásobok času ako pred 10 rokmi. Dokazuje to tak rastúcu majetkovú nerovnosť, ku ktorej prispieva najmä uvoľnená menová politika.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *