Utorok 16. júla. Meniny má Drahomír

Ranný prehľad trhov 21. 3. 2019

Investície 21.03.2019 | 09:31 0 Komentárov
  • Fed signalizoval, že v tomto roku ani raz nezvýši sadzby, zhoršil prognózu ekonomického rastu Spojených štátov a povedal, že skončí kvantitatívne sprísňovanie už v septembri.
  • Dolár reagoval na holubičie slová Fedu výrazným oslabením sa pri poklese americkej výnosovej krivky, z čoho profitovalo zlato.
  • Wall Street síce privítala dlhú pauzu pri zvyšovaní sadzieb Fedom, bankový sektor tým však trpí, čo bolo príčinou jej pádu do červených čísel spolu s neistotou, že obchodná dohoda medzi USA a Čínou nemusí byť skoro uzavretá.
  • Žiadosť britskej vlády o odklad brexitu sa stretla v EÚ s odporom.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy skončili včera v stratách napriek tomu, že zasadnutie Fedu vyznelo holubičo. Centrálna banka prostredníctvom dot-plot grafu naznačila, že v tomto roku nezvýši úrokové sadzby a skončí s redukciou svojej bilancie už v septembri. Akcie síce reagovali najskôr pozitívne na dlhú pauzu vo zvyšovaní úrokových sadzieb, no stiahol ich nadol bankový sektor, ktorý nízkymi sadzbami a plochou výnosovou krivkou trpí. Európske akcie takisto končili v stratách, kam ich poslala nervozita okolo toho, že obchodná dohoda medzi USA a Čínou nemusí byť skoro podpísaná a navyše rastú otázniky z toho, že by v nešťastnom vývoji mohol nastať tvrdý brexit a to dokonca v pôvodnom dátume odchodu Londýna z EÚ, ak britský parlament nezahlasuje za už dvakrát odmietnutú brexitovú dohodu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov klesli na najnižšie úrovne od začiatku januára 2018 po tom, ako Fed signalizoval, že v tomto roku ani raz nezvýši sadzby, na jeseň skončí s kvantitatívnym sprísňovaním  a na trhy sa vrátila nervozita z toho, že USA a Čína sa budú ešte dlho dohadovať o uzavretí obchodnej dohody. Americký prezident Donald Trump totiž miatol trhy vyhláseniami, že dovozné clá voči Číne ešte neplánuje zrušiť. Výnosy na ostatných trhoch kopírovali pohyb tých amerických.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa posunulo na štvortýždňové maximá, keď benefitovalo z oslabenia sa dolára a posunu americkej výnosovej krivky nadol, po tom, ako Fed naznačil, že v tomto roku sadzby nezvýši pričom súčasne zhoršil výhľad rastu americkej ekonomiky. Ropa WTI  sa posunula nad 60 dolárový level na najvyššie úrovne v tomto roku, keď profituje z poklesu ťažby OPECu a s ním spolupracujúcich krajín pri spomalení rastu americkej bridlicovej ťažby, poklese amerických zásob a zavedení amerických sankcií voči Iránu a Venezuele.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa oslabil voči košu hlavných svetových mien po tom, ako Fed zmietol zo stola očakávania, že v tomto roku aspoň raz zvýši úrokové sadzby a je možné, že celý cyklus sprísňovania menovej politiky v USA je na konci. Zasadnutie Fedu jednoducho prekonalo holubičie očakávania, keď okrem iného aj znížil výhľad ekonomického rastu a inflácie a takisto vyhlásil, že skončí v septembri s redukciou bilancie, čo bolo o niečo skôr ako čakal trh. Pod predajný tlak sa dostala aj britská libra, keď sa EÚ prikláňa k žiadosti britskej vlády o odloženie brexitu o tri mesiace len s podmienkou, že britský parlament schváli brexitovú dohodu.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Americká centrálna banka Fed včera podľa očakávaní ponechala úrokové sadzby bezo zmeny v pásme 2,25-2,5 percenta a potvrdila, že bude mimoriadne trpezlivá pri ďalšom sprísňovaní menovej politky. Centrálni bankári prostredníctvom dot-plot grafu signalizovali, že v tomto roku sadzby už zvyšovať nebude (predchádzajúci dot-plot signalizoval dve zvýšenia po 25 bázických bodov), navyše povedal, že od septembra skončia s redukciou svojej bilancie. Fed zároveň zhoršil výhľad ekonomického rastu a znížil aj inflačné projekcie. Celé zasadnutie vyznelo viac holubičo ako čakal trh, čo sa pretavilo do poklesu americkej výnosovej krikvy a pádu dolára.
  • Britská vláda včera oficiálne požiadala EÚ o odklad brexitu o tri mesiace. V Bruseli sa táto žiadosť stretla s odporom, keď s ním podmienečne súhlasí, ak britský parlament schváli brexitovú dohodu (ktorú už dvakrát zamietol). Rastie tak riziko tvrdého brexitu. Na druhej strane v hre je možnosť demisie britskej premiérky Theresy Mayovej, pričom EÚ by mohla navrhnúť dlhé odloženie brexitu s podmienkou predčasných volieb v Spojenom kráľovstve či dokonca s podmienkou usporiadania druhého referenda o brexite.
  • Včera boli z makrodát zverejnené len inflačné čísla zo Spojeného kráľovstva za február, ktoré v zásade nijako neprekvapili. Inflácia na medzimesačnej báze rástla 0,5- percentným tempom po januárovom poklese o 0,8 percenta. Na medziročnej báze dosiahlo tempo rastu 1,9 percenta, čo je o desatinu rýchlejší rast ako v januári. Jadrová inflácia naopak spomalila tempo rastu na 1,8 percenta medziročne po 1,9-percentnom raste v januári.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V Európe sa bude pozornosť trhov sústrediť okrem brexitovej odysei k zasadnutiu Bank of England a z makrodát na britské februárové maloobchodné tržby.
  • Popoludní budú v Spojených štátoch zverejnené pravidelné týždenné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti, index predstihových indikátorov Leading index za február ako aj marcový Philly Fed prieskum aktivity.

ZAUJALO NÁS

Romanée Conti opäť prepisovali rekordy

Vína ako trieda alternatívnych aktív sa minulý rok podľa  Liv-Ex Fine Wine 1000 indexu zhodnotili o deväť percent. Subindex mapujúci ceny najviac obchodovaných bielych a červených vín z Burgundska sa posunul nahor dokonca o takmer 33 percent na nové historické maximá a za ostatných päť rokov sa viac ako zdvojnásobil. Za dynamickým rastom cien burgundských vín v ostatných rokoch, najmä Grand Crus od vinárstiev Raveneau, Romanée Conti, Roumier a Rousseau, stoja dva hlavné faktory.

Prvým je séria slabších úrod, ktoré kulminovali v roku 2016, keď mráz zničil v niektorých regiónoch až 70 percent koreňov. Druhým je silný dopyt od ázijských zákazníkov, vrátane tých čínskych, ktorí boli v minulosti zameraní len na červené z Bordeaux, no dnes sa rozšíril ich rozhľad. Záujem o burgundské spôsobil to, že v minulom roku sa opäť prepisovali historické cenové rekordy na dražbách. Jedna fľaša Romanée Conti ročník 1945 vymenila majiteľov za 558-tisíc dolárov a druhá za 496-tisíc.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *