Sobota 21. septembra. Meniny má Matúš

Ranný prehľad trhov 21. 5. 2019

Investície 21.05.2019 | 10:35 0 Komentárov
  • Zvýšené obchodná napätie medzi Čínou a USA tlačilo akciové trhy v úvode týždňa nadol.
  • Šéf Fedu Jerome Powell s pozitívnym výhľadom na americkú ekonomiku, čo redukuje šance na zníženie úrokových sadzieb centrálnou bankou.
  • Saudská Arábia a ďalší veľkí producenti ropy v rámci OPECu signalizovali zámer pokračovať v obmedzenej ťažbe do konca roka.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie vstúpili do nového týždňa v červených číslach. Sentiment investorov naďalej podkopáva neistota ohľadom vyriešenia obchodného sporu medzi USA a Čínou, nakoľko sa momentálne vzťahy medzi oboma krajinami dostali na bod mrazu a obchodné rokovania sa takmer zastavili. Zintenzívnenie krokov zo strany USA voči čínskemu telekomunikačnému gigantovi Huawei dostalo pod tlak technologický sektor. Akcie amerických spoločnosti ako Google, Qualcomm alebo Broadcom si odpísali viac ako dve percentá potom, ako oznámili pozastavenie spolupráce s čínskym konkurentom. Obchodné trenice nepriali ani európskym akciám. Dole ich ťahal takisto technologický sektor, keď strácali hlavne akcie spoločností ako Infineon, AMS a STMicroelectronics, ktorí sú dodávateľmi komponentov pre zariadenia Huawei a Honor.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov mierne vzrástli na pozadí pretrvávajúcich chladných vzťahov medzi USA a Čínou, pričom investori vyčkávajú na najbližšie zasadnutie amerického Fedu, ktoré by mohlo priblížiť názory banky na stav ekonomiky, inflácie či menovej politiky. Európske dlhopisy kopírovali vývoj tých amerických.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato využilo slabosť dolára k stabilizácii svojej ceny, ktorá však aj naďalej zostáva na dvojtýždňových minimách. Ceny americkej ropy WTI mierne vzrástli, keď nedeľné zasadnutie kartelu OPEC a jeho spojencov naznačilo, že obmedzovanie produkcie zo strany kartelu by mohlo pokračovať aj v druhej polovici roka 2019. Severomorský benchmark ropa Brent naopak mierne strácala, pre pretrvávajúce obavy z globálneho poklesu dopytu po komodite.

DEVÍZOVÉ TRHY

Včerajšie obchodovanie na devízovom trhu sa nieslo v pokojnom duchu. Dolár voči svojim konkurentom len nepatrne strácal. Voči euru sa bez zverejnenia výraznejších kurzotvorných dát pohyboval okolo 1,116 EUR/USD.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Čínska ambasáda pri EÚ naznačila, že Peking môže prijať odvetné opatrenia po kroku USA dať čínsky Huawei na obchodný blacklist.
  • Šéf Fedu Jay Powell ponúkol pozitívny pohľad na americkú ekonomiku, keď konštatoval, že napriek určitým protivetrom ekonomika ukazuje pokračovanie rastu, silnú tvorbu pracovných miest a rastúce mzdy. To neznelo ani trocha holubičo a naznačuje to neochotu (aspoň nateraz) znížiť úrokové sadzby Fedom. Šéf atlantského Fedu Raphael Bostic takisto povedal, že nevidí potrebu upravovať menovú politiku, pričom dodal, že pravdepodobnosť zvýšenia a zníženia sadzieb v tomto roku je rovnaká.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dopoludnia zverejní OECD aktualizovaný ekonomický výhľad. Okrem toho budú zverejnené čísla májovej spotrebiteľskej dôvery z eurozóny spolu s aprílovými predajmi nových a existujúcich domov.
  • Aj dnes budú mať vystúpenia viacerí centrálni bankári z ECB, Fedu a Bank of England.

ZAUJALO NÁS

Londýn bojuje so smogom vodíkovými autobusmi

Po uliciach Londýna začnú od budúceho roku jazdiť prvé dvojposchodové autobusy na vodík. Takéto autobusy budú vôbec prvé na svete. Dvadsať kusov si objednala mestská spoločnosť Transport for London, ktorá sa už teraz hrdí najčistejšou flotilou autobusov v Európe a týmto krokom chce ešte viac prispievať k čistejšiemu ovzdušiu v britskej metropole. Celková investícia do nových autobusov spoločnosti Wrightbus sa vyšplhá na 12 miliónov libier.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *