Streda 17. január. Meniny má Bohdana

Ranný prehľad trhov 21. 6. 2017

Investície 21.06.2017 | 09:58 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Ropa sa dostala do medvedieho trhu, keď od tohtoročných maxím klesla už o vyše 20 percent.
  • Americký minister financií Steven Mnuchin deklaroval, že daňová reforma bude prijatá do konca roka.
  • Šéf Bank of England Mark Carney s holubičím slovníkom.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe aj v Spojených štátoch končili utorkové obchodovanie v stratách, keď ich nadol ťahali energetické firmy pre pokles cien ropy. Zlepšiť atmosféru nepomohli aj vyjadrenia amerického ministra financií Stevena Mnuchina o tom, že masívna daňová reforma bude 100-percentne schválená v tomto roku. Toto totiž už počuli veľa krát, no chýbajú akékoľvek podstatnejšie detaily a reforma je neustále posúvaná v čase.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch mierne klesli pre rast averzie voči riziku a pokles cien ropy, čo by malo znižovať inflačné tlaky a znižovať tlak na normalizáciu menovej politiky.    

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa stabilizovalo v okolí päťtýždňových miním, keď Fed síce minulý týždeň zvýšil sadzby, no trhy vidia len 50-percentnú pravdepodobnosť, že ich zvýši tento rok ešte raz. Hlbším stratám zlata včera bránil pokles výnosov na dlhopisových trhoch. Ropa opäť klesala na najnižšie úrovne od polovice novembra minulého roka, keď na trhoch neutícha skepsa z rastu produkcie V Nigérii, Líbyi a USA pri pretrvávajúcom vysokom stave svetových zásob. Komodita od svojich tohtoročných maxím už skorigovala o viac ako 20 percent, čo znamená, že technicky vstúpila do medvedieho trhu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa posilnil na jednomesačné maximá voči košu hlavných svetových mien, keď naďalej čerpal z pomerne jastrabích slov šéfa newyorského Fedu Billa Dudleyho o zrýchlenie dynamiky rastu inflácie.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • V priebehu včerajšieho dňa mali vystúpenia viacerí centrálni bankári. Stanley Fischer z Fedu poznamenal, že predĺžené obdobie nízkych úrokových sadzieb prispelo k rastu cien nehnuteľnosti vo viacerých krajinách a jeho kolega Eric Rosengren poukázal na riziká finančnej stability plynúce z dlhého obdobia nízkych úrokových sadzieb. V Európe sa pozornosť koncentrovala na vystúpenie hlavy Bank of England Marka Carneyho, ktorého jastrabí prejav vyústil do oslabenia sa libry. Dištancoval sa od jastrabích prejavov niektorých jeho kolegov a poznamenal, že ešte nie je čas zvyšovať sadzby pri zmiešaných signáloch spotrebiteľského správania sa a investičnej aktivity, pomalého tempa rast miezd pri slabých domácich inflačných tlakoch.
  • Včera mal vystúpenie predseda Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Paul Ryan, ktorý sa vyjadroval k toľko očakávanej daňovej reforme, no dokopy nič nepovedal okrem toho, že potrebuje byť prijatá do konca tohto roku. V podobnom duchu sa vyjadril aj minister financií Steven Mnuchin.
  • Zaujímavosťou včerajšieho dna bola správa, že čínske A-akcie (kótované v Shanghali a Shenzene) budú prvý krát zahrnuté v MSCI indexoch.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú zverejnené žiadne dôležitejšie makrodát, ktoré by mohli ovplyvniť trhy. Najmä obchodníci s britskými aktívami by si mohli všímať vystúpenie šéfekonóma Bank of England Andyho Haldanea.

ZAUJALO NÁS

V Hong Kongu rastú ceny parkovania rýchlejšie ako ceny bytov

Za posledných dvanásť rokov rástli ceny parkovacích domov rýchlejšie ako ceny domov a bytov, vzhľadom na klesajúcu ponuku a kúpyschopný trh podporený nízkymi úrokovými sadzbami. V tomto období vzrástla cena parkovacích miest o približne 270 percent, pričom cena bytov rástla o 14 percent pomalším tempom. Hong Kong si vyslúžil aj prvenstvo v najdrahšom parkovacom mieste, keď CEO spoločnosti Huarong Investment zaplatil za parkovacie miesto 664 tisíc amerických dolárov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *