Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Ranný prehľad trhov 21. 6. 2018

Investície 21.06.2018 | 09:26 0 Komentárov
  • Americký technologický akciový index Nasdaq Composite prepisoval historické maximá.
  • Nervozita okolo obchodnej vojny mierne ustúpila, keď americký minister obchodu Ross naznačil, že nechce ďalšiu eskaláciu napätia.
  • Čína je pripravená uvoľniť menovú politiku cez zníženie povinných minimálnych rezerv bánk s cieľom pomôcť malým podnikom lepšie čeliť externým šokom.

AKCIOVÉ TRHY

Hlavné svetové akciové trhy sa v stredu odrazili, keď nastala korekcia prehnane skeptickej reakcie na rast nervozity okolo protekcionizmu v zahraničnom obchode, najmä medzi USA a Čínou. Zaujímavosťou však je posun technologického indexu Nasdaq Composite na nové historické maximá v reakcii na rast aktivity na poli fúzií a akvizícií, kde sa Disney a Comcast bijú o 21st Century Fox.

DLHOPISOVÉ TRHY

Určitá úľava z napätia okolo obchodnej vojny sa odrazila do mazania ziskov štátnych dlhopisov USA, čo malo následne vplyv aj na ostatné dlhopisové trhy. Plusom pre americké výnosy boli vyhlásenia šéfa Fedu Jaya Powella o tom, že dôvod postupne zvyšovať sadzby je silný.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ostalo v blízkosti šesťmesačného dna, kde ho držal relatívne silný dolár. Ropa v nervóznom obchodovaní pred zasadnutím OPECu nakoniec rástla, keď trhy síce očakávajú, že organizácia sa dohodne na zvýšení ťažby, no medzi jej členmi panuje nejednota aké veľké by malo byť. Proti výraznejšiemu zvýšeniu ťažby je najmä Irán, ktorý začína trpieť obnovenými americkými sankciami, a pre ktorý by to znamenal pokles trhového podielu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa konsolidoval v okolí 11- mesačného maxima voči košu hlavných svetových mien, keď naďalej profituje z toho, že americká ekonomika nespomaľuje, inflácia je na cieľových úrovniach Fedu pri silnom trhu práce, pričom ostatné svetové ekonomiky sú vzdialené od týchto parametrov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Najnovšie správy okolo obchodnej vojny hovoria o tom, že čínske ministerstvo obchodu vyhlásilo pripravenosť odpovedať na akýkoľvek nový zoznam čínskych tovarov, ktoré USA zaťažia dovoznými clami. Ešte predtým americký minister obchodu Wilbur Ross pred Senátom naznačil, že plnohodnotá obchodná vojna by nemala byť na pláne, keďže ju krajina ako ani Čína nechcú. Dodal, že čínske ústupky sa javia ako dostatočne veľké na to, aby uspokojili prezidenta Donalda Trumpa. Ross dodal, že vidieť znaky toho, že bude dosiahnuté konečné riešenie. Európska únia včera definitívne potvrdila (pri neuveriteľne dlhej reakcii), že zavádza 25-percentné dovozné clá na americké tovary vo výške 2,8 miliardy EUR od piatka ako recipročné opatrenie za americké clá na oceľ a hliník. Zaujímavosťou je, že podľa Wall Street Journal nemecké automobilky sa vzdali myšlienky odstránenia všetkých dovozných ciel na automobily medzi USA a EÚ po stretnutí s americkým veľvyslancom v Nemecku v rámci nájdenia riešenia súčasného zvýšeného napätia okolo zahraničného obchodu.
  • Včera pokračovala konferencia centrálnych bankárov v portugalskej Sintre, kde v podstate všetci vyjadrili znepokojenie nad rastúcim napätím v zahraničnom obchode. Šéf Fedu Jay Powell povedal, že zmena obchodnej politiky môže spôsobiť, že zmeníme náš výhľad do budúcnosti, pričom prvý krát počúvame z biznis prostredia, že by mohli byť pozdržané investície či najímanie nových pracovníkov (práve v dôsledku neistôt okolo obchodnej vojny). Prezident ECB Mario Draghi síce pripustil, že je predčasné tvrdiť, aký by mal rast protekcionizmu dopad na menovú politiku, no zároveň dodal, že história hovorí, že všetky predchádzajúce periódy zavádzania ciel a ďalších netarifných opatrení boli veľmi negatívne.
  • Dnes ráno čínske autority oznámili pripravenosť znížiť povinné minimálne rezervy vybraných bánk s cieľom zlepšiť úverovanie malých podnikov, aby mohli lepšie čeliť externým šokom (aj z obchodnej vojny), čo vlialo na trhy novú dávku optimizmu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Aj dnešný deň bude na makrodáta pomerne chudobný. V USA môžu investorov zaujať len žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktoré by však podľa očakávaní nemali zaznamenať výraznejšie zmeny. Okrem toho ponúkne svoj júnový ekonomický výhľad Fed vo Philadelphii.
  • V eurozóne bude navyše zverejnený odhad spotrebiteľskej dôvery pre mesiac jún.

ZAUJALO NÁS

Obchodník súdi brokera za nedorozumenie s demo účtom

Francúzsky obchodník súdi britskú brokerskú spoločnosť Valbury Capital o desať miliónov dolárov v skutočnom zisku, ktoré dosiahol v domnienke obchodovania na skúšobnom demo účte. Harouna Traoré si po absolvovaní kurzu obchodovania v Paríži otvoril obchodný účet, cez ktorý stavil na jednu miliardu dolárov na európske a americké akcie, čím sa dostal do miliónovej straty. Druhá pozícia v objeme päť miliárd dolárov na americké akcie mu už vyniesla spomínaných desať miliónov, no Valbury tvrdí že obchodník porušil svoj kontrakt a obchody sú neplatné a zrušené. O osude desiatich miliónov tak bude musieť rozhodnúť súd, pričom Valbury Capital sa snaží spor dostať z Francúzska, kde by mal Traoré vyššiu spotrebiteľskú ochranu. Spoločnosť totiž tvrdí, že obchodník nie je spotrebiteľ, ale profesionál v oblasti financií, pretože v minulosti pracoval v agentúre Thomson Reuters.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *