Piatok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Ranný prehľad trhov 21. 7. 2017

Investície 21.07.2017 | 09:20 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Holubičí slovník šéfa ECB Maria Draghiho trhy neprijali.
  • Politická nervozita vo Washingtone pokračuje.
  • Euro na dvojročných maximách voči doláru.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy klesli, napriek jasne holubičiemu slovníku šéfa ECB Maria Draghiho na tlačovej konferencii po zasadnutí banky. Trhy však jeho odkazu neveria, a je jasné, že ďalším krokom v menovej politike bude ďalšia redukcia objemu kvantitatívneho uvoľňovania. To viedlo k výraznému posilneniu sa eura, čo pochopiteľne dusilo európske akcie. Wall Street len stagnovala napriek silnej výsledkovej sezóne za druhý kvartál a technologický indexu Naadaq Composite dokonca prepisoval historické maximá. Stálo za tým politické napätie vo Washingtone, kde bude špeciálny vyšetrovateľ skúmať možné ruské prepojenie na prezidenta Donalda Trumpa a jeho zaťa Jareda Kushnera ako aj ich biznis transakcie.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov mierne klesli pre politickú nervozitu vo Washingtone, čo znižuje prospekty rýchleho prijatia probiznisových reforiem v USA, ktoré by zvýšili ekonomický rast a tým aj infláciu. Výnosy dlhopisov eurozóny mierne klesli v reakcii na holubičí slovník šéfa ECB Maria Draghiho, hoci trhy mu to úplne neveria najmä po tom, keď jasne deklaroval, že zlepšenie sa ekonomiky menovej únie je nesporné, a medzi centrálnymi bankármi začne debata o úprave nastavenia menovej politiky.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato kleslo, keď investori napriek holubičiemu slovníku šéfa ECB Maria Draghiho očakávajú v septembri oznámenie ďalšej redukcie menových stimulov v eurozóne. Ropa stagnovala, keď obchodníci čakajú na výsledok budúcotýždňového stretnutia veľkých ropných hráčov v ruskom Petrohrade.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro stúplo na dvojročné maximá voči doláru nad úroveň 116 dolárových centov, keď trhy neprijali holubičí slovník šéfa ECB Maria Draghiho. Vnímajú ho len ako zástierku, aby nevyvolal prílišné sprísnenie finančných podmienok cez silnejší kurz eura. Takmer celý trh očakáva, že v septembri ECB oznámi redukciu menových stimulov vzhľadom na robustný rast ekonomiky eurozóny, hoci inflačné tlaky nie sú zatiaľ vysoké.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera zasadala ECB, ktorá podľa očakávaní nezmenili nastavenie parametrov menovej politiky. Pozornosť sa sústredila výlučne na tlačovú konferenciu jej šéfa Maria Draghiho. Trhy chceli vedieť, či si udrží relatívne jastrabo vnímaný slovník z jeho ostatného vystúpenia na stretnutí centrálnych bankárov v portugalskej Sintre, ktoré spustilo lavínu výpredajov na dlhopisových trhoch. Jeho včerajší slovník bol síce holubičí, hoci ostali v ňom aj jastrabé kódy. Rozmenené na drobné, ECB má naďalej veľmi pozitívny výhľad na ekonomický vývoj, no na druhej strane inflácia zatiaľ nevystrkuje rožky. Zároveň však ECB verí, že pokračujúca ekonomická obnova spôsobí, že inflácia sa dostane na inflačný cieľ. Kým sa tak však stane je potrebné byť trpezlivý, obozretný a ponechať menovú politiku naďalej uvoľnenú. Ohľadne redukcie kvantitatívneho uvoľňovania sa Draghi snažil zahmlievať, aby nevzbudil zbytočne veľké očakávania, že by sa tak mohlo stať už na septembrovom mítingu. Povedal dokonca sa ešte nezačala ani diskusia na túto tému medzi centrálnymi bankármi. To je na pláne až po prázdninách. Hoci to znelo holubičo, trhom je jasné, že ďalší krok v smerovaní menovej politiky bude zníženie objemu kvantitatívneho uvoľňovania a Draghiho holubičie klamanie telom neprijali. Výsledkom bolo euro na dvojročných maximách voči doláru. Najmä keď sa Draghi ani príliš nesnažil slovníkom tlmiť jeho silu. Na otázku ohľadne jeho ostatného posilnenie povedal, že ho zaregistrovali.
  • V USA boli zverejnené pravidelné týždenné čísla žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Nové žiadosti za týždeň končiaci 15. júlom poklesli o 15-tisíc, pričom konsenzus čakal pokles len tri tisíc. Pokračujúce žiadosti za prvý júlový týždeň naopak vzrástli na 1977-tisíc, napriek očakávaniam zotrvaniu na úrovni predchádzajúceho týždňa. Zároveň bol zverejnený prieskum stavu podnikateľského prostredia podľa Philadelphského Fedu za mesiac júl. Aktivita v tzv. stredoatlantickom regióne sa spomalila o 8,1 bodu na 19,5 bodu, čo bolo 3,5 bodu pod očakávaniami trhu. Hodnota sa stále drží nad nulovou hranicou deliacou expanziu od recesie. Zverejnenie tak nasleduje podobný prieskum Newyorského fedu Empire Manufacturing, ktorý taktiež poukázal na ochladenie rastu podnikov v New Yorku. Dôležitým zistením Philadelphského Fedu je rast inflácie, ktorý centrálna banka očakáva vzhľadom na silný trh práce. Posledným americkým zverejnením bol včera júnový index vedúcich indikátorov, ktorý poukázal na zlepšenie ekonomickej situácie. Jeho hodnota prekonala očakávania o dve desatiny, keď dosiahla rast 0,6 percenta. Hodnota predchádzajúceho mesiaca však bol revidovaná nadol o jednu desatinu na 0,2 percenta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta.

ZAUJALO NÁS

Frankfurt nemá dostatok kancelárskych priestorov

Banky a finančné inštitúcie sťahujúce sa do Frankfurtu pre odchod Veľkej Británie z Európskej únie nenachádzajú dostatok veľkých kancelárskych priestorov. Podiel voľných priestorov podľa BNP Paribas real estate poklesol pod 10 percent. Vzhľadom na veľký počet záujemcov je navyše možné očakávať, že sa táto situácia ešte vyostrí. Medziročná zmena prenajímaných priestorov vzrástla o 305 tisíc štvorcových metrov, čo percentuálne predstavuje zvýšenie o 36 percent . Obsadenosť kancelárskych priestorov tak vo finančnom centre Nemecka dosahuje 16 ročné maximá aj vďaka pozitívnym podnikateľským podmienkam.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *