Stvrtok 18. apríla. Meniny má Valér

Ranný prehľad trhov 21. 8. 2018

Investície 21.08.2018 | 09:34 0 Komentárov
  • Návrat optimizmu na akciové trhy aj pre americko-čínske obchodné rokovania.
  • Americký prezident Donald Trump kritizuje Fed ohľadne zvyšovania sadzieb.
  • Dolár sa po znížení averzie voči riziku dostáva pod predajný tlak.

AKCIOVÉ TRHY

Hlavné svetové akciové trhy vstúpili do nového týždňa opatrným rastom, keď investori stavili na to, že silné firemné a makroekonomické fundamenty by mali prevážiť geopolitické napätie či otázniky okolo obchodnej vojny.

DLHOPISOVÉ TRHY

Napriek pomerne konštruktívnej nálade na trhoch v pondelok klesli výnosy na amerických dlhopisoch nadol po tom, ako americký prezident Donald Trump opätovne kritizoval Fed ohľadne zvyšovania úrokových sadzieb.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa odrazilo z 19-mesačných miním paradoxne pre správy o ďalšom kole čínsko-amerických rokovaní o vzájomnom obchode, keďže to podarilo stabilizovať čínsky juan. Navyše časť trhu vnímala kov ako prepredaný a otvárala pozície na jeho odraz, keď sa aj dolár začal odrážať nahor. Ropa sa po sérii strát odrazila nahor, keď ustupuje turecká nervozita a trhy sa s nádejou pozerajú na tohtotýždňové rokovania medzi Washingtonom a Pekingom o nastavení obchodných vzťahov.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár mazal zisky voči košu hlavných svetových mien po tom ako sa trhy už natoľko nekoncentrujú na turecké problémy a neobávajú sa ich rozšírenia do ďalších emerging krajín. Veľkým mínusom pre dolár bola kritika zvyšovania sadzieb Fedom americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera mal vystúpenie americký centrálny bankár Raphael Bostic, ktorý sa zaviazal, že neurobí kroky, ktoré by spôsobili inverziu výnosovej krivky, čo je videné ako signál možnej recesie. Inak povedané, ak sa k nej bude schyľovať, bude proti ďalšiemu zvyšovaniu sadzieb.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Ani dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta ani v Číne, ani v Európe a ani v USA.

ZAUJALO NÁS

Brusel chce zakročiť proti teroristickému obsahu na sociálnych sieťach

Európska únia plánuje prinútiť firmy ako Facebook, Twitter alebo YouTube, aby indentifikovali a zmazali online teroristickú propagandu a extrémne násilie na sieťach pod hrozbou pokút. Európska komisia mení svoj prístup a kým doteraz jej stačil dobrovoľný prístup sociálnych sietí k týmto témam, po novom príde k tvrdej regulácii. Dôvodom je, že Brusel nevidel podľa eurokomisára pre bezpečnosť Juliana Kinga dostatočný progres na vymazávaní teroristických videí či postov zo stránok zmienených technologických gigantov a súčasne chce lepšie ochraňovať občanov EÚ.

Presné znenie regulácie ešte nie je známe, no podľa Financial Times dá Brusel čas 60 minút, aby obsah, ktorý bude políciou označený za teroristický bol zmazaný. Google pritom už teraz tvrdí, že viac ako 90 percent videí na YouTube bolo označených ako teroristické automaticky a zmazaných a aj vďaka tomu polovica z nich mala menej ako 10 zhliadnutí.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *