Utorok 18. júna. Meniny má Vratislav

Ranný prehľad trhov 21. 9. 2018

Investície 21.09.2018 | 11:02 0 Komentárov
  • Americké akcie prepisovali historické maximá, keď ustupuje nervozita okolo obchodnej vojny.
  • Čína chce znížiť dovozné clá na importy z krajím mimo USA.
  • Euro sa posilnilo na dvojmesačné maximá voči doláru.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy opäť pokračovali v raste vedenom technologickým, zdravotným a finančným sektorom, pričom akciovým indexom sa dokonca podarilo prekonať historické maximá. Solídny rast zaznamenali aj akciové trhy v Európe, zatiaľ čo obavy z obchodnej vojny rozdúchané na začiatku týždňa naďalej opadali, k čomu prispeli aj špekulácie, že Čína by mohla znížiť priemerné clá na väčšinu importov svojich obchodných partnerov.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA a Nemecka nezaznamenali výraznejšie zmeny, pričom výnosy desaťročných amerických dlhopisov sa aj naďalej pohybujú v okolí tohtoročných maxím.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato aj napriek optimistickej nálade posilnilo, čomu vďačí za pomerne výrazné oslabenie dolára. Ropa len mierne poklesla po kritike Donalda Trumpa na adresu Organizácie krajín vyvážajúcich ropu, vyvažujúc tak slová Saudskej Arábie o komfortnosti severomorského benchmarku Brent nad 80 dolármi za barel.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár výrazne oslabil voči košu hlavných zahraničných mien a to na dvojmesačné minimá, keď opäť poklesla pravdepodobnosť obchodnej dohody USA a Kanady. Takmer percentuálny rast zaznamenalo euro, ktoré sa voči doláru priblížilo už k 118 dolárovým centom.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Americký prezident Donald Trump naďalej útočil na Čínu v rámci obchodnej vojny. Tá sa však chystá na prekvapujúci ústupok, keď by mohla znížiť priemerné dovozné clá na tovary z iných krajín ako zo Spojených štátov. Okrem toho včera neprišlo k žiadnemu dosiahnutiu dohody medzi USA a Kanadou ohľadne úpravy NAFTA dohody, reprezentanti oboch krajín však vyhlásili, že ostanú v kontakte a rokovania by mohli pokračovať aj po včerajšom deadline.
  • Ohľadne brexitovej dohody takisto žiadny pokrok ani po neformálnom samite EÚ nenastal. EÚ odmietla návrh Spojeného kráľovstva, no predsedníčka vlády Theresa Mayová vyhlásila, že má nový plán, ako zlomiť zamrznutý vývoj. Na druhej strane nezabudla však povedať, že čas sa míňa a jej pripravená opustiť EÚ aj bez obchodnej dohody. A to najmä keď francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že brexit musí bolieť. Pravda je však taká, že ak bude bolieť, tak aj francúzske firmy a spoločnosť ako takú.
  • Okrem toho mal včera vystúpenie aj šéfekonóm ECB Peter Praet, ktorý neprekvapujúco povedal, že komunikácia ohľadne menovej politiky bude získavať na dôležitosti okrem samotného zvýšenia sadzieb.
  • Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti za týždeň končiaci 15. septembrom opäť mierne poklesli a to o tri tisíc na 201 tisíc, pri čom konsenzus očakával rast na 210 tisíc. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 8. septembrom taktiež poklesli a to o 51 tisíc na 1645 tisíc, keď konsenzus taktiež očakával rast na 1705 tisíc.
  • V eurozóne bola zverejnená odhadovaná spotrebiteľská dôvera za september, ktorá poklesla na záporných 2,9 bodu, pri očakávaní konsenzu poklesu len o jednu desatinu bodu na záporné dva body. Nálada spotrebiteľov menovej únie tak poklesla už na viac ako ročné minimá. Spotrebitelia ako problém vidia nezamestnanosť ale aj nedostatok pracovnej sily v závislosti od regiónu. Okrem toho ich ťaží rast inflácie a najmä rast cien energií. Svoj podiel mala aj obchodná vojna, Brexit a obavy o taliansky rozpočet.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes budú naprieč Európou a v neskorších hodinách aj v USA zverejnené odhady indexov nákupných manažérov za september vo výrobnom aj nevýrobnom sektore ako aj ich kombinovaný kompozitný index.

ZAUJALO NÁS

Britskí labouristi chcú ukončiť „audítorský kartel“

Podľa britskej ľavicovo orientovanej opozičnej labouristickej strany by sa mala tzv. „veľká štvorka“ audítorských spoločností zahŕňajúcich KPMG, PwC, EY a Deloitte dostať pod prísnejšie regulácie, či dokonca až ich rozdelenie. Tvrdí to tieňový kancelár John McDonnell. Podľa neho dokonca tieto spoločnosti tvoria dokonca kartel, ktorý by jeho ľavičiarska strana v prípade výhry ukončila.

Audit 350 najväčších britských firiem je totiž väčšinou vykonávaný práve týmito štyrmi spoločnosťami, pričom podľa kritikov majú toto odvetvie príliš pevne v rukách, čo vedie k nekvalitným auditom ako aj konfliktom, nakoľko spoločnosti ponúkajú klientom audítorské aj poradenské služby.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *