Sobota 24. októbra. Meniny má Kvetoslava

Ranný prehľad trhov 21. 9. 2020

Investície 21.09.2020 | 10:05 0 Komentárov
  • Wall Street končila v piatok po volatilnom obchodovaní v stratách, keď ju nadol stiahol technologický sektor.
  • Pokračujúci prílev solídnych makrodát ako aj šanca na ďalšie kolo fiškálnych stimulov v Spojených štátoch však znamená, že nálada na trhoch nie je úplne ponorá ako by sa mohlo zdať z výkonu akciových búrz.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie predviedli na záver týždňa tretí pokles v rade, čo je najdlhšia stratová séria v tomto roku. Investori sa aj naďalej zbavovali ešte donedávna obľúbených technológií, a to pre obavy z ich premrštených valuácií a náznakov spomaľovania tempa oživovania americkej ekonomiky po koronašoku, čo je spojené s opätovným nárastom nových prípadov koronavírusovej nákazy. Wall Street poslalo do kolien hlavne „quadruple witching“, nakoľko bol tretí piatok v poslednom mesiaci kvartálu a v tento deň expiruje veľké množstvo derivátov, hlavne opcií a futures na indexy a akcie, čo spôsobuje veľkú volatilitu cien. Situáciu nezachránila ani zlepšená nálada spotrebiteľov, ktorá však zaostala za predbežnými očakávaniami. So zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciu na Starom kontinente boli pod tlakom aj európske akcie.

DLHOPISOVÉ TRHY

Zlepšujúca kondícia amerických spotrebiteľov ťahajúcich domácu ekonomiku zmiernila obavy zo stagnovania jej oživovania, čo sa premietlo aj do mierneho odrazu výnosov bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku. Rastu výnosov pomohol aj rast pravdepodobnosti, že Demokrati a Republikáni by sa mohli po niekoľkotýždňových sporoch dohodnúť na novom fiškálnom balíku v americkom Kongrese.

DLHOPISOVÉ TRHY

Zlepšujúca kondícia amerických spotrebiteľov ťahajúcich domácu ekonomiku zmiernila obavy zo stagnovania jej oživovania, čo sa premietlo aj do mierneho odrazu výnosov bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku. Rastu výnosov pomohol aj rast pravdepodobnosti, že Demokrati a Republikáni by sa mohli po niekoľkotýždňových sporoch dohodnúť na novom fiškálnom balíku v americkom Kongrese.

DEVÍZOVÉ TRHY

Na devízovom trhu oslaboval dolár piaty deň v rade voči japonskému jenu, v ktorom hľadajú investori útočisko v čase neistoty na trhu. Eurodolár len s miernou zmenou v prospech americkej meny, ktorej pomohlo zlepšenie nálady medzi americkými spotrebiteľmi. Výraznejšie strácala libra, ktorá nedokázala zvrátiť oslabovanie kvôli rétorike Bank of England, ktorá otvorila dvere k záporným úrokovým sadzbám v budúcnosti.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

V piatok dorazili z Veľkej Británie solídne čísla maloobchodných tržieb za august s medziročným rastom o 2,8 percenta po 1,4-percentnej dynamike rastu v júli. Spotreba domácnosti bol ten rozhodujúci faktor, ktorý v prvom momente ťahal odraz (nielen) britskej ekonomiky z koronašoku.

V Spojených štátoch boli v piatok zverejnené dáta rýchleho odhadu spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za september, ktorá sa zlepšila na 78,9 bodu z augustových 74,1 bodu, pričom zlepšil sa subindex hodnotenia súčasnej situácie aj očakávaní. Okrem toho bol z krajiny zverejnený aj index predstihových ukazovateľov- Leading index za august, ktorý rástol medzimesačne o 1,2 percenta po 2,0-percentnej dynamike v júli.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

Dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta.

Trhy však budú pozorne sledovať vystúpenie šéfky ECB Christine Lagardeovej.

V USA sa bude pozornosť zameriavať na vývoj okolo ďalšieho kola fiškálnych stimulov, na ktorých sa Kongres nevie dohodnúť od začiatku prázdnin.

ZAUJALO NÁS

Battery Day sa blíži

Doposiaľ v histórii ešte nebol deň, kedy by technológia batérií prilákala pozornosť tak širokej verejnosti ako teraz. Dlho očakávané udalosť s názvom Battery Day sa blíži k svojmu rozuzleniu. Už zajtra by malo byť jasnejšie, či sa Tesla v oblasti elektromobilov pustí do ešte väčšieho trháku, alebo je jej neustále blížiaca revolúcia na poli batérií len obyčajnou fata morgánou.

Najnovšie inovácie Tesly predstaví samotný vizionár a majiteľ Elon Musk a pokiaľ by sa naplnili odvážne odhady analytikov v prielom hustoty článkov a tým pádom aj výdrži a zvýšenom dojazde, znamenalo by to míľnik nie len pre Teslu a elektromobilitu, ale v konečnom dôsledku aj pre celý energetický sektor.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial