Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Ranný prehľad trhov 21. júla

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Dow Jones prepisoval historické rekordy už siedmy deň v rade.
  • Dolárový index na štvormesačných maximách.
  • Trhy nečakajú, že už dnes ECB rozšíri menové stimuly.

Akciové trhy

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku rástli k čomu prispelo zverejnenie série lepších ako očakávaných korporátnych hospodárskych výsledkov za druhý kvartál. V Európe išlo najmä o dodávateľa biznis softvéru SAP, automobilku Volkswagen, v prípade USA takisto o IT giganta Microsoft a banku Morgan Stanley. Dow Jones sa tak posunul na nové historické maximá už siedmy deň v rade. 

Dlhopisové trhy

Pozitívny sentiment na trhu sa pretavil do rastu výnosov bezpečne vnímaných dlhopisov USA či Nemecka. Zverejnenie série solídnych dát z USA v ostatných týždňoch zvýšilo na základe cien derivátov pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb Fedu do konca roka o 25 bázických bodov nad 50-percentnú úroveň. 

Komoditné trhy

Pokles averzie voči riziku posunul ceny zlata nadol na trojtýždenné minimá. Prispelo k tomu aj posilnenie sa dolára voči košu hlavných svetových mien na štvormesačné maximá, keď trhy vidia čoraz reálnejšiu možnosť toho, že Fed by mohol do konca roka aspoň raz zvýšiť základnú úrokovú sadzbu o štvrť percenta. Ropa sa odrazila z dvojmesačných miním, keď pravidelný týždenný report stavu zásob ropných produktov z USA ukázal na ich pokles už deviaty týždeň v rade, ktorý bol pritom vyšší ako čakal konsenzus trhu. 

Devízové trhy

Dolárový index, ktorý meria silu dolára voči menám hlavných obchodných partnerov USA sa posunul na štvormesačné maximá, keď trhy zvyšujú šancu toho, že Fed do konca roka sprísni menovú politiku, pričom ECB, Bank of Japan či Bank of England by ju mali ešte uvoľniť. Libra včera posilňovala voči doláru aj euru, keď ostatné prieskumy zatiaľ nevykazujú spomalenie ekonomickej aktivity na britských ostrovoch po referende za brexit pričom miesta nezamestnanosť klesla na 11-ročné minimá. 

Dôležité správy z ekonomiky

Z včerajších makrodát mohli zaujať len druhoradé dáta ako bežný účet platobnej bilancie eurozóny, ktorý v máji klesol, avšak menej ako očakával trh. Bežný účet eurozóny tak klesol z rekordných maxím pri náraste investícií preč z kontinentu pred referendovým hlasovaním vo Veľkej Británii.

Nezamestnanosť vo Veľkej Británii za máj meraná za ostatné tri mesiaca dosiahla minimum od júla 2005, keď klesla na 4,9 percenta. Od marca do mája tak nezamestnanosť v Británii klesla na 1,65 milióna, čo je o 54-tisíc menej ako v predchádzajúcom trojmesačnom období. Čísla sa týkajú obdobia spred referenda o vystúpení Británie z Európskej únie, no je nepravdepodobné, že pozitívny trend by mal fungovať aj naďalej.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Hlavnou udalosťou dnešného dňa bude zasadnutie ECB a následná tlačová konferencia jej prezidenta Maria Draghiho. Trhy nečakajú, že centrálna banka by už dnes mohla dodať ďalšie stimuly, skôr sa predpokladá, že si počká na britské poreferendové makrodáta a naznačí, že konať bude až v septembri.
  • Na poli makrodát budú dnes pozorne sledované najmä júnové britské maloobchodné tržby a júlový prieskum aktivity v okolí Philadelphie tzv. Philly Fed. 

Zaujalo nás

Wall Street na ostrí noža

Americkí republikáni na svojej nominačnej prezidentskej konferencii roztriasli banky na Wall Street. Dôvodom je ich návrh zákona, ktorý by rozdelil veľké inštitúcie na investičné a komerčné banky. Tento návrh vytvoril súhlas medzi demokratmi a republikánmi, zatiaľ čo veľká časť populácie sa ešte stále zotavuje z poslednej finančnej krízy, v ktorej Wall Street zohrával hlavnú rolu. Zákon nie je žiadnou novinkou. Tzv. „Glass-Steagal Act“ podpísal už v roku 1933 Franklin Delano Roosevelt v snahe ochrániť vklady Američanov pred špekulatívnymi obchodmi. Legislatíva bola platná až do roku 1999, keď bola zrušená  administratívou Billa Clintona.
Stanislav Pánis, Rufolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *