Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Ranný prehľad trhov 21. júna

Investície 21.06.2016 | 09:31 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Sentiment na trhoch sa zlepšil, keď klesla pravdepodobnosť Brexitu.
  • Libra zaznamenala včera najväčší jednodenný rast od decembra 2008.
  • Ceny bezpečne vnímaných aktív, ako zlato či štátne dlhopisy, klesali.

Akciové trhy

Európske akciové trhy v úvode týždňa prudko rástli, keď reagovali na najnovšie víkendové prieskumy verejnej mienky pred britským referendom, ktoré ukázali, že tábor za zotrvanie v EÚ dobehol zástancov Brexitu. Wall Street takisto otvárala v ziskoch a hneď v úvode obchodovania dosiahla intradenné maximá a následne sa nálada začala zhoršovať, keď efekt nižšej pravdepodobnosti Brexitu postupne vyprchával. Podstatnú časť ziskov tak americké akcie vymazali, no napriek tomu zatvárali v čiernom, kde ich podržali vyššie ceny ropy.

Dlhopisové trhy

Zlepšenie nálady na globálnych finančných trhoch sa pretavilo do rastu výnosov, teda poklesu cien bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov Spojených štátov či Nemecka, keď sa znížila pravdepodobnosť udalosti Brexitu vo štvrtkovom referende vo Veľkej Británii.

Komoditné trhy

Zlato ako bezpečný prístav včera strácalo v reakcii na víkendové prieskumy verejnej mienky z Veľkej Británie, ktoré ukázali rastúcu podporu pre hlasovanie za zotrvanie v EÚ v tohtotýždňovom referende. Ropa sa práve vďaka týmto prieskumom verejnej mienky odrazila nahor, keďže sa znížila pravdepodobnosť Brexitu, ktorý by mohol mať negatívne dopady na globálny hospodársky rast a tým pádom aj na rast svetového dopytu po rope.

Devízové trhy

Víťazom včerajšieho dňa na devízových trhoch sa stala libra, ktorá zaznamenala najväčšie jednodenné posilnenie sa od krízových čias záveru roka 2008 voči hlavným svetovým menám. Stáli za tým už zmienené najnovšie prieskumy verejnej mienky z Veľkej Británie pred štvrtkovým referendom o zotrvaní v EÚ, ktoré ukazujú rastúcu popularitu hlasovania proti Brexitu. To podporilo aj euro voči doláru.

Dôležité správy z ekonomiky

Yves Mersch, člen Výkonnej rady ECB, včera povedal, že ECB neprekročila svoj mandát aj napriek navýšeniu inštrumentov, prostredníctvom ktorých stimuluje ekonomiku eurozóny. Nemecký ústavný súd dnes rozhodne o legitimite nákupného programu ECB, s možným cieľom zastavenia nákupov dlhopisov. Pri plnej pozornosti trhu na situáciu ohľadom Brexitu sa môže jednať o podcenené riziko.

Neel Kashkari, prezident minneapoliského Fedu, včera povedal, že základným scenárom Fedu je, že prípadné rozhodnutie Británie opustiť EÚ bude mať len „mierne priame dopady“ na americkú ekonomiku. Ak sa však Fed mýli, ako Kashkari dodal, a dopady budú väčšie, všetky politiky Fedu budú zvážené. 

Kľúčové očakávané udalosti

  • Pozornosť trhu sa bude točiť opätovne okolo britského referenda o (ne)vystúpení z EÚ. Okrem toho dnes nemecký ústavný súd zverejní svoj ortieľ nad legalitou nákupu dlhopisov ECB v rámci programu OMT. Prípadné zamietavé stanovisko by mohlo výrazne zhoršiť sentiment na trhoch a stiahnuť nadol ceny dlhopisov periférií eurozóny.
  • Z makrodát bude zverejnený nemecký júnový investorský prieskum nálady ZEW.
  • Trhy sa budú zaujímať aj o vystúpenia šéfky Fedu Janet Yellenovej a prezidenta ECB Maria Draghiho.

Zaujalo nás

Mesto je tak preplnené, že platí ľudom aby sa odsťahovali

Najväčšie mesto Nového Zélandu, Auckland, čelí veľkému nedostatku domov, čo tamojšiu vládu donútilo ponúknuť ľuďom motiváciu vo výške päťtisíc novozélandských dolárov (3140 eur), aby sa zbalili a išli svoje šťastie hľadať do iného mesta. Presídľovací grant je určený pre nájomníkov sociálnych domov od pondelka, pričom vláda priznala, že svoj záujem už stihlo prihlásiť viac ako 130 ľudí. Podľa slov tamojšej Ministerky pre sociálne bývanie Pauly Bennettovej, spomínaný grant odstráni cenovú bariéru znemožňujúcu týmto ľuďom presun do iného, cenovo prístupnejšieho mesta.

Program, ktorý bol oznámený už v januári sa po novom vzťahuje aj na bezdomovcov či rastúce počty rodín žijúcich v autách, stanoch či garážach. V máji, predstaviteľ Salvation Army prezradil, že na niektorých uliciach na juhu Aucklandu žijú ľudia v takmer každej garáži. Ekonomika Nového Zélandu je na tom solídne, avšak prísun migrantov ako aj domácej pracovnej sily do miest vyvíja tlaky na dostupnosť bývania.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *