Pondelok 25. septembra. Meniny má Vladislav

Ranný prehľad trhov 21. marca 2017

Investície 21.03.2017 | 11:00 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Veľká Británia aktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy o vystúpení z EÚ 29. marca.
  • Charles Evans z Fedu pripustil možnosť až štyroch zvýšení sadzieb v USA v tomto roku.
  • Dolár pokračuje v oslabovaní sa na pozadí holubičieho zvýšenia sadzieb Fedom.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy zaznamenali tretí stratový deň v rade, keď šéf Chicagského Fedu Charles Evans vo svojom prednese podporil dve až tri zvýšenia úrokovej sadzby v tomto roku v prípade dostatočne robustnej ekonomiky USA. K americkým akciám sa v poklese pridali aj akciové trhy v Európe, zatiaľ čo rozvíjajúce sa akciové trhy rástli už siedmy po sebe idúci deň.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných dlhopisov USA pokračovali v poklese aj napriek jastrabejšiemu vyjadreniu Charlesa Evansa, keď investori zvažujú ďalšie smerovanie monetárnej politiky americkej centrálnej banky.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato pokračovalo už štvrtou rastovou obchodnou seansou, dostávajúc sa tak na najvyššiu úroveň za posledné dva týždne. Rope naopak uškodila správa o očakávanom znovuotvorení líbyjských prístavov Es Sider a Ras Lanuf, ktoré signalizujú rast exportu ropy Líbyou.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár oslabil voči košu hlavných zahraničných mien už po štvrtý deň v rade, keď naň stále vplýva „holubičie“ zvýšenie sadzieb Fedom. Voči euru oslabila najmä britská libra, po stanovení oficiálnej aktivácie Článku 50 Lisabonskej zmluvy o odchode Veľkej Británie z Európskej únie na 29. marca.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera neboli zverejnené žiadne podstatnejšie dáta a v zásade nič významnejšieho a úplne prekvapujúceho sa na trhoch nedialo. Britská premiérka Theresa Mayová oznámila, že 29. marca oficiálne aktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy o vystúpení z EÚ – teda od tohto dátumu sa spustí časomiera dvoch rokov (za predpokladu, že obe strany teda Londýn aj zvyšok EÚ sa nedohodnú na jej predĺžení). Donald Tusk ako šéf Európskej rady povedal, že do 48 hodín od tejto udalosti predloží draft rokovaní o Brexite členským štátom. V pondelok mali vystúpenia aj traja americkí centrálni bankári. Charles Evans naznačil, že podporuje 2 alebo 3 zvýšenia sadzieb v tomto roku, keď očakáva návrat inflácie na dvojpercentnú úroveň v roku 2018. Naznačil, že aj perióda 2,5-percentnej inflácie bude v súlade s cieľom Fedu, pričom podobné slová povedal aj jeho kolega Patrick Harker. Evans dodal, že ak sa „veci naozaj zlepšia“ nevylučuje ani štyri zvýšenia sadzieb v tomto roku! Naproti tomu Neel Kashkari, ktorý ako jediný hlasoval v minulom týždni proti zvyšovaniu sadzieb na zasadnutý Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC)nevidí vysokú infláciu ako hrozbu hneď za rohom a bol by veľmi prekvapený, ak by jadrová inflácia dosiahla dvojpercentnú úroveň v tomto roku.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes budú zverejnené len februárové inflačné dáta z Veľkej Británie. Inak je makrokalendár úplne prázdny, čo sa týka dôležitých dát.

ZAUJALO NÁS

Dolároví miliardári a firmy

Aspoň jedného miliardára vytvorilo 1811 firiem. Najviac celosvetová sieť hotelov Hyatt (rodina Pritzkerovcov) potravinársky gigant Cargill (rodina MacMillanovcov) a švajčiarsky výrobca liekov Roche – po deväť. Čína má viac miliardárov, ktorí majú svoje firmy verejne obchodované na burzách – až 428 oproti mekke kapitalizmu, Spojeným štátom s 215 boháčmi. Najväčšie firmy podľa trhovej kapitalizácie, ktoré boli založené miliardármi sú však americké – Alphabet a Microsoft. Najviac miliardárov agregátne vygeneroval sektor technológií, médií a telekomunikácií –13,2 percenta. Za ním nasleduje spracovateľský priemysel s 10,5 percentami a investovanie s takmer 10 percentami. Vyplýva to z reportu Hurun Global Rich List 2017.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *