Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Ranný prehľad trhov 21. novembra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Euro kleslo pod 106 dolárových centov v najdlhšej sérii strát v histórii.
  • Zlato sa priblížilo k 1200-dolárovej hranici k blízkosti šesťmesačných miním.
  • Trhy očakávajú sériu zvyšovaní sadzieb Fedu pri predĺžení programu kvantitatívneho uvoľňovania ECB.

Akciové trhy

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku v závere minulého týždňa mierne strácali. V Európe za tým stál rast politického napätia pred prezidentskými primárkami pravice vo Francúzku a blížiace sa referendum o úprave ústavy v Taliansku. V USA obchodníci vyberali zisky po solídnej rally z ostatných dní, keď sa do pozornosti trhov dostali vyhlásenia viacerých predstaviteľov Fedu o výhodách sprísňovania menovej politiky.

Dlhopisové trhy

Výnosy štátnych dlhopisov Spojených štátov pokračovali v raste, keď trhy očakávajú rast inflácie pre znižovanie daní a veľké fiškálne stimuly prichádzajúcim novým prezidentom Donaldom Trumpom. Mínusom pre ceny dlhopisov boli aj jastrabie vyhlásenia niekoľkých amerických centrálnych bankárov, ktoré naviazali na rovnaké štvrtkové slová šéfky Fedu Janet Yellenovej. Výnosy dlhopisov eurozóny stagnovali, keď im v raste bránili slová prezidenta ECB Maria Draghiho o potrebe pokračovania uvoľnenej menovej politiky v menovej únii.

Komoditné trhy

Zlato opäť klesalo a nezadržateľne sa blíži k 1200 dolárovej hranici na šesťmesačné minimá pre rast sily dolára a pre očakávania prudšieho sprísňovania menovej politiky v USA v dôsledku prorastových opatrení nového prezidenta Donalda Trumpa. Ropa mierne rástla, keď sa jej ostatné straty zdali ako prestrelené. Pomohli k tomu aj optimistické vyjadrenia Ruska a Saudskej Arábie o tom, že OPEC by sa mohol dohodnúť na obmedzení ťažby komodity do konca mesiaca.

Devízové trhy

Euro v piatok klesalo voči doláru už 10. deň v rade, čo je najdlhšia séria strát v histórii tejto meny. Kurz klesol na 12-mesačné dno pod 106 dolárových centov. Dolár sa posilňoval voči košu hlavných svetových mien na takmer 14-ročné maximá, keď trhy očakávajú divergenciu v smerovaní menovej politiky medzi Fedom o ostatnými významnými centrálnymi bankami.

Dôležité správy z ekonomiky

Šéf St. Louiského Fedu James Bullard v piatok vyhlásil, že sa prikláňa k decembrovému zvýšeniu úrokovej sadzby. Množstvo potenciálnych zmien by však dovtedy mohlo ovplyvniť politiku Fedu, vzhľadom na neurčitosť politiky Donalda Trumpa. Povedal taktiež, že budúca monetárna politika Fedu bude závisieť práve od opatrení vlády Donalda Trumpa v oblasti daní, infraštruktúry, regulácie alebo produktivity. Jastrabo sa vyjadril aj šéf dallaského Fedu Robert Kaplan, ktorý takisto nemá problém so skorým zvyšovaní sadzieb. Zároveň šéf newyorského Fedu Bill Dudley povedal, že by sme mali byť viac optimistický ohľadne toho, že Fed dosiahne v najbližších rokoch inflačný cieľ. A napokon hlava kansaského Fedu Ethere Georgová potvrdili v piatok svoj predchádzajúci názor, že Fed by mal zvyšovať sadzby skôr ako neskôr.
Prezident ECB Mario Draghi v piatok vo Frankfurte vyjadril nespokojnosť s ekonomikou eurozóny, ktorá nie je dostatočne silná na obnovenie stabilného rastu cenovej hladiny. Momentálna monetárna stimulácia ECB preto ostáva aj naďalej „kľúčovou ingredienciou“ obnovy ekonomiky v strednodobom horizonte. Pri rovnakej príležitosti ako Mario Draghi sa k nízkej inflácii vyjadril aj prezident Bundesbank Jens Weidmann, ktorý vidí problém najmä v nízkych cenách ropy. Tie by sa podľa neho mali z štatistík vytratiť už vo februári. Ako ďalej povedal, okolo časového horizontu, v ktorom je inflačný cieľ ECB možné dosiahnuť ostáva neistá, avšak strednodobé predpoklady ostávajú nedotknuté. Očakáva, že čo išlo dole, pôjde zas aj hore, avšak možno pomalším tempom.
Index cien výrobcov (PPI) v Nemecku v októbri vymazal medzimesačné straty predchádzajúceho mesiaca, keď rástol tempom siedmych desatín percenta, napriek očakávaniam tempa rastu iba dvoch desatín percenta. Medziročne PPI taktiež prekonalo očakávania, avšak iba spomalením tempa poklesu na 0,4 percenta, čo je päť desatín pod tempom poklesu očakávaným trhom.
Index vedúcich indikátorov USA, ktorý sleduje signály budúceho vývoja ekonomiky, rástol v októbri v súlade s konsenzom trhu tempom 0,1 percenta. Podľa reportu medzi októbrové zlepšenia patrí priemerný počet odpracovaných hodín za týždeň a rozpätie úrokovej miery, ktoré pomohli vyvážiť slabšie žiadosti o podporu v nezamestnanosti a nové objednávky.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Pozornosť trhu by sa mala v pondelok sústreďovať na prejavy centrálnych bankárov. Z eurozóny tu bude Mario Draghi, Benoit Coeure a Daniele Nouyová a z Fedu Stanley Fischer.

Zaujalo nás

Dohľad ECB má podľa Európskeho dvora audítorov nedostatky

Spoločný európsky bankový dohľad zastrešovaný Európskou centrálnou bankou, má podľa Európskeho dvora audítorov (EDA) vážne nedostatky vo svojej činnosti. V správe EDA sa uvádza, že ECB nemá dostatočný personál a jej analytici napriek rozporu s pravidlami nevykonávajú prehliadky v teréne, ale len z kancelárie vo Frakfurte.

ECB už dva roky dozerá na 120 bánk eurozóny, ako ponaučenie z kreditnej krízy v bankovom sektore. Audítori ďalej upozorňujú, že je potrebné oddelenie činností monetárnej a politickej funkcie ECB od jej kontrolnej funkcie, inak môže dochádzať ku konfliktu záujmov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *