Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Ranný prehľad trhov 21. októbra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • ECB nezmenila nastavenie menovej politiky.
  • Nediskutovala ani o utlmovaní kvantitatívneho uvoľňovania.
  • Euro reagovalo na tieto vyhlásenia oslabením sa a európske akcie rastom.

Akciové trhy

Európske akciové trhy včera vzrástli v reakcii na prejav Maria Draghiho, ktorý nepotvrdil zmeny monetárnej politiky ECB a trh zhodnotil jeho slová ako holubičie. Americké akciové trhy naopak mierne poklesli, keď hľadali smer po zmiešaných výsledkoch zverejnených makrodát z trhu práce a stavebného sektora. Americké akcie mierne oslabil aj pokles cien ropy.

Dlhopisové trhy

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov Nemecka včera poklesli po slovách prezidenta ECB Maria Draghiho, že centrálna banka nediskutovala ďalšie pokračovanie kvantitatívneho uvoľňovania, no tento krok ani nevylúčil. Výnosy amerických štátnych dlhopisov naopak mierne vzrástli, keď trhy stále zvažujú pravdepodobnosť utiahnutia monetárnej politiky na decembrovom zasadnutí Fedu.

Komoditné trhy

Zlato sa dostalo pod predajný tlak, keď reagovalo na to, že ECB nediskutovala o zmene parametrov kvantitatívneho uvoľňovania, pričom Fed by mal zvyšovať sadzby do konca decembra. To sa podpísalo na posilnení sa dolára, čo prispelo k oslabeniu sa žltého kovu podobne ako klesajúce šance kontroverzného republikánskeho kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpu na víťazstvo vo voľbách. Ropa klesala, keď trh pristúpil k výberu ziskov po jej raste na 15-mesačné maximá.

Devízové trhy

Euro klesalo voči doláru pod 109 dolárových centov na najnižšiu úroveň od začiatku marca. Stál za tým rast očakávaní, že ECB v decembri predĺži program nákupu aktív za marec 2017, hoci Mario Draghi, prezident ECB, na tlačovej konferencii po zasadnutí banky povedal, že nebolo diskutované ani o predĺžení ani o utlmovaní programu. Trh z jeho prejavu však vyčítal holubičieho ducha.

Dôležité správy z ekonomiky

Maloobchodným tržbám očisteným o pohonné hmoty Veľkej Británie sa ani v septembri nepodarilo medzimesačne rásť, po revidovanom poklese minulého mesiaca jednej desatiny percenta. Medziročne tempo rastu pokleslo na štyri percentá, čo je o 2,2 percenta nižšie ako rast minulého mesiaca. Medzimesačne tržby neevidovali rast ani vrátane pohonných hmôt, zatiaľ čo medziročne zaznamenali o jednu desatinu vyšší rast ako očistené tržby. Maloobchodne tržby tak sklamali všetky očakávania trhu. Obchodníci čelia najmä rastúcim cenám importovaných tovarov, vzhľadom na slabnúcu libru, zatiaľ čo predajné ceny v rámci domáceho trhu musia držať čo najnižšie.
Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti Spojených štátoch za týždeň končiaci sa 15. októbrom nečakane vzrástli o 13 tisíc na 260 tisíc. Pod hranicou 300 tisíc, ktorá definuje silný pracovný trh sa však udržala už po 85 týždňov v rade. Pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti za týždeň končiaci sa 8. októbrom vzrástli o 7 tisíc na 2057 tisíc. Za vyšším ako očakávaným rastom sa mohol podpísať aj hurikán Matthew na juhozápade krajiny, ktorý zapríčinil rozsiahle záplavy.
Predaje existujúcich domov v USA rástli v auguste len miernym tempom 0,4 percenta na 5350 tisíc predaných domov, po poklese z minulého mesiaca o 1,5 percenta. Podobne rástol aj index vedúcich indikátorov za august, ktorý rastom 0,2 percenta vymazal pokles z minulého mesiaca s rovnakou hodnotou. Nižší než očakávaný októbrový pokles ekonomického sentimentu Philadelphského Fedu na 9,7 bodov by mohol indikovať končiacu recesiu vo výrobnom sektore Pensylvánie.   

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes nie je na pláne zverejnenie žiadnych podstatnejších makrodát. Trhy môžu zaujať vystúpenia niektorých centrálnych bankárov z USA.

Zaujalo nás

Ženský alebo mužský rod?

Krajiny Európskej únie sa ešte stále nezhodli na rode pomenovania odchodu Veľkej Británie – brexitu. Zatiaľ čo podľa Nemcov, Francúzov a Španielov je mužského rodu – der Brexit, le Brexit a el Brexit, Taliani sa rozhodli, že o brexite sa budú vyjadrovať v rode nežnejšieho pohlavia. Rozhodli o tom jazykovedné ústavy jednotlivých krajín, vychádzajúc  z existujúcich slov či pravidiel gramatiky.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *