Nedeľa 09. decembra. Meniny má Izabela

Ranný prehľad trhov 21. septembra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Finančné trhy dnes čakajú na výsledky zo zasadnutí Fedu
  • Bank of Japan zavádza kvantitatívne uvoľňovanie s kontrolou výnosovej krivky
  • Bank of Japan ponechala úrokovú sadzbu nezmenenú na – 0,1 percenta

Akciové trhy

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku včera len stagnovali, keď trhoví hráči čakali na dnešné výsledky zasadnutia Bank of Japan a Fedu.

Dlhopisové trhy

Výnosy štátnych dlhopisov USA či Nemecka mali tendenciu mierne klesať, keď trhy sa priklonili k názoru, že Fed ani Bank of Japan nebudú chcieť vyvolať volatilitu na trhoch neočakávaným sprísnením menovej politiky respektíve zmiernením menovej akomodácie.

Komoditné trhy

Zlato v utorok len stagnovalo, keď trhy čakali, ako bude konať Bank of Japan, ktorá avizovala veľké prehodnotenie menovej politiky a takisto či Fed zvýši sadzby a ako sa zmenia očakávania dlhodobej neutrálnej úrokovej sadzby amerických centrálnych bankárov. Ropa stagnovala okolo šesťtýždňových miním. Časť obchodníkov verí, že hlavní svetoví producenti by sa mohli budúci týždeň dohodnúť na obmedzení jej produkcie. No na druhej strane druhá časť trhu je skeptická respektíve neverí, že dohoda dokáže rýchlo vybalansovať dopyt a ponuku komodity na trhu.

Devízové trhy

Takisto ani na devízovom trhu nenastali včera veľké pohyby, keď každý čakal, čo urobí Bank of Japan a vzápätí Fed. Až dnes by trhy mohli zažiť väčšie pohyby v prípade, že obe centrálne banky prídu s prekvapivými krokmi.

Dôležité správy z ekonomiky

Index cien výrobcov (PPI) v Nemecku v auguste po šiestich mesiacoch klesol na medzimesačnej báze (- 0,1 percenta) do deflačného teritória napriek očakávaniam stagnácie, čím vymazali polovicu ziskov z predchádzajúceho mesiaca. Medziročne sa pokles spomalil z dvoch percent na 1,6 percentné tempo v súlade s konsenzom. PPI ako vedúci indikátor budúceho pohybu spotrebiteľských cien nenasvedčuje rast cenovej hladiny najväčšej ekonomiky EÚ, ktorú sa ECB snaží naštartovať v celej eurozóne. 

Začatá výstavba v USA v auguste medzimesačne klesla o 5,8 percenta na 1142 tisíc nových domov, čo je o 48 tisíc pod konsenzom. Pomalšie klesali vydané stavebné povolenia, keď medzimesačne klesli o 0,4 percenta na 1139 tisíc, 26 tisíc pod očakávaniami trhu. Revidácia vydaných stavebných povolení z minulého mesiaca ukázala pokles 0,8 percenta namiesto odhadovaného poklesu jednej desatiny. V priemere rástli objednávky verejne obchodovaných stavebných spoločností v USA v druhom štvrťroku o 9 percent.

Bank of Japan dnes ráno nezmenila základnú úrokovú sadzbu a nechala ju na úrovni – 0,1 percenta. Novinkou však je zavedenie kvantitatívneho uvoľňovania s „kontrolou výnosovej krivky“. Chce pokračovať v nákupoch dlhopisov tak, aby 10-ročný japonský výnos ostal okolo súčasných úrovní. To znamená, že sa vzdala predošlej stratégie priemernej maturity nakupovaných dlhopisov medzi 7 až 12 rokmi. Zároveň sa opäť zaviazala, že stimuly budú pokračovať, kým nedosiahne infláciu stabilne nad dvoma percentami.

Kľúčové očakávané udalosti

Trhy sa dnes budú upriamovať predovšetkým na výsledky zo zasadania Fedu v podobe úrokovej sadzby a výhľadu americkej centrálnej banky na ekonomickú situáciu USA.

Zaujalo nás

Bitcoin sú peniaze

Federálny súd v USA uznal v pondelok digitálnu menu Bitcoin za peniaze v rozhodnutí v prípade kybernetického útoku na JPMorgan Chase & Co a iné spoločnosti. Sudca tak zamietol argument obžalovaného, že Bitcoin sa nekvalifikuje ako mena. Podľa rozhodnutia Bitcoin spĺňa definíciu peňazí, pretože je akceptovaný pri výmene za tovary a služby a je ho možné kúpiť na burze priamo s bankovým účtom.
Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Tagy bitcoin trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *