Stvrtok 25. apríla. Meniny má Marek

Ranný prehľad trhov 22. 10. 2018

Investície 22.10.2018 | 09:40 0 Komentárov
  • Trhy sa pokúšajú konsolidovať po predchádzajúcich turbulentných pohyboch spôsobených rastom úrokových sadzieb, obavami z vysokých valuácií a spomalenia ekonomického rastu pri nervozite okolo obchodnej vojny.
  • Sentiment na trhoch podkopávajú otázniky okolo nastavenia talianskych verejných financií a sporu Ríma s Bruselom okolo tejto otázky.
  • Mínusom pre náladu sú aj nejasnosti okolo brexitu.
  • Trhy však dokážu ako-tak stabilizovať lepšie ako očakávané firemné výsledky za tretí kvartál v Spojených štátoch.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy sa v piatok konsolidovali po turbulentnom pohybe v predchádzajúcich dňoch. Celkovo je však nálada na nich naďalej nervózna z rastu úrokových sadzieb a očakávaní ďalšieho uťahovania menovej politiky, čo vyvoláva obavy z vysokých valuácií, zo spomalenia globálnej ekonomiky a zhoršenia hospodárenia firiem.

DLHOPISOVÉ TRHY

Zastavenie panických výpredajov na akciových trhoch sa pretavilo do rastu výnosov bezpečne vnímaných amerických či nemeckých dlhopisov, čo sa následne prejavilo aj do posunu výnosov korporátnych dlhopisov. Na trhy totiž naďalej pôsobí najmä jastrabí slovník Fedu.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa ustálilo na dva o pol mesačných maximách, keď trhy budú čeliť pravdepodobne aj ďalej zvýšenej volatilite. Ceny ropy sa mierne odrazili, keď štatistiky ukázali rekordnú výrobu v čínskych rafinériách za september. Plusom pre ňu bolo aj zastavenie výpredajov na Wall Street.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro aj libra sa v závere minulého týždňa posilnili voči doláru v reakcii na to, že Londýn a Brusel sú blízko dosiahnutia brexitovej obchodnej dohody. Dolár poškodila aj o niečo znížená averzia voči riziku.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Medziročne HDP Číny v treťom kvartáli vzrástlo o 6,5 percenta, čo bolo len jednu desatinu pod očakávaním konsenzu. Medzikvartálne HDP vzrástlo podľa očakávaní o 1,6 percenta. Čína tak zaznamenala najpomalší medzikvartálny rast za posledných takmer desať rokov, teda od prepuknutia finančnej krízy. Okrem toho boli zverejnené aj septembrové maloobchodné tržby, ktoré medziročne vzrástli o 9,2 percenta, čo je o dve desatiny percenta viac ako čakal konsenzus. Za očakávaniami zaostala v septembri priemyselná produkcia a to o dve desatiny percenta, pričom vzrástla o 5,8 percenta. Je tak možné očakávať, že čínska vláda bude uvoľňovať monetárnu aj fiškálnu politiku v snahe udržať hospodársky rast a stabilizovať ekonomiku, ktorá je oslabovaná obchodnou vojnou.
  • Šéf Národnej hospodáskej rady Spojených štátov Larry Kudlov kritizoval Peking ohľadne spolupráce v oblasti obchodnej politiky, keď povedal, že stále nerieši jej hlavné príčiny. Nateraz sa tak zdá, že urovnanie sporu nemožno čakať v blízkej budúcnosti a to ani po parlamentných voľbách v USA na začiatku novembra.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta. Investori však budú pozorne sledovať americkú firemnú výsledkovú sezónu za tretí kvartál.
  • Očakáva sa, že Európska komisia zamietne návrh talianskeho rozpočtu na rok 2019 a požiada ho o nový plán.

ZAUJALO NÁS

Wall Street zaznamenáva najvýnosnejšie obchodovanie od roku 2009

Banky ako Goldman Sachs, Morgan Stanley, JPMorgan Chase, Citigroup či Bank of America majú za sebou najlepšie leto v obchodovaní akcií od roku 2009, pričom ich celkové výnosy za tento rok z obchodovania aktív dosahujú už 25,2 miliárd amerických dolárov. To podľa dát spoločnosti Autonomous a kalkulácií Financial Times značí medziročný nárast o 18 percent oproti prvým deviatim mesiacom roku 2017. Najlepší rok za poslednú dekádu tak pôsobí ako „strieborný okraj“ momentálneho rozruchu na trhoch pre akcionárov veľkých bánk.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *