Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Ranný prehľad trhov 22. 10. 2019

Investície 22.10.2019 | 10:02 0 Komentárov
  • Britský parlament bude dnes opäť hlasovať o novej brexitovej dohode.
  • Podpis čiastočnej obchodnej dohody medzi USA a Čínou by sa mohol uskutočniť už budúci mesiac.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie začali nový týždeň solídnym rastom, čím korigovali straty zo záveru minulého týždňa. Akcie podporil optimizmus okolo obchodných rozhovorov medzi USA a Čínou, ako aj solídne sezónne výsledky spoločností. Najlepšie si viedli technológie, ktoré si pripísali takmer percento. Posilňovali tiež sektory citlivé na vývoj ekonomiky ako financie a energetika. Hlavný akciový index S&P 500 sa tak opäť dostal nad magickú hranicu 3000 bodov. Blue chips index Dow Jones však zostal pod tlakom prepadu akcií Boeingu, ktorý dokázali skorigovať akcie spoločnosti Apple, ktoré sa podporené očakávaným rastom predaja nových iPhonov a navýšením cieľovej ceny od analytikov na 280 dolárov, obchodovali na novom historickom maxime. Európske akcie zakončili pondelkové obchodovanie v zelených číslach napriek neistote z ďalšieho brexitového vývoja. Predseda Dolnej snemovne John Bercow totiž odmietol vládny návrh, aby sa o novej dohode hlasovalo, nakoľko o nej poslanci rokovali cez víkend. EÚ zároveň zvažuje, či schváli Johnsonovu nepodpísanú žiadosť o odklad brexitu do 31. januára.

DLHOPISOVÉ TRHY

Optimizmus na trhoch a klesajúce očakávania ďalšieho znižovania úrokových sadzieb zo strany Fedu, tlačili nahor výnosy štátnych dlhopisov. Americký 10-ročný výnos vzrástol na 1,8 percenta a nemecký vládny papier s rovnakou splatnosťou sa priblížil k -0,3 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Rastúce dlhopisové výnosy a silný dolár zrážali cenu zlata, ktorá výraznejšie padla pod 1500 dolárov. Ropa skončila na svojom dvojtýždňovom minime, keď medzi investormi naďalej prevládajú obavy z klesajúceho dopytu energii. Cenu zrazilo aj Rusko, ktorému sa v septembri nepodarilo znížiť svoju produkciu podľa dohody s kartelom OPEC.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár podporený obchodným optimizmom posilňoval voči svojim konkurentom a zdvihol sa zo svojho dvojmesačného minima voči euru. Oživenie americkej meny podporili aj nové brexitové rokovania v britskom parlamente, ktoré začali byť plné zmätkov. Zamietnutie hlasovania o novej dohode oslabilo euro aj libru, aj keď je nepravdepodobné, že by Británia opustila EÚ bez dohody.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Podpis prvej fázy obchodnej dohody medzi Spojenými štátmi a Čínou by mohol podľa Bieleho domu prísť na budúci mesiac v Čile. Čína sa v rámci toho zaviazala výrazne zvýšiť nákupy amerických poľnohospodárskych produktov, zlepšiť dodržiavanie práv intelektuálneho vlastníctva, otvorenie sa svetu vo finančných službách a takisto bude dodržiavať určité záväzky ohľadne kurzu juanu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dopoludnia sa bude pozornosť trhu sústreďovať na úverový prieskum ECB. Popoludní najmä na hlasovanie britského parlamentu o brexite.
  • V Spojených štátoch budú zverejnené septembrové čísla predajov starších domov.

ZAUJALO NÁS

Rekordné investície do európskych start-upov

Objem start-upových investícií v Európe dosiahol podľa analýzy poradenskej spoločnosti EY nový rekord. V prvej polovici tohto roka sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšil o 62 percent a dosiahol 16,9 miliardy eur. V rebríčku miest sa na prvom mieste udržal Londýn, ktorý aj napriek brexitu zostáva mekkou európskych start-upov, s investíciami vo výške troch miliárd eur. Na druhé miesto sa s 2,2 miliardami dostal Paríž, ktorý preskočil Berlín s dvoma miliardami. Rebríček krajín je podobný a vedie ho Veľká Británia, nasledovaná Francúzskom a Nemeckom. Žiadne mesto ani krajina zo strednej alebo východnej Európy sa do prvej desiatky najlepších miest pre start-upy podľa tejto štúdie nedostali.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *