Streda 02. decembra. Meniny má Bibiána

Ranný prehľad trhov 22. 10. 2020

Investície 22.10.2020 | 09:39 0 Komentárov
  • Americké akcie včera len stagnovali s pohybom do strán, keď stále nie je jasné, či sa americkým zákonodarcom podarí doručiť fiškálne stimuly pred novembrovými prezidentskými voľbami.
  • Európske akcie sa dostali pod predajný tlak, za čím stojí rýchlo rastúci počet infikovaných ľudí na COVID-19 na starom kontinente a zavádzanie reštriktívnych opatrení vládami naprieč Európou.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie v priebehu neobvykle pokojnej seansy len s námahou hľadali svoje jasné smerovanie a nakoniec si odpísali mierne straty. Trhy sú momentálne síce optimistickejšie, čo sa týka schválenia stimulačného balíčka pre americkú ekonomiku ešte pred prezidentskými voľbami, finálna dohoda však ešte nie je na stole. Trh tak zápasí s tým, či vyraziť optimisticky nahor, alebo radšej vypredávať. I preto včera zvolil skôr vyčkávaciu taktiku, hlavne keď sa naďalej zhoršuje epidemiologická situácia vo svete. Béžová kniha Fedu poukázala len na pozvoľné oživovanie ekonomickej aktivity po koronašoku, avšak v najnovšej prognóze centrálna banka výrazne zlepšila výhľad tohtoročného poklesu americkej ekonomiky, keď najnovšie počíta s poklesom HDP len o 3,7 percenta, pričom ešte v júni počítala s poklesom o 6,5 percenta. Európske akcie klesali tretí deň v rade a hlavný akciový index STOXX Europe 600 spadol až na trojtýždňové minimum. Na trhu prevláda pesimizmus s nekontrolovateľného šírenia koronavírusu na kontinente a s tým hroziace lockdowny, ktorý prebíja i dobré hospodárske výsledky firiem.

DLHOPISOVÉ TRHY

S pokrokom v rozhovoroch medzi predstaviteľmi oboch amerických politických táborov a tak rastúcou nádejou na dosiahnutie fiškálnej dohody, naďalej rástli výnosy štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku. Americký 10-ročný výnos dokonca prvý krát od polovice júna prekročil hranicu 0,8 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

S oslabujúcim sa dolárom a pretrvávajúcou nervozitou na trhu vystúpilo zlato až na svoje mesačné maximum. Ropa skončila na svojom týždňovom minime, keď obavy z klesajúceho globálneho dopytu po energii zatienili aj ďalší týždňový pokles amerických zásob o jeden milión barelov.

DEVÍZOVÉ TRHY

Na devízovom trhu rástla britská libra, a to vďaka obnoveniu obchodných rozhovorov o brexitovej dohode medzi Bruselom a Londýnom v polovici novembra, čo by malo stačiť na jej schválenie a začiatok platnosti od Nového roka, kedy Británia definitívne opustí EÚ. Pozitívny brexitový efekt prevládal aj na eure, ktoré rozširovalo svoje zisky voči doláru, ktorý pokračoval v oslabovaní voči širokej konkurencii.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Ani po strede nie je jasné, ako sa vyvinie situácia okolo fiškálnych stimulov v USA. Rokovania medzi demokratmi a republikánmi prebiehajú. Celkovo bolo vidieť viac pozitívnych správ, keď predsedníčka Snemovne a líderka demokratov v nej Nancy Pelosiová povedala, že „dosiahli prospekt pre dohodu“ s republikánskym ministrom financií Stevenom Mnuchinom, no naznačila, že nemusí prejsť Kongresom do volieb. Líder republikánov v Senáte Mitch McConnell navyše povedal, že by mu nevadilo, ak by bola legislatíva okolo podporného balíčka prijatá až po voľbách. Navyše stále nie je jasné, ak by aj prišlo k hlasovaniu ešte pred nimi, či by sa dokázali republikáni v Senáte zjednotiť a hlasovať za veľký balíček.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už ráno bol zverejnený novembrový prieskum spotrebiteľskej dôvery podľa Gfk z Nemecka, ktorá klesla na -3,1 boda, čo je najmenej od augusta. Stojí za tým druhá vlna koronavírusu a fakt, že vlády opätovne pristupujú k reštriktívnym opatreniam na spomalenie jeho šírenia sa.
  • Rýchly októbrový odhad spotrebiteľskej dôvery bude zverejnený aj na úrovni eurozóny.
  • Zo Spojených štátov dorazia pravidelné týždenné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Okrem toho budú publikované septembrové dáta predajov starších domov a septembrový index predstihových ukazovateľov.
  • V plnom prúde bude pokračovať výsledková sezóna firemného sektora za tretí kvartál.

ZAUJALO NÁS

Skvosty Alfa Romeo mieria do dražby

V rámci nadchádzajúceho Večera súčasného umenia, ponúkne aukčná sieň Sotheby’s skutočnú automobilovú lahôdku – tri vozy Alfa Romeo Bat z rokov 1953 až 1955. Koncepčné vozy navrhol legendárny dizajnér značky Franco Scaglione, spolu s preslávenou karosárskou dielňou Carrozzeria Bertone. Konštruktérom sa podarilo u najvyspelejšieho modelu dosiahnuť fantastického odporu vzduchu 0,19, pričom u dnešných vozidiel sa tento činiteľ pohybuje na úrovni 0,3. Odhaduje sa, že celá séria konceptov, ktoré sa spolu objavia v ponuke vôbec po prvý krát, by sa mohla vydražiť až za 20 miliónov dolárov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial