Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Ranný prehľad trhov 22. 2. 2018

Investície 22.02.2018 | 10:34 0 Komentárov
 • Zápisnica Fedu ukázala zlepšenie ekonomického výhľadu a očakávanie pokračovania sprísňovania menovej politiky.
 • 10-ročný americký výnos sa posunul na nové štvorročné maximá nad 2,9 percenta.
 • Wall Street reagovala na posun americkej výnosovej krivky nahor stratami.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy skončili štvrtkové obchodovania v miernych ziskoch, keď reagovali na sériu podnikových korporátnych výsledkov. Wall Street naopak končila v miernych stratách v bezprostrednej reakcii na zverejnenie zápisnice z ostatného zasadnutia Fedu, ktorý povedal, že bude graduálne zvyšovať sadzby.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických 10-ročných dlhopisov rástli nad 2,9 percenta v reakcii na zverejnenie zápisnice z posledného zasadnutia Fedu, ktorý povedal, že vzhľadom na zrýchlenie hospodárskeho rastu a odrazu inflácie je primerané pokračovať vo zvyšovaní sadzieb.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato kleslo v reakcii na jastrabo prijatú zápisnicu Fedu, ktorý nenaznačil nič prekvapivé – len to, čo celý trh už dávno diskontoval – teda pokračovanie zvyšovania sadzieb postupným tempom vzhľadom na odraz inflácie. Ropa sa stabilizovala, keď boli v rovnováhe rastové sily hovoriace o dynamickom raste svetovej ekonomiky a signály predĺženia dohody OPECu za rok 2018, ako aj očakávania opätovného rastu jej zásob vo svete.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár mierne získaval na sile voči euru, jednak pre zverejnenie slabších ako očakávaných flashových dát prieskumov sentimentu podľa PMI v eurozóne za február, a jednak pre rastúce presvedčenie trhu, že ostatné vädnutie dolára bolo neprimerané.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Včera večer bola zverejnená zápisnica z ostatného januárového zasadnutia Fedu, ktorá hovorí o tom, že väčšina centrálnych bankárov poznamenala, že silnejší výhľad pre ekonomický rast zvyšuje pravdepodobnosť, že ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb by bolo primerané. Takmer všetci centrálni bankári súhlasili, že rámec Phillipsovej krivky ohľadne inflácii je užitočný, čo v podstate znamená, že očakávajú ďalšie inflačné tlaky pri silnom trhu práce a raste miezd. No niektorí naznačili, že inflácia nedosiahne cieľ centrálnej banky, hoci celkovo očakávajú jej posun nahor v tomto roku a stabilizáciu okolo dvoch percent zo strednodobého hľadiska.
 • Včera mal vystúpenie Andy Haldane z Bank of England, ktorý poznamenal, že tlaky na rast miezd sa sa stupňujú pričom riziká rastu ekonomiky Veľkej Británie sú smerom nahor. Pomerne jastrabí komentár podobne ako mal jeho šéf Mark Carney, ktorý opätovne povedal, že sadzby musia narásť v nasledujúcich mesiacoch, pričom ich rast bude postupný a limitovaný.
 • Včera mali vystúpenie aj traja centrálni bankári z Fedu. Neel Kashkari konštatoval, že Wall Street má prestrelené reakcie na všetko a menová politika nemôže byť založená na takýchto impulzoch. Patrick Harker sa prezentoval holubičím slovníkom, keď očakáva len dve zvýšenia sadzieb v tomto roku po 25 bázických bodov pri poklese miery nezamestnanosti na 3,6 percenta v polovici budúceho roka. Robert Kaplan uistil o postupnom a trpezlivom sprísňovaní menovej politiky pri poklese miery nezamestnanosti na 3,6 percenta už na konci tohto roka.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dnes bude zverejnená podnikateľská nálada v Nemecku podľa IFO za február, ktorá by sa podľa očakávaní mohla mierne zhoršiť. Okrem toho bude zverejnený druhý odhad rastu HDP za štvrtý kvartál 2018 z Veľkej Británie.
 • Počas obedných hodín bude zverejnená zápisnica z posledného zasadnutia ECB.
 • V poobedných hodinách budú zverejnené reporty žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA a index vedúcich indikátorov za január. Okrem toho budú mať separátne vystúpenia niekoľkí bankári Fedu.
 • Indexy nákupných manažérov (PMI) v Nemecku podľa februárových odhadov poklesli pod očakávania konsenzu. PMI vo výrobnom sektore pokleslo dve desatiny bodu pod očakávanú hodnotu na 60,3 bodov. Index v nevýrobnom sektore poklesol o 1,7 bodu pod očakávanú hodnotu na 55,3 bodov. Kompozitný index zahŕňajúci oba sektory tak poklesol o 1,1 bodu pod očakávania na 57,4 bodov. Pod celkové čísla PMI v eurozóne sa okrem slabších nemeckých podpísali aj horšie hodnoty vo Francúzsku. PMI vo výrobnom sektore eurozóny pokleslo o sedem desatín pod očakávania na 58,5 bodov a v nevýrobnom sektore o 1,9 bodu pod očakávania na 56,7 bodov. Kompozitný index dosiahol hodnotu 57,5 bodov, čo je deväť desatín pod hodnotou očakávanou konsenzom. Hodnoty PMI však aj po odhadovanom februárovom poklese ostávajú stále pomerne vysoko nad 50 bodovou hranicou, ktorá oddeľuje expanziu od recesie.
 • Očakávania prekonali indexy nákupných manažérov v USA podľa februárového odhadu. Nálada vo výrobnom sektore podľa indexu zaznamenala zlepšenie o štyri desatiny bodu nad očakávania, ktoré boli na úrovni hodnoty predchádzajúceho mesiaca. Index nevýrobného sektoru vzrástol o 2,2 bodu nad očakávania na 55,9 bodov. Kompozitný index si tak polepšil oproti hodnote predchádzajúceho mesiaca o 2,1 bodu.

ZAUJALO NÁS

Európska únia udelila pokuty v o výške 546 miliónov

Najnovšie vyšetrovanie spoločností podieľajúcich sa na kartelových dohodách zaviedlo európskych regulátorov do sektoru automobilových súčiastok. Štyri spoločnosti dostali pokutu vo výške 395 miliónov za dohodu a zachovaní rozdelenia trhu transportu nových vozidiel do a z Európy v rokoch 2006 až 2012. Spoločnosť MOL sa pokute vo výške 203 miliónov vyhla, pretože na kartelovú dohodu upozornila. Pokutu dostali aj spoločnosti Bosch a NGK, ktoré sa po dohode cien zapaľovacích sviečok, aby si nekonkurovali, dostali pokutu vo výške 76 miliónov eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *