Utorok 16. júla. Meniny má Drahomír

Ranný prehľad trhov 22. 3. 2019

Investície 22.03.2019 | 10:06 0 Komentárov
  • EÚ ponúkla Veľkej Británii dvojtýždňový odklad brexitu a za predpokladu schválenia brexitovej dohody britským parlamentom by Londýn mohol opustiť úniu 22. mája.
  • Britská libra pod tlakom, keďže vláda je naklonená opustiť EÚ v máji aj v rámci tvrdého brexitu, jeho dlhému odloženiu sa chce vyhnúť.
  • Nemecké dlhopisové výnosy najnižšie od jesene 2016, keď okrem ECB ani Fed v najbližších 12-18 mesiacov nezvýši úrokové sadzby.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v USA končili včera v zisku a zaknihovali najlepší deň v marci. Stáli za tým zvýšené odporúčania na technologického giganta Apple, pričom silné kvartálne hospodárske výsledky reportoval aj výrobca čipov Micron. Európske akcie len stagnovali, keď im chýbal výraznejší impulz k pohybu, pričom nekonečná neistota okolo brexitu ich príliš nevzrušovala.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch ostali na znížených úrovniach po tom, ako Fed naznačil, že v tomto roku nemožno počítať so zvyšovaním sadzieb. Navyše do istej miery sa opäť objavuje neistota zo spomaľovania ekonomického rastu či oddialenia podpísania obchodnej dohody medzi USA a Čínou. To vyústilo do poklesu 10-ročného nemeckého výnosu na 0,04 percenta, na najnižšie úrovne od októbra 2016.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato mierne kleslo, keď dolár korigoval svoje straty po zasadnutí Fedu a akciové trhy sa odrazili. Ropa sa konsolidovala okolo 60-dolárovej úrovne, keď boli v rovnováhe znižovanie produkcie OPECu a s ním spolupracujúcich krajín a pokles ponuky aj pre sankcie USA voči Iránu a Venezuele a nervozita okolo obchodnej dohody medzi USA a Čínou.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár vymazal včera väčšinu strát po zasadnutí Fedu, keď si trhy všímali viac nervozitu okolo obchodnej vojny a signály toho, že dohoda medzi USA a Čínou bude podpísaná zrejme až začiatkom leta. Vývoj okolo brexitu poslal do výrazných strát britskú libru, keď sa zdá, že ak príde k brexitu v krátkom čase bude tvrdý, alebo bude výrazne odložený, čo bude ďalej dlho vytvárať neistotu v celej britskej ekonomike.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • 27 členských krajín EÚ sa na druhom dni samitu dohodlo, že ponúkne Veľkej Británii odloženie brexitu o dva týždne a ak sa britskému parlamentu podarí schváliť vyrokovanú brexitovú dohodu, bude brexit predĺžený do 22. mája. Ak parlament aj po tretíkrát zamietne dohodu, Londýn bude ma na výber medzi tvrdým brexitom a jeho dlhým odložením. Podľa dobre informovaných zdrojov z britskej vlády, ak by parlament neschválil dohodu, premiérka Theresa Mayová by si údajne vybrala tvrdý brexit.  Aj preto sa včera libra dostala pod predajný tlak.
  • Aj keď pokračuje nervozita okolo obchodnej vojny a podpis dohody medzi Spojenými štátmi a Čínou sa odsúva, keď média hovoria, že Peking ustupuje od svojich niektorých záväzkov, rokovania na najvyšších úrovniach pokračujú v plnom prúde. Čínske ministerstvo obchodu potvrdilo, že americký minister financií Steven Mnuchin a obchodný poradca Bieleho domu Robert Lighthizer prídu na konci budúceho týždňa do Číny a naopak čínsky vicepremiér Liu He navštívi začiatkom apríla Spojené štáty.
  • Včera zasadala Bank of England, ktorá podľa očakávaní ponechala sadzby na nezmenených úrovniach 0,75 percenta, keď je v podstate paralyzovaná neistotou okolo brexitu. Konštatovala, že brexit podkopáva dôveru ako aj ekonomickú aktivitu, najmä investície. Ohľadne výhľadu smerovania politiky si zachovala bázu smerom k pomalému limitovanému sprísňovaniu pri tom ako sa ekonomika vyvíja v súlade s očakávaniami.
  • Marcový prieskum Philly Fed Business Outlook zo Spojených štátov signalizoval zlepšenie ekonomickej aktivity, keď index narástol na 13,7 bodu z -4,1 bodu, pričom konsenzus čakal zlepšenie len na 5,0 bodu. Okrem toho boli v USA zverejnené aj pravidelné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktoré sú stále v blízkosti multiročných miním a sú dôkazom silného trhu práce, čo by malo indikovať aj robustnú spotrebu domácností.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes budú naprieč Európou aj aj v Spojených štátoch zverejnené flashové čísla marcového prieskumu nálady vo výrobnom sektore a v službách podľa PMI. Okrem toho budú zverejnené v USA aj februárové predaje existujúcich domov.

ZAUJALO NÁS

Umeniu sa minulý rok darilo

Dáta z Art Market Researchu hovoria o tom, že ceny umenia rástli za 12 mesiacov končiacich sa 31. decembrom 2018 o deväť percent, čo je zdravé spomalenie sa po 21-percentnom zisku v roku 2017. Umenie naďalej ostáva najväčším a najpopulárnejším segmentom luxusného zberateľstva. Svedčí o tom aj prepísanie rekordu pri dražbe jednej kolekcie – 1500 umeleckých objektov patriacich rodine Rockefellerovcov bolo vydražených za 833 miliónov dolárov. Navyše prepísaný bol rekord pre dielo žijúceho autora, keď obraz Portrét umelca od Davida Hockneyho bol predaný za 90 miliónov dolárov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *