Piatok 25. mája. Meniny má Urban

Ranný prehľad trhov 22. 5. 2017

Investície 22.05.2017 | 09:32 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

 • Spotrebiteľská dôvera v eurozóne na dekádnych maximách.
 • Nemecká kancelárka Merkelová bude presadzovať šéfa Bundesbanky Weidmanna na čelo ECB.
 • Londýn je pripravený opustiť rokovania o vystúpení z EÚ, ak bude Brusel požadovať vysoký rozvodový účet.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy ukončili poslednú obchodnú seansu v týždni v zisku na oboch brehoch Atlantiku. Investorov od rizikových aktív neodradili ani nové informácie vo vyšetrovaní možného zásahu do novembrových volieb v USA iným štátom. Správa však znížila piatkové zisky Wall Street vzhľadom na pravdepodobnosť, že administratíva USA sa bude musieť zaoberať obranou Donalda Trumpa namiesto ekonomických opatrení.

DLHOPISOVÉ TRHY

Bezpečne vnímané výnosy štátnych dlhopisov USA a Nemecka vzrástli, keď investori prehodnocovali ich prehnaný pokles v predošlých dňoch, kedy sa vo Washingtone črtala politická kríza.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato si v piatok pripísalo takmer štvrť percenta, čím zakončilo najziskovejší týždeň za posledný mesiac. Ceny ropy rástli spolu s optimizmom, že OPEC sa bude pokúšať znižovať svetový nadbytok ropy na trhu na zasadnutí vo Viedni už v tomto týždni.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár oslabil voči košu hlavných zahraničných mien a uzavrel tak najhorší týždeň od júla minulého roku. Euro si voči doláru pripísalo takmer percentuálny zisk, keď sa v piatok vo večerných hodinách obchodovalo na 112 dolárových centoch. Proti doláru hrala politická kríza v USA na jednej strane a na druhej strane rastúce očakávania, že ECB vďaka silnému výkonu ekonomiky eurozóny zmení forward guidance.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Väčšina víkendových headlinov bola o návšteve amerického prezidenta Donalda Trumpa v Saudskej Arábii. Do pozornosti sa dostala jeho reč o bojovaní proti terorizmu ako aj jeho pomerne agresívny slovník voči Iránu. Hovoril o zlepšení bezpečnosti, v rámci čoho boli dohodnuté predaje vojenskej techniky amerických výrobcov Saudskej Arábii v celkovej výške 110 miliárd dolárov. Minister zahraničných vecí USA Rex Tilerson povedal, že počas dekády dosiahnu investície USA v oblasti až 350 miliárd dolárov.
 • Počas nedele britský Sunday Times napísal článok, v ktorom minister pre brexit David Davis povedal, že Londýn odíde z rokovaní o vystúpení z EÚ, ak bude naň Brusel hrať tvrdú hru a požadovať veľký „rozvodový účet“. Otázne je ako potom chcú stihnúť v už aj tak krátkom čase, niečo, či lepšie povedané čokoľvek dohodnúť.
 • Šéf Bundesbanky Jens Weidmann povedal, že je nepopierateľné, že expanzívna menová politika je primeraná. No existujú v ECB rozličné pohľady na to, ako veľká miera expanzie je nutná a rovnako ako aj líši sa aj pohľad, nástrojov, ktoré by mali byť použité.
 • V magazíne Der Spiegel sa objavil článok, že nemecká kancelárka Angela Merkelová bude tlačiť na to, aby sa šéf Bundesbanky Jens Weidmann stal v roku 2019 prezidentom ECB po tom, ako Mariovi Draghimu skončí funkčné obdobie.
 • Ešte v piatok James Bullard z Fedu povedal, že by nebol proti ďalšiemu zvyšovaniu sadzieb Fedom, no ostatné makrodáta a vývoj na trhoch naznačujú, že očakávaná projekcia sadzieb Fedom je príliš agresívna.
 • V piatok ráno boli zverejnené aprílové nemecké indexy cien výrobcov (PPI), ktoré ukázali na akceleráciu inflačných tlakov oproti marcu a prekonali aj konsenzy, keď medzimesačne vzrástli o 0,4 percenta (0,0 percenta v marci) a medziročne o 3,4 percenta (3,1 percenta v marci). Indexy tak vzrástli na najvyššie hodnoty od roku 2011 a indikujú budovanie ďalších inflačných tlakov v ekonomike, ktoré by sa v budúcnosti mohli prejaviť v spotrebiteľských cenách.
 • Spotrebiteľská dôvera v eurozóne dosiahla podľa májového odhadu desaťročné maximá. Lepšiemu sentimentu pomáhajú miznúce politické riziká, ktoré vrhali tieň neistoty na pokračovanie a spoluprácu v Európskej únii. Meranie Európskej komisie vzrástlo o tri desatiny bodu na záporných 3,3 bodu, čo je najlepšia úroveň od júla 2007. Domácnosti podľa prieskumu neodrádza ani rastúca inflácia, pričom sentimentu pomáha najmä klesajúca nezamestnanosť, ktorá je najnižšia za posledných osem rokov a ďalej sa zlepšuje.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dopoludnia nebudú z Európy ani popoludní z USA zverejnené žiadne dôležité makrodáta. Zaujať však môžu vyjadrenia amerických centrálnych bankárov Patricka Harkera a Neela Kashkariho.

ZAUJALO NÁS

Japonská cisárska rodina má nedostatok členov

Zasnúbenie princeznej Mako z japonskej cisárskej rodiny s budúcim právnikom Kei Komurom, ktorému v žilách nekoluje modrá krv, vyvolalo v krajine verejnú debatu. Princezná totiž bude musieť podľa práva opustiť cisársku rodinu, keď sa vydá za bežného človeka. Kráľovská rodina sa tak zmenší z 19 na 18 členov. Problémom je najmä dostatok adeptov na cisársky trón, pričom žena sa na Japonský trón pravdepodobne nedostane. Cisár Akihito plánuje navyše abdikovať v roku 2018, kedy by ho mal nahradiť korunný princ Naruhito.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analyitici J&T banky.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *