Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Ranný prehľad trhov 22. 5. 2019

Investície 22.05.2019 | 10:25 0 Komentárov
  • Dočasné zmiernenie reštrikcií zo strany USA voči čínskemu telekomunikačnému gigantu Huawei podporilo odraz akciových trhov.
  • USA chcú však rozšíriť blacklist o ďalších päť čínskych firiem, čo signalizuje, že obchodná nervozita bude pretrvávať.
  • Nový brexitový plán britskej premiérky Theresy Mayovej, ktorý obsahuje aj druhé referendum sa nestretol vo vládnej konzervatívnej strane s pochopením. Rastie tlak na jej okamžité odstúpenie.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie včera zastihla vlna eufórie, keď pozitívne reagovali na dočasné zmiernenie reštrikcií zo strany USA voči čínskemu telekomunikačnému gigantu Huawei, ktorého zámerom je zabrániť kolapsu internetových, počítačových a telefónnych systémov. Udelenie určitých výnimiek v rámci čiernej listiny na export a 90-dňový odklad tvrdých obchodných sankcií prialo hlavne technológiám, ktoré si pripísali viac ako jedno percento. Zmiernenie napätia medzi USA a Čínou pomohlo prekonať malátnosť na európskych akciových trhoch z predchádzajúcich dní a akcie si pripísali slušné zisky. Nahor zamierili predovšetkým ceny akcií európskych výrobcov čipov, ktoré v pondelok výrazne poklesli.

DLHOPISOVÉ TRHY

Zníženie averzie voči riziku po oživení na akciových trhoch sa pretavilo do poklesu cien a rastu výnosností amerických aj európskych dlhopisov. V utorok vystúpilo aj viacero predstaviteľov Fedu, ktorý opäť potvrdili, že nevidia žiadne významné dôvody na zvyšovanie úrokových sadzieb. Zároveň predseda Fedu Jerome Powell sa vyjadril k zvyšovaniu podnikového dlhu, ktoré nepokladá za bezprostredné ohrozenie finančného systému.

KOMODITNÉ TRHY

Rast cien akcií a silnejší dolár otupili príťažlivosť zlata, ktoré pokleslo k trojtýždňovým minimám. Ropa bez výraznejšieho pohybu zaznamenala zmiešané obchodovanie. Pre pretrvávajúce obavy zo spomalenia globálneho dopytu po rope naďalej stráca americká ropa WTI. Naopak severomorský benchmark ropa Brent aj naďalej ťaží z napätia na Blízkom východe.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár mierne posilnil voči košu svojich priamych konkurentov. Euro sa udržalo stabilné aj vďaka zlepšeniu májovej spotrebiteľskej dôvery v eurozóne. Brexitová neistota aj napriek očakávaniam novej vylepšenej dohode o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ, ktorú prisľúbila britská premiérka Theresa Mayová s prípadnou možnosťou druhého referenda nepraje libre, ktorá sa nachádza na štvormesačných minimách.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hoci včera americké ministerstvo obchodu urobilo dočasne úľavy pre sankcionovaného čínskeho technologického giganta Huawei ohľadne možností nákupov amerických technológií, plánuje zaradiť na blacklist a odstrihnúť od dodávania amerických produktov päť ďalších čínskych firiem. Nervozita okolo obchodnej vojny tak bude pretrvávať.
  • Prezident saintlouiského Fedu James Bullard priznal, že decembrové zvýšenie sadzieb americkou centrálnou bankou bolo možno zbytočné. Súčasne však dodal, že je predčasné hovoriť.
  • Britská premiérska Theresa Mayová predstavila “novú” brexitovú dohodu, ktorá obsahuje aj usporiadanie druhého referenda o brexite. Zároveň varovala, že ak poslanci jej dohodu o brexite začiatkom júna ani na štvrtý pokus neschvália, do úvahy bude prichádzať už len brexit bez dohody, úplné zastavenie procesu brexitu alebo ďalšie referendum o odchode Británie z EÚ. Z vnútra vládnucej Konzervatívnej strany sa však ozýva, aby Mayová okamžite ukončila snahy o schválenie tejto dohody v parlamente a podala demisiu.
  • OECD predstavila aktualizovanú prognózu globálneho ekonomického rastu, kde znížila odhad rastu svetového HDP na tento rok na 3,2 percenta z predchádzajúceho (už predtým znižovaného) odhadu vo výške 3,3 percenta. Výhľad na budúci rok ostal nezmenený, keď organizácia združujúca 36 členov očakáva 3,4-percentné tempo rastu. Analytici OECD konštatovali, že ekonomické momentum sa za ostatný rok výrazne spomalilo a vlády musia spolu pracovať na oživení rastu. Obnovené obchodné napätie medzi Pekingom a Washingtonom by mohlo zredukovať rast svetového HDP až o 0,6 percentuálneho bodu počas nasledujúcich dvoch alebo troch rokov. Práve obchodná vojna je označená ako najväčšie riziko pre svetovú ekonomiku a sekundujú mu vysoké zadlženie súkromného sektora v Číne, ale aj v ostatných krajinách.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dopoludnia budú zverejnené aprílové inflačné čísla z Veľkej Británie.
  • Pozorne bude dnes sledované aj vystúpenie šéfa ECB Maria Draghiho.
  • Večer sa bude pozornosť trhu sústrediť na zverejnenie zápisnice z ostatného zasadnutia Fedu pred troma týždňami.

ZAUJALO NÁS

Najhodnotnejší fintech start-up v Európe

TransferWise, spoločnosť na prevod peňazí sa s najnovším ocenením na úrovni 3,5 miliardy dolárov sa stala najhodnotnejším fintech start-upom v Európe. Spoločnosť registruje mesačne 10-tisíc nových zákazníkov, pričom celkový počet užívateľov služieb sa vyšplhal na 5 miliónov. Mesačne spoločnosť spracováva transakcie v celkovej hodnote viac ako 4 miliardy libier.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *