Pondelok 01. júna. Meniny má Žaneta

Ranný prehľad trhov 22. 5. 2020

Investície 22.05.2020 | 10:25 0 Komentárov
  • Napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou sa dostalo do popredia finančných trhov a spustilo averziu voči riziku.
  • Čínsky národný ľudový kongres nestanovil na výročnom zasadnutí cieľ rastu HDP na tento rok, čo trhy prijali skepticky.
  • Nálada v ekonomike eurozóny aj Spojených štátov sa podľa prieskumu PMI za máj oproti aprílu zlepšila, stále však signalizuje hlbokú kontrakciu aktivity.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie včera mierne korigovali svoje doposiaľ slušné týždňové zisky. Dôvodom boli ďalšie slabé dáta z trhu práce, kde od začiatku pandémie prišlo o prácu viac ako 38 miliónov Američanov. Medzi investormi tak panujú obavy, či znovuotvorenie ekonomiky dokáže dostatočne rýchlo obnoviť pracovné miesta. Nervozitu na trhu podtrhlo aj ďalšie naštrbenie vzťahov medzi USA a Čínou, keď v americkom senáte najnovšie prešiel zákon, ktorý má obmedziť prístup čínskych firiem na americké burzy, ak do ich riadenia bude zasahovať vláda. V červených farbách zakončili obchodovanie aj európske akcie, ktoré sa taktiež zviezli na vlne negatívneho sentimentu, ktorý ešte viac priživili správy Svetovej zdravotníckej organizácie WHO, podľa ktorej počet nových prípadov nákazy koronavírusom dosiahol nový denný rekord. Hlavné epicentrum nákazy sa presunulo do Ruska a Brazílie. Aspoň čiastočne investorov príjemne prekvapili dáta o podnikateľskej aktivite v Európe a Veľkej Británii, ktorá zostáva aj naďalej slabá, ale jej pokles sa spomalil.

DLHOPISOVÉ TRHY

Rastúce napätie medzi Pekingom a Washingtonom spolu s hrozivým vývojom na americkom trhu práce, prialo bezpečne vnímaným štátnym dlhopisom, ktoré zaznamenali pokles výnosností na oboch brehoch Atlantiku.

KOMODITNÉ TRHY

Aspoň čiastkové známky oživovania ekonomickej aktivity vo svete nesedeli zlatu, ktoré zaznamenalo prvú stratu po troch rastových dňoch. Ropa atakovala najvyššie úrovne od tohtoročného marca, keď aj naďalej ťaží z poklesu zásob na americkom trhu, zníženia ťažby svetovými producentami v čele so Saudskou Arábiou a oživením dopytu po zmiernení opatrení brániacich šíreniu pandémie koronavírusu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Zhoršujúce sa vzťahy medzi USA a Čínou obnovili atraktivitu dolára, ktorý posilňoval voči širokej konkurencii, v čom mu nebránili ani slabé dáta z trhu práce a ekonomickej aktivity. Euro ukončilo svoj predchádzajúci impozantný rast, keď pomaly na sile stráca optimizmus z európskeho fondu pre pokrízové obnovenie ekonomiky regiónu, ktorého vznik iniciovalo Nemecko a Francúzsko.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Na trhy sa včera vrátila nervozita po tom, ako Čína oznámila, že chcel zlepšiť bezpečnosť v Hong Kongu a prijať legislatívu, ktorá posilní jej práva nad Hong Kongom, ktorý má, ako bývalá britská kolónia, špeciálne postavenie. Hong Kong ako finančné centrum Ázie je pod princípom „jedna krajina, dva systémy“ a rastú obavy, že krokom Číny bude narušený. Nepáči sa to Spojeným štátom, ktoré chcú voči tomu podniknúť kroky. Vzťahy medzi Pekingom a Washingtonom sú pritom už dlhšie napäté, keď Biely dom obviňuje Peking z toho, že nepodnikol adekvátne opatrenia na zastavenie šírenia sa koronavírusu a dokonca, že ho sám v laboratóriách vyvíjal. Kongres pritom pripravuje legislatívu, ktorá má zakázať obchodovanie s akciami zahraničných firiem, ak sa preukáže, že do ich riadenia zasahuje vláda, čo je jasne namierené voči Číne.
  • Americký minister financií Steven Mnuchin vyhlásil, že je veľmi pravdepodobné, že Kongres bude musieť prijať ďalší stimul pre americkú ekonomiku, ak bude mať problém dostať sa z koronakrízy.
  • Včera boli zverejnené prvé rýchle odhady nálady v sektore služieb aj výroby naprieč Európou podľa májových prieskumov PMI. Ukázali na zlepšenie sa sentimentu, no ostali stále hlboko v pásme kontrakcie. Signalizujú teda len to, že pokles ekonomickej aktivity sa v apríli oproti marcu spomalil. Je to dobrá správa, pretože ide o ďalšie predstihové dáta, tak ako napríklad prieskum ZEW, ktoré naznačujú, že eurozóna sa začína odrážať z dna koronakrízy pri tom, ako sa začínajú uvoľňovať reštrikcie a ekonomiky sa reštartujú. PMI výrobného sektora za eurozónu stúplo z marcového vyše 130-mesačného dna 33,4 bodu na 39,5 bodu, nálada v službách sa zlepšila na 28,2 bodu z historického dna 12,0 bodu. Kompozitný ukazovateľ sentimentu PMI následne stúpol na 30,5 bodu z historického marcového dna na úrovni 13,6 bodu.
  • Prieskum PMI za apríl bol zverejnený aj z USA, kde bolo takisto zaznamenané zlepšovanie sa sentimentu, hoci stále signalizuje kontrakciu. Nálada vo výrobnom sektore stúpla na 39,8 bodu z marcového dna na úrovni 36,1 bodu, sentiment v nevýrobnom sektore sa posunul na 36,9 bodu z marcových 26,7 bodu, čo bolo historické dno. Následne kompozitný ukazovateľ takisto stúpol o takmer 10 percentuálnych bodov na 36,4 bodu z 27,0 bodu. Signály zlepšovania sa nálady ukázali aj prieskum vo výrobnom sektore v okolí Philladelphlie, ktorý stúpol z -56,6 bodu za apríl na -43,1 bodu. Navyše aj nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti narástli „len“ o 2,44 milióna za týždeň končiaci sa 15. májom a ich prírastok klesá už siedmy týždeň v rade. Pokračujúce žiadosti o podporu samozrejme ešte rastú a za týždeň končiaci sa 8. májom dosiahli 25,07 milióna, čo je oproti predchádzajúcemu týždňu nárast o takmer 2,5 milióna. Zo Spojených štátov včera dorazili aj predaje starších domov, ktoré v apríli klesli medzimesačne o 17,8 percenta po 8,5-percnentom poklese v marci. Opäť predpokladáme, že májové čísla by už mali byť lepšie a vykázať nižší medziročný pokles, keď sa americká ekonomika reštartuje.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už ráno boli zverejnené dáta maloobchodných tržieb z Veľkej Británie za apríl, ktoré na medziročnej báze skolabovali v dôsledku reštriktívnych opatrení súvisiacich s pandémiou koronavírusu o 22,6 percenta po 5,8-percentnom poklese za marec. Predpokladáme, že ide o dno poklesu a od mája by sa situácia, s tým ako sa ekonomika otvára, mala zlepšovať, hoci tržby zrejme stále vykážu medziročný pokles.
  • Dnes už nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta z Európy či Spojených štátov. Trhy však budú pozorne sledovať štatistiku počtu aktívnych ropných vrtov v USA, ktorá bude publikovaná o 17.00 hod. nášho času.

ZAUJALO NÁS

Pobaltské burzy medzi premiantami

Prvé európske burzy sa nesmelo vracajú do svojej kondície pred koronavírusovo pandémiou. Primát drží burza v Lotyšsku, kde hlavný akciový index OMX Riga dosiahol v priebehu tohto týždňa úrovne zo začiatku februára, čo sa zatiaľ žiadnej inej kontinentálnej burze nepodarilo.

Neďaleko od svojich predkrízových februárových úrovní sa drží aj susedná Litva. Najhoršie burzové skóre medzi pobaltskými krajinami má s 13-percentným prepadom Estónsko, čo je však aj tak na európskej burzovej mape nadpriemerný výsledok.

Hlavným dôvodom lepšieho výkonu lokálnych akciových trhov v Pobaltí je ich malá veľkosť, ktorá sa premieta aj do nižšieho záujmu zahraničných investorov a slabé zamorenie nákazou koronavírusu v porovnaní s inými európskymi krajinami.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *