Streda 17. január. Meniny má Bohdana

Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Investície 22.06.2017 | 09:26 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Ropa na najnižších úrovniach od augusta 2016.
  • Šéfekonóm Bank of England Andy Haldane s jastrabím slovníkom, čo podporilo libru.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy ostali pod predajným tlakom, k čomu prispel ďalší pokles cien ropy.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch len stagnovali na nízkych úrovniach, keď nízke ceny ropy by mali znižovať inflačné tlaky a obchodníci súčasne neveria, že Fed by mohol doručiť ďalších päť zvýšení sadzieb po 25 bázických bodov do konca roka 2018 ako projektoval v dot plot grafe.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa mierne odrazilo pri poklese akciových trhov a určitej nervozite na finančných trhoch. Navyše nízka cena ropy by mohla spomaľovať tempo sprísňovania menovej politiky všade vo svete v dôsledku nízkych inflačných tlakov. Ropa pokračovala v poklese a obchoduje sa na najnižších úrovniach od augusta minulého roka, keď trh stále neverí, že predĺženie dohody OPECu o ďalších krajín o znížení produkcie bude dostatočné na zníženie vysokého globálneho stavu zásob pri raste ťažby v Spojených štátoch, Nigérii a Líbyi. Cena ropy včera klesala aj po zverejnení pravidelných týždenných štatistík väčšieho ako očakávaného poklesu amerických zásob, čo len dokumentuje v akom strese je trh s komoditou.

DEVÍZOVÉ TRHY

Pokles cien ropy vyvolával tlaky na komoditné meny ako kanadský dolár či nórsku korunu. Libra mazala predošlé straty po tom, ako šéfekonóm Bank of England Andy Haldane naznačil, že podporí zvýšenie sadzieb neskôr v priebehu roka, čo ukazuje na rozpoltenosť názorov v banke, keďže deň pred ním guvernér banky Mark Carney tvrdil, že zvyšovanie sadzieb nie je potrebné.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera mal vystúpenie šéfekonóm Bank of England Andy Haldane, ktorý sa prezentoval jasným jastrabím slovníkom, keď povedal, že riziká príliš skorého sprísnenia menových podmienok sa znížili vzhľadom na odolnosť rastu HDP a do menšej mierny aj inflácie, ktoré sú odolnejšie ako sa očakávalo. Ďalej dodal, že ak sa ekonomika bude vyvíjať tak ako doteraz, v druhej polovici roka by bolo obozretné odstrániť stimulus, ktorý banka dodala v auguste minulého roka.
  • Predaj existujúcich domov v USA v máji vzrástol o 1,1 percenta na 5,62 milióna, čo prekonalo očakávania poklesu o štyri desatiny percenta. V predchádzajúcom mesiaci pri tom poklesli o 2,5 percenta. Nedostatok domov navyše tlačí ich ceny nahor.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V Európe bude zverejnená júnová spotrebiteľská dôvera. V USA pravidelné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti na týždennej báze. Okrem toho trhy budú pozorne sledovať vystúpenia Jeremeho Powella z Fedu a Kristin Forbesovej z Bank of England.

ZAUJALO NÁS

Intel nahradí McDonald’s ako sponzor Olympijských hier

Výrobca počítačových čipov Intel sa dohodol s Olympijským výborom na sponzorovaní hier do roku 2024 namiesto McDonaldu, ktorý prekvapujúcu predčasne ukončil sponzoring, hoci zmluvu mal až do roku 2020, vzhľadom na bližšie nešpecifikované finančné problémy. McDonald’s tak nasleduje spoločnosti ako Budweiser, Citi, Hilton či AT&T, ktoré ukončili sponzoring Olympiády v posledných dvoch rokoch. Spoluprácu s jedným s najsledovanejších športových podujatí zvažovala aj čínska spoločnost Alibaba na ďalších šesť hier. Doterajšie zmluvy vynášali výboru približne 100 miliónov dolárov pre každý štvorročný cyklus. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *