Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Ranný prehľad trhov 22. 6. 2018

Investície 22.06.2018 | 09:48 0 Komentárov
 • Akciové trhy ostávajú pod tlakom pre nerzvozitu okolo protekcionizmu v zahraničnom obchode.
 • Júnový prieskum nálady Philly Fed v USA výrazne zaostal za očakávaniami, klesol na jeden a pol ročné dno.
 • Všetky oči obchodníkov s ropou sa dnes upierajú na Viedeň, kde začína zasadnutie OPECu.

AKCIOVÉ TRHY

Na finančných trhoch pokračuje nervózna atmosféra prameniaca z obáv z protekcionizmu, ktorý by mohol podkopať firemné zisky. Signalizovala to automobilka Daimler, ktorá vydala profit warning. Akciové trhy preto končili v stratách.

DLHOPISOVÉ TRHY

Bezpečné vnímané štátne dlhopisy USA či Nemecka profitovali z rastu averzie voči riziku pre otázniky okolo obchodnej vojny. Súčasne sa zvýšili rizikové prirážky podnikových dlhopisov.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato rástlo najmä v reakcii na oslabenie sa dolára. Ropa pred dnešným začiatkom zasadnutia OPECu sa zdá, že organizácia by sa mohla dohodnúť na pomerne výraznom navýšení ťažby o jeden milión barelov denne.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa mierne oslabil voči košu hlavných svetových mien a voči euru sa vrátil nad 116 centov v reakcii na zverejnenie slabšieho ako očakávaného prieskumu nálady Philly Fed za jún, ktorý klesol na jeden a pol ročné dno.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • V rámci stupňovania protekcionizmu v zahraničnom obchode čínske ministerstvo obchodu vyhlásilo, že zavedie s účinnosťou od 23. júna antidumpingové clá na chemickú látku styrén z USA, Južnej Kórei a Taiwanu, ktorého výška sa bude pohybovať od 3,8 percenta až po 55,7 percenta. Dovoz tejto látky z USA do Číny nie je veľký, pohybuje sa okolo 4 miliárd dolárov (v minulom roku)  a Čína ho viac menej signalizovala už vo februári.
 • Všetkých 35 najväčších bánk v USA prešlo prvýk kolom pravidelných záťažových testov Fedu, čo znamená, že majú dostatok kapitálu na odolanie extrémnej recesie. Dôležité bude zverejnenie kompletných výsledkov budúci týždeň, ktoré určia, či akú výšku kapitálu by mohli banky vrátiť späť akcionárom vo forme dividend či spätných odkupov.
 • Včera v Taliansku Senát parlamentu schválil Alberta Bagnaia na post šéfa finančnej komisie, čo vyvolalo nervozitu na trhoch a rast rizikových prirážok talianskych dlhopisov. Bagnai je totiž známym euroskeptikom, ktorý napísal dve knihy o tom, ako rozpustiť eurozónu.
 • Včera mala zasadnutie Bank of England, ktorá síce v súlade so širokými očakávaniami nezmenila úrokové sadzby, no hlasovanie bolo 6:3, pričom hlavný ekonóm banky Andy Haldane hlasoval za zvýšenie sadzieb. Zápisnica zo zasadnutia naznačila, že banka očakáva zlepšenie ekonomickej aktivity po slabom prvom štvrťroku. Pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb bankou v auguste tak na derivátovom trhu vyskočila o 20 percentuálnych bodov na 56 percent.
 • Z vrerajších makdorát žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA trhy veľmi neprekvapili. Nové žiadosti za týždeň končiaci 16. júnom poklesli o tri tisíc voči predchádzajúcemu týždňu na 218 tisíc, pri očakávaní konsenzu poklesu len o tisíc žiadostí. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 9. júnom vzrástli o 22 tisíc na 1723 tisíc, pri očakávanom raste len 9 tisíc. Nové žiadosti tak poklesli už po štvrtý po sebe idúci týždeň. Kĺzavý priemer štyroch posledných týždňov, ktorý je vnímaný ako stabilnejšie meradlo trhového trendu tak poklesol o 4 tisíc na 221 tisíc žiadostí.
 • Júnový prieskum ekonomického výhľadu podľa Philadelphia Fed výrazne poklesol a to z 34,4 bodu na 19,9 bodu, pričom konsenzus čakal miernejší pokles na 29 bodov. Hodnota prieskumu tak poklesla najnižšie od konca roku 2016.
 • Okrem toho bol zverejnený aj index vedúcich indikátorov za máj. Rast indexu poklesol o polovicu na 0,2 percenta, pri očakávanom zotrvaní na hodnote 0,4 percenta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dnes budú naprieč Európou a v USA zverejnené odhadované júnové indexy nákupných manažérov vo výrobnom aj nevýrobnom sektore ako aj ich kombinovaná kompozitná podoba.
 • Zaujímavým však dnes bude predovšetkým dlho očakávané zasadnutie OPECu a spolupracujúcich krajín vrátane Ruska vo Viedni, ktoré by malo priniesť informácie o budúcnosti produkcie ropy týchto krajín.

ZAUJALO NÁS

Eurozóna dosiahla finálnu dohodu o finančnej podpore Grécka

Eurozóna dnes dosiahla dlho očakávanú dohodu s Gréckom, ktorá posunie splatenie 96 miliárd dlhu o desať rokov. Najskoršia splatnosť sa tak posúva z roku 2023 do roku 2033. Okrem toho sa zvýšila posledná platba záchranného programu z 11,7 miliárd na 15 miliárd. Grécke rezervy by tak mali vzrásť na 24,1 miliárd euro, čo by malo umožniť financovanie krajiny na najbližších 22 mesiacov bez potreby financovania na trhu. Grécko sa tak po ôsmich rokoch pripravuje ukončiť obdobie finančnej asistencie medzinárodných veriteľov, počas ktorých absolvovalo tri záchranné programy a najhoršiu krízu akejkoľvek európskej krajiny posledných dekád. Dohodu sa snažili krajiny eurozóny dosiahnuť kvôli blížiacemu sa dátumu ukončenia záchranného programu 20. augusta, s cieľom ubezpečiť investorov, že Grécky dlh je udržateľný.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *