Piatok 24. január. Meniny má Timotej

Ranný prehľad trhov 22. 7. 2019

Investície 22.07.2019 | 09:58 0 Komentárov
  • Americké akciové trhy zastavili svoju rally, keď optimizmus z očakávaného znižovania sadzieb Fedom bol zatienený nervozitou okolo čínsko-amerického obchodného konfliktu pričom podniková výsledková sezóna investorov príliš neohúrila.
  • Výnosy amerických dlhopisov boli pri podlomenom optimizme na trhoch stále na znížených úrovniach.
  • Nálada medzi americkými spotrebiteľmi v júli ostala podľa prieskumu Michiganskej univerzity solídna.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie v závere týždňa zaznamenali mierne straty, čím podčiarkli zastavenie svojej rally a prehĺbili svoj celotýždňový pokles, ktorý bol najväčší od konca mája. Počiatočné nadšenie z výsledkov Microsoftu a stimulu v podobe možného vyššieho, než pôvodne očakávaného zníženia úrokových sadzieb Fedom postupne vyprchávalo. Po analýze v denníku Wall Street Journal, klesli šance na zníženie sadzieb o pol percenta na 22,5 percenta. Za negatívnym sentimentom stál aj rast napätia na Blízkom Východe, ktorý sa premietol do vyberania ziskov z rizikových titulov. Európske akcie zvrátili dva dni strát a v piatok sa obchodovali mierne vyššie, keď náladu na starom kontinente podporili očakávania uvoľňovania menovej politiky na oboch brehoch Atlantiku, ktoré zatienili nulový pokrok v obnovených obchodných rokovaniach medzi USA a Čínou.

DLHOPISOVÉ TRHY

Vytriezvenie z očakávaní znižovania úrokových sadzieb Fedom o 50 bázických bodov aj vzhľadom k neštandardnej úprave ultraholubičo prijatého slovníka šéfa newyorského Fedu Johna Williamsa o agresívnejšom uvoľnení menovej politiky pomohlo zastaviť prepad americkej výnosovej krivky. Naopak európske dlhopisy pokračovali v očakávaní uvoľnenia menovej politiky Fedu aj ECB vo svojom poklese.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato pod tlakom silnejšieho dolára a rastúcich výnosov ustúpilo zo svojho šesťročného maxima. Ropa vďaka ďalšej eskalácii napätia na Blízkom Východe, keď Irán zachytil tanker pod vlajkou Veľkej Británie, vzrástla, čím zmiernila svoje celotýždňové straty.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár prudko posilňoval voči svojim konkurentom, keď oporu získal v zlepšení júlovej spotrebiteľskej nálady podľa University of Michigan, ako aj znížení stávok na prudšie zostrihnutie úrokových sadzieb Fedom. Naopak strácalo euro, ktoré je naďalej limitované pokračujúcimi prejavmi slabosti ekonomiky eurozóny.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Šéf saintlouiského Fedu James Bullard známy svojimi holubičími postojmi sa v závere minulého týždňa vyjadril úplne jednoznačne v prospech zníženia úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou o 25 bázických bodov na mítingu v závere júla. Súčasne však dodal, že takýto krok vníma ako rekalibráciu menovej politiky a nie ako začiatok série znížení. Naproti tomu jeho kolega a šéf bostonského Fedu Eric Rosengren ako jeden z mála centrálnych bankárov udržiava jastrabí postoj, keď povedal, že neverí v potrebu zníženia úrokových sadzieb vzhľadom k tomu, že dáta prichádzajúce z americkej ekonomiky od polovice júna sú pozitívne. Zaujímavosťou bolo, že šéf newyorský Fedu uskutočnil nezvyčajný krok a umierňoval názory svojho prezidenta John Williamsa zo štvrtka, ktoré si trh vysvetlil ako signál pre agresívnejšie uvoľnenie menovej politiky. Súčasne americký prezident Donald Trump opäť raz kritizoval Fed za zvyšovanie úrokových sadzieb v minulosti a povedal, že 100-percentne súhlasí s pôvodnými Williamsovými slovami.
  • Osobné rokovania medzi americkou stranou a Čínou ohľadne nastavenia obchodných vzťahov by mohli podľa čínskych média začať už čoskoro.
  • V piatok bol zverejnený rýchly odhad spotrebiteľskej nálady podľa Michiganskej univerzity za júl, ktorá zostala viac menej na júnovej úrovni (98,4 bodu vs. 98,2 bodu). Ide o solídnu úroveň, ktorá naznačuje, že spotrebiteľ v USA nie je v úzkych a z tohto zdroja by nemala prísť recesia.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta. Investori sa budú zameriavať najmä na podnikovú kvartálnu výsledkovú sezónu.

ZAUJALO NÁS

Avatar zosadený z trónu

Takmer 10 rokov kraľoval film Avatar rebríčku filmových tržieb. Behom tohto víkendu ho ale prekonal komiksový film Avengers: Endgame, ktorý sa s aktuálne s 2,79 miliardami dolárov stal najzárobkovejším filmom všetkých čias. Po prvom rekordnom víkende sa predpokladá, že celkové tržby by mohli dosiahnuť až 3,5 miliardy dolárov. Celá séria Infinity, ktorej je Endgame vrcholom, sa skladá z troch častí, ktoré obsahujú celkovo 22 filmov. V roku 2008 ju odšartovala snímka Iron Man a celkovo filmy z tejto série prekonali tržby viac ako 23 miliárd dolárov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *