Streda 19. septembra. Meniny má Konštantín

Ranný prehľad trhov 22. 9. 2017

Investície 22.09.2017 | 09:41 0 Komentárov
  • Investori prehodnocovali signály zo zasadnutia Fedu.
  • Podľa prezidenta ECB Maria Draghiho, monetárna politika nemá byť použitá na boj s trhovými nerovnosťami.
  • Cez víkend sa budú konať federálne voľby v Nemecku.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy zaznamenali prvý pokles po piatich dňoch rastu, keď investori prehodnocovali signály Fedu o ešte jednom zvýšení úrokovej sadzby v tomto roku. Viac sa darilo akciovým trhom na opačnom brehu Atlantiku, kde široký európsky index vzrástol na mesačné maximá.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych dlhopisov USA rástli už po piaty po sebe idúci deň, k čomu sa pričinil aj jastrabejší slovník Fedu. Rovnaký smer zaujali aj bezpečne vnímané dlhopisy Nemecka, ktoré sa tak dostali na viac ako najvyššie úrovne za posledných šesť týždňov.

KOMODITNÉ TRHY

Prospekt rastu úrokovej sadzby v USA poslal zlato pod hranicu 1300 dolárov za troyskú uncu a zároveň aj na mesačné minimá. Americký ropný benchmark WTI ostal takmer nezmenený nad 50 dolármi za barel, zatiaľ čo severomorský Brent si pripísal viac ako štvrť percenta. Obchodníci stále vyčkávajú na jasnejšie signály OPECu ohľadom predĺženia dohody o obmedzenej produkcii.

DEVÍZOVÉ TRHY

Eufória zo zasadnutia Fedu opustila aj dolárových investorov, čomu nasvedčovalo oslabenie dolára voči košu hlavných zahraničných mien. Euro sa oproti doláru na konci obchodnej seansy dostalo opäť nad úroveň 119 dolárových centov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Štvrtkové zverejnenia už tradične priniesli žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA. Nové žiadosti za týždeň končiaci 16. septembrom neočakávane poklesli na 259 tisíc, pričom nadol bola revidovaná aj hodnota predchádzajúceho mesiaca. Dáta by pri tom naďalej mohli byť ovplyvňované hurikánmi Harvey a Irma. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 9. septembrom boli len o 5 tisíc vyššie ako očakával konsenzus, pri nadol revidovanej hodnote predchádzajúceho týždňa na 1936 tisíc. Pozitívne trhy prekvapil aj ekonomický výhľad podľa Philadelphia Fed pre mesiac september. Pri očakávaní poklesu vzrástla podnikateľská nálada o takmer štyri body na 23,8 bodov.
  • Počas svojho včerajšieho príhovoru v roli predsedu Európske výboru pre systémové riziká sa prezident ECB Mario Draghi vyjadril, že monetárna politika nie je správnym nástrojom na boj s trhovými nerovnosťami.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes budú vo Francúzsku, Nemecku a za eurozónu zverejňované septembrové odhady indexov nákupných manažérov vo výrobnom a nevýrobnom sektore ako aj ich kompozitné indexy.
  • V poobedných hodinách budú septembrové odhady indexov nákupných manažérov vo výrobnom aj nevýrobnom sektore zverejnené aj v USA.
  • Okrem toho dnes bude mať svoj prejav aj premiérka Veľkej Británie Theresa Mayová ohľadom Brexitu. Politika ostane ostro sledovanou témou aj cez víked, počas ktorého bude o znovuzvolenie bojovať nemecká kancelárka Angela Merkelová.

ZAUJALO NÁS

Investovaním k environmentálne zodpovednejším spoločnostiam

Rastúci dopyt investorov po akciách spoločností zodpovedných voči životnému prostrediu pomáha transformácii na využívanie čistejších zdrojov energií. Dopyt investorov však podľa reportu HSBC začína predbiehať ponuku spoločností. Až 68 percent investorov majú tendenciu k zvyšovaniu investícií do zelených spoločností, pričom len jedna z dvoch spoločností má stratégiu na zníženie svojho dopadu na životné prostredie. Iba 43 spoločností navyše zverejňuje takéto svoje plány, čo považuje 56 percent opýtaných investorov za veľmi neadekvátne. Spoločnosti sa týmto rozdielnym rýchlostiam bránia s tým, že v tom nevidia jasnú konkurenčnú výhodu, najmä čo sa týka nákladov financovania.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *