Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

Ranný prehľad trhov 22. 9. 2020

Investície 22.09.2020 | 09:25 0 Komentárov
  • Akciové trhy vstúpili do nového týždňa pokračujúcimi výpredajmi, ktorým hlavným dôvodom, v Európe boli ďalšie prívalové vlny koronavírusu a v USA neschopnosť Kongresu prijať ďalší fiškálny stimulačný balík pred novembrovými prezidentskými voľbami.
  • Masívne výpredaje rizikových aktív stiahli so sebou paradoxne aj ceny zlata, ktoré sa miestami ponorilo pod 1900 dolárovú hranicu napriek rastu cien amerických štátnych dlhopisov.
  • Včase rastúcej nervozity na trhu skokovito posilnil americký dolár, dokonca aj na úkor švajčiarskeho franku.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akcie začali nový týždeň strmým pádom kvôli obavám zo zavádzania nových reštriktívnych opatrení, zamedzujúcich rýchle šírenie nákazy koronavírusu naprieč starým kontinentom, cez ktoré sa pandémia materiálne negatívne prejaví na ekonomike. Olej do ohňa priliala aj najnovšia banková aféra, keď popredné finančné inštitúcie v Amerike aj Európe po takmer dve desaťročia robili prevody veľkého množstva podozrivých peňazí a napomáhali tak k ich legalizácii. Negatívna nálada sa preniesla aj do zámoria, kde oslabovanie priživili prieťahy vo vyjednávaní ďalšieho záchranného balíčka pre americkú ekonomiku v Kongrese, ku ktorého schváleniu sa zatiaľ zákonodarcovia nepriblížili. Hlavným porazeným bol energetický sektor, ktorý zmietla padajúca cena ropy. Výpredajom sa dokázali vzoprieť len ťažké technologické váhy, ktoré v závere obchodovania vymazali takmer všetky predchádzajúce straty.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výpredaj na akciových trhoch, uprostred obáv zo zavádzania nových reštriktívnych koronaopatrení v Európe, zvýšil dopyt po bezpečných prístavoch akými sú štátne dlhopisy, čo sa prejavilo na ich výnosových krivkách, ktoré výrazne klesali na oboch brehoch Atlantiku. Výrazne sa rozšírili rizikové prirážky podnikových dlhopisov.

KOMODITNÉ TRHY

Napriek rastúcej rizikovej averzii sa nedarilo zlatu, ktoré pod tlakom silnejšieho dolára zostúpilo k hranici 1900 dolárov. Po najlepšom týždni od júna zažila ropa tvrdé vytriezvenie, keď sa pridala k výpredaju rizikových aktív. Nové reštriktívne opatrenia totiž negatívne ovplyvnia dopytovú stranu komodity a naopak ukončenie osemmesačnej blokády vývozu líbyjskej ropy a reštart domácej produkcie by mohol ešte viac zvýrazniť prebytok komodity na trhu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Na devízovom trhu posilňoval aj napriek prázdnemu kalendáru americký dolár. Záujem oň súvisí so zhoršovaním pandémie vo svete a hlavne v Európe, kde hrozí, že najviac zasiahnuté krajiny začnú opäť obmedzovať svoje ekonomiky, na čo dopláca predovšetkým euro. Porazeným dňa bola česká koruna, ktorá sa po štyroch mesiacoch zosunula voči euru pod hranicu 27 korún, keď sa prudko zhoršuje epidemiologická situácia v krajine.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

Včera mala vystúpenie prezidentka ECB Christine Lagardeová, ktorá síce konštatovala oživovanie sa európskej ekonomiky, no zároveň dodala, že je nerovnomerné, krehké a s vysokým neistotami. Dodala, že oživovanie ekonomiky bude vo vysokej miere závisieť od budúceho vývoja pandémie a úspechu opatrení prijatých na jej zastavenie.

V noci na dnes mal vystúpenie aj šéf Fedu Jay Powell, ktorý konštatoval, že americká ekonomika sa zlepšuje, ale stále je pred ňou ešte dlhá cesta, kým sa vráti na predkoronavírusové úrovne.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

Dnes sa trhy budú zaujímať najmä o vystúpenie šéfa Fedu Jaya Powella, okrem neho budú mať vystúpenia viacerí centrálni bankári zo Spojených štátov. Pričom svoj prednes bude mať aj šéfekonóm ECB Philip Lane.

Z makrodát bude publikovaný rýchly odhad spotrebiteľskej dôvery z eurozóny za september a júlové predaje starších domov z USA.

ZAUJALO NÁS

Vzduch v New Yorku má čistiť vyše 700 metrový mrakodrap

Obytná veža Mandragore má najľudnatejšiemu americkému mestu New York pomôcť dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu tým, že bude zachytávať emisie uhlíka z ovzdušia a tým čistiť vzduch. Budúcu stavbu nemožno prehliadnuť, nakoľko by výška mrakodrapu mala dosahovať 737 metrov. Budova so 160 poschodiami bude zároveň obsahovať 36 veterných turbín, 1600 stromov, 24 500 metrov štvorcových rastlinných stien a 7 tisíc metrov štvorcových solárnych fasád. Dátum zahájenia stavby a jej dokončenia zatiaľ nie je známy.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial