Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Ranný prehľad trhov 22. augusta

Investície 22.08.2016 | 09:23 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Dolár mazal straty, keď septembrové zvýšenie sadzieb Fedom je späť v hre.
  • Výnosy dlhopisov rástli, naopak zlato klesalo.
  • Stanley Fischer tvrdí, že Fed je blízko splnenia svojho mandátu plnej zamestnanosti a inflácie.

Akciové trhy

Európske akciové trhy končili piatkové obchodovanie v stratách, keď ich nadol ťahali akcie ťažobných spoločností a bánk pri klesajúcich cenách komodít. Wall Street rovnako končila v stratách, keď investori reagovali na sériu jastrabích slov viacerých amerických centrálnych bankárov, ktorí naznačili, že Fed by mohol už v septembri zvyšovať úrokové sadzby.

Dlhopisové trhy

Napriek averzii voči riziku klesali v piatok ceny a teda rástli výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA či Nemecka, keď ostatné slová Johna Williamsa, Billa Dudleyho či Dennisa Lockharta z Fedu nasadili trhom do hlavy chrobáka možného zvýšenia sadzieb v USA už na septembrovom zasadnutí Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) Fedu.

Komoditné trhy

Zlato sa v závere minulého týždňa oslabilo v reakcii na posilnenie sa dolára a rast trhových očakávaní, že stále žije šanca na zvýšenie sadzieb Fedom už v septembri k čomu prispela séria vyhlásení viacerých amerických centrálnych bankárov, hoci minulotýždňové zverejnenie zápisnice z júlového zasadnutia Fedu túto možnosť prakticky vylučovalo. Ceny ropy klesli a ustúpili z osemtýždňových maxím, keď trhy sa precitli z ostatnej rastovej série, ktorá bola v rozpore s fundamentami a bola v zásade postavená len na očakávaní toho, že viacerí veľkí svetoví producenti čierneho zlata by sa mohli dohodnúť na obmedzení jeho produkcie.

Devízové trhy

Dolár mazal v piatok predošlé straty voči euru, keď sa obchodníci začali viac nakláňať v prospech možného zvýšenia sadzieb Fedom už v septembri. Prispeli k tomu viaceré výroky amerických centrálnych bankárov Johna Williamsa, Billa Dudleyho či Dennisa Lockharta.

Dôležité správy z ekonomiky

V priebehu celého minulého týždňa mali viacerí predstavitelia Fedu, menovite Bill Dudley, Dennis Lockhart a najmä John Williams prednesy z ktorých vyplýva, že septembrové zvýšenie sadzieb je na stole a je potrebné s touto možnosťou počítať. To sa prejavilo aj na derivátovom trhu, ktorý vidí opätovne viac ako 50-percentnú pravdepodobnosť toho, že Fed v tomto roku zvýši sadzby o 25 bázických bodov. Cez víkend mal vystúpenie aj podpredseda Rady guvernérov Stanley Fischer, ktorý povedal, že Fed je blízko dosiahnutia svojich cieľov (plnej zamestnanosti a inflácie), čo tiež možno hodnotiť ako jastrabie slová.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Pondelkový makrokalendár neobsahuje žiadne podstatnejšie makrozverejnenia ani vystúpenia centrálnych bankárov.

Zaujalo nás

Fed vstúpil na facebook

Centrálna banka USA, známa predovšetkým ako Fed, spustila svoju oficiálnu stránku na sociálnej sieti facebook. K tomuto kroku ich doviedla častá kritika ich komunikačných metód s verejnosťou. Oficiálna stránka Federal Reserve naďalej ostáva ich primárnym komunikačným kanálom, prostredníctvom sociálnej siete však budú tlačové správy, vystúpenia a často kladené otázky bližšie k verejnosti.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *