Utorok 18. február. Meniny má Jaromír

Ranný prehľad trhov 22. februára

Investovanie 22.02.2016 | 10:20 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Dohoda lídrov EÚ a britského premiéra Davida Camerona o novom postavení Veľkej Británie v rámci spoločenstva.
  • Jadrová inflácia v USA najvyššia od leta 2012.
  • Obnova skepsy investorov ohľadne dohody limitujúcej ťažbu ropy hlavnými svetovými pruducentmi.

Akciové trhy

Európske akciové trhy končili v závere týždňa v strate, keď ich nadol stiahli predovšetkým klesajúce ceny ropy. Wall Street však dokázala čeliť ich poklesu a zatvárala v okolí nuly, keď pokles akcií energetických firiem bol kompenzovaný rastom spotrebiteľského sektora. Trh sa tak začína postupne stabilizovať, keďže investori sú presvedčení, že robustná spotreba domácností by mala uchrániť USA od pádu do recesie.

Dlhopisové trhy

Obnova poklesu cien ropy a zhoršenie sa sentimentu na európskych akciových trhoch viedlo k rastu cien a teda poklesu výnosov nemeckých vládnych dlhopisov. Tie americké mierne rástli, po zverejnení dát o raste jadrovej inflácie v USA najviac od augusta 2011, čo zvyšuje pravdepodobnosť toho, že FED bude pokračovať v cykle sprísňovania menovej politiky.

Komoditné trhy

Zlato v piatok mierne klesalo, keď investori prestávajú byť úplne skeptickí ohľadne stavu americkej a svetovej ekonomiky. Straty žltého kovu však boli limitované očakávaním pretrvávania nízkych úrokových sadzieb na oboch brehoch Atlantiku a stále relatívne krehkého optimizmu na globálnych finančných trhoch. Ropa však zaznamenala výrazne straty, keď sa trhu zdala predbežná dohoda štyroch veľkých ropných producentov o zmrazení výšky jej produkcie na januárových úrovniach ako nedostatočná. Navyše, aj keď sa Irán vyjadril pozitívne o dohode, jasne nepovedal, že sa k nej pridá. Obrovským mínusom pre cenu ropy boli slová ministra zahraničných vecí Saudskej Arábie Adela al- Jubeira o tom, že sa nechystá znížiť jej ťažbu.

Devízové trhy

Dolár pokračoval v oslabovaní sa voči jenu, ktorý je negatívne korelovaný s klesajúcimi cenami ropy. Výrazné posilnenie jenu pôsobí navyše ako domino efekt, keď stále viac japonských investorov investujúcich v zahraničí hedžujú kurzové riziko, čo vyvoláva ďalšie tlaky na posilnenie sa meny tretej najväčšej ekonomiky sveta. Euro mierne získalo voči doláru pri pretrávajúcej skepse investorov ohľadne stavu svetovej ekonomiky, hoci recesia v USA sa javí ako menej pravdepodobná. Mierne posilňovala libra, keď investori dúfali na dohodu medzi Veľkou Britániou a zvyškom EÚ o nových podmienkach jej postavenia v rámci spoločenstva.

Dôležité správy z ekonomiky

Z v piatok publikovaných makrodát dopoludnia zaujali čísla maloobchodných tržieb Veľkej Británie za január. Čísla naprieč spektrom meraní prekonali očakávania, keď v januári rástli najrýchlejším tempom za ostatné dva roky. Rastu maloobchodných tržieb pomohol nárast nákupov vďaka povianočným januárovým zľavám. Okrem toho, priemerné ceny v obchodoch klesli o 2,6 percenta, oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Tržby boli silné aj vďaka slabému dopytu v decembri, kedy maloobchodníkov poškodilo nečakane teplé počasie. Nízka inflácia spolu s poklesom výdavkov na energie pomáhajú rastu dopytu zo strany spotrebiteľov už nejakú dobu a očakáva sa, že to tak ešte chvíľu ostane a spotrebiteľské výdavky tak ako hlavný motor rastu britskej ekonomiky ide na plné obrátky.
Loretta Mesterová, prezidentka clevelandského FEDu v piatok povedala, že americká ekonomika je stále „silná“ a „postupné“ zvyšovanie sadzieb je stále na stole. Ekonomické fundamenty sú podľa Mesterovej stále robustné a to aj napriek nedávnym turbulenciám na finančných trhoch, ktoré zvýšili obavy z možnej recesie. Mesterová je tradične jedným z jastrabích hlasov FEDu
Viceprezident ECB Vitor Constancio v piatok povedal, že v prípade ďalšieho uvoľnenia menovej politiky v eurozóne by ECB ochránila banky pred nechcenými hrozbami, ktoré takéto kroky môžu mať. Práve zníženie základnej sadby do mínusových hodnôt, ako tomu je v Japonsku či Švajčiarsku, by bolo nutné spojiť s krokmi, ktoré znížia negatívne dopady na beztak trápiace sa európske banky. Constanciove slová tak zvyšujú pravdepodobnosť menových stimulov zo strany ECB už na jej zasadnutú 10. marca.
V Spojených štátoch boli v piatok publikované čísla indexu spotrebiteľských cien za január. Inflačné tlaky zostali podľa hlavného indexu na medzimesačnej báze v januári bez zmeny, pričom trh očakával kontrakciu –0,1 percenta, podobne ako tomu bolo v decembri. Medziročne inflácia v januári rástla najrýchlejšie od októbra 2014, a to 1,4-percentným tempom, čo je viac ako očakával trh a raz toľko ako tomu bolo v decembri. Rýchlejšie oproti očakávaniam rástla aj jadrová inflácia  v USA (po odpočítaní volatilných položiek ako jedlo a energie). Ceny služieb v USA pokračovali v raste, v januári +2,5 percenta medziročne, zatiaľ čo deflácia cien tovarov v januári spomalila na medziročných –0,6 percenta, z decembrových –2,3 percenta.
Cez víkend bola pozornosť investorov upriamená na Veľkú Britániu. Dosiahnutie dohody medzi európskymi lídrami a britským premiérom Davidom Cameronom o novom postavení krajiny v rámci EÚ bolo nasledované sobotňajším stretnutím Cameronovho kabinetu. Ten vyhlásil referendum na 23. júna tohto roku. Napriek tomu, že britský premiér bude, ako sám povedal, viesť kampaň za zotrvanie v únii s celým svojim „srdcom a dušou“, vrásky na čele investorom prinieslo rozhodnutie jeho straníka a populárneho a dosluhujúceho starostu Londýna, Borisa Johnsona, ktorý sa pridal do táboru za Brexit. Spolu s ním tak urobilo aj niekoľko ďalších Cameronových ministrov.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dopoludnia budú z Európy postupne zverejňované flashové odhady nálady vo výrobnom sektore aj v sektore služieb za február podľa indexov nákupných manažérov (PMI), pričom trh si bude všímať hlavne čísla z Nemecka. Popoludní budú z USA zverejnená takisto dáta mapujúce sentiment vo výrobnom sektore (PMI).

Zaujalo nás

Japonsko chce zarobiť na globálnom apetíte po sushi a wagyu mäse

Už dlhodobo je to jedným zo zdrojov japonského pocitu úzkosti a nie je to prehra v Druhej svetovej vojne. Čoraz častejšie sa mnohí pýtajú, že prečo je krajina, ktorá je kulinárskou veľmocou a jasným šampiónom v Michelinovom sprievodcovi, tak nemožná v exporte jedla? Len pre porovnanie, v roku 2014 Japonsko exportovalo jedlo v hodnote asi 5 miliárd dolárov. Holandsko, ktoré má len zlomok populácie a ekonomickej sily Japonska, exportovalo za rovnaké obdobie jedlo v hodnote viac ako 100 miliárd dolárov. Exporty syra Eidam sa prakticky vyrovnali exportom špecialít ako sushi, hovädzie mäso wagyu či zelenému čaju.

Hlavným problémom je cena japonských delikates. Jednoducho, sushi si v zahraničí kúpite podstatne lacnejšie ako keby ste ho mali doviesť; aj po odpočítaní nákladov za dopravu. Tomu nepomáhajú ani obrovské dotácie štátu na poľnohospodárstvo, ktoré sa budú z dôvodu Transpacifického partnerstva a stým spojeného nárastu medzinárodného obchodu len zväčšovať. 

Iskierkou nádeje by pre krajinu vychádzajúceho Slnka mohla byť čoraz viac spotrebiteľsky zameraná Čína. Exporty japonského jedla do Číny minulý rok narástli o 41 percent. Nižšie výrobné ceny budú nutné nato, aby sa japonské produkty začali objavovať viac aj na európskom či americkom trhu.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *