Nedeľa 09. decembra. Meniny má Izabela

Ranný prehľad trhov 22. júla

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • ECB včera podľa očakávaní nezmenila menovú politiku, je však pripravená konať v prípade nutnosti.
  • Akciové trhy klesli, keď reagovali na slabé korporátne výsledky za druhý kvartál.
  • Ropa bola takisto pod tlakom, keď sa do popredia dostáva vysoký stav jej zásob.

Akciové trhy

Európske akciové trhy včera len stagnovali, keď ECB na svojom zasadnutí neprekvapila trhy a nerozšírila menové stimuly. Jej šéf Mario Draghi však naznačili pripravenosť k takémuto kroku ak to bude potrebné hneď, ako budú jasnejšie negatívne dopady britského referendového hlasovania za brexit na ekonomiku eurozóny. Wall Street klesala, keď reagovala predovšetkým na impulzy z korporátnej výsledkovej sezóny za druhý kvartál, kde sklamali aerolinky Southwest Airlines, Starbucks či Intel. Mínusom bol aj pokles cien ropy. 

Dlhopisové trhy

Prejav šéfa ECB Maria Draghiho na tlačovej konferencii po zasadnutí centrálnej banky nebol podľa niektorých trhových participantov až tak holubičí ako čakali, čo sa pretavilo do rastu výnosov dlhopisov eurozóny, pričom nemecký 10-ročný sa dostal na mesačné maximá. Mierny príklon finančných trhov k averzii v druhej polovici včerajšieho obchodovania však znamenal, že ceny dlhopisov väčšinu svojich strát zmazali. 

Komoditné trhy

Zlato sa odrazilo z trojtýždňového dna, keď medzi obchodníkmi prevážili očakávania, že aj keď ECB včera ešte nekonala, naznačila ochotu uvoľniť menovú politiku v blízkej budúcnosti. Ropa však výraznejšie strácala, keď sa do popredia dostáva opätovne prítomnosť prebytku globálnej ponuky a vysokých stav jej zásob. 

Devízové trhy

Euro ostalo voči doláru stabilné a kurz sa pohyboval tesne nad úrovňou 110 dolárových centov, keď rozhodnutie ECB neuvoľniť na júlovom zasadnutí menovú politiku sa vo všeobecnosti očakávalo a neposkytlo trhom nový impulz. 

Dôležité správy z ekonomiky

Najsledovanejšou udalosťou včerajšieho dňa bola Európska centrálna banka a jej pravidelné monetárne zasadnutie, ktoré podľa očakávaní dopadlo bez zmeny menovej politiky. Trhy tak pozorne sledovali slovník prezidenta ECB Maria Dragiho na tlačovej konferencii. Draghi vyzdvihol zvýšené úrovne neistoty a volatility na finančných trhoch po britskom referende za brexit, pričom povedal, že je priskoro na pomenovanie finálnych dopadov tohto stavu. Dopady referenda o brexite však podľa ECB neboli zatiaľ až také negatívne ako sa čakalo, pričom banka ostáva pripravená konať v prípade nutnosti. Situáciu ohľadom brexitu zmiernila historicky vysoko akomodatívna menová politika a silná regulácia. Rozmer negatívnych dopadov podľa Dragiho však bude závisieť od dĺžky trvania rokovaní o vystúpení Veľkej Británie z EÚ. Celkovo možno hodnotiť Draghiho prejav ako holubičí, ale nie až tak veľmi ako sa čakalo. Draghi okrem toho navrhol možnosť použitia verejných finančných prostriedkov na boj proti úrovni zlých pôžičiek naprieč eurozónou, čo je dobrou správou nie len pre talianske banky.

Maloobchodné tržby vo Veľkej Británii v mesiaci jún klesli, keď podľa oficiálnych čísiel im neprialo daždivé počasie, ktoré stiahlo nadol predaje oblečenia. Medzimesačne tržby predajcov klesli o 0,9 percenta, čo je najväčší prepad za ostatných šesť mesiacov. Trh pritom očakával kontrakciu o pol percenta, pri revidovanom májovom raste z 1,0 na 0,9 percenta. Medziročne maloobchodné tržby narástli o 4,3 percenta, čo bolo taktiež menej ako očakával trh. Nákupné domy síce ťažili z futbalového Eura 2016 ako aj kráľovniných narodenín, no neprialo im spomínané mokré počasie. Dopady referenda o vystúpení Británie z EÚ podľa britského štatistického úradu zatiaľ cítiť nebolo.

V USA boli včera publikované pravidelné týždenné čísla nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti, ktoré v oboch prípadoch prekonali očakávania, keď spomalili menej ako hovoril konsenzus trhu.

V USA okrem toho zaujali aj júlový index výroby z okolia Filadelfie, ktorý klesol na šesťmesačné minimá na –2,9 bodu. Index merajúci stav výrobného sektoru v okolí Filadelfie vykazoval negatívne hodnoty v 9 z 11 ostatných mesiacov,  pričom naďalej poukazuje na problémy sektoru výroby v USA. Trh očakával zotrvanie indexu v blízkosti júnových hodnôt.

V neposlednom rade z USA zaujali aj čísla predajov existujúcich domov za jún, ktoré pri revidovaní májových hodnôt nadol prekovali očakávania a narástli napriek trhom očakávanému poklesu a dosiahli 5,57 milióna anualizovane. Čísla tak narástli na najvyššie hodnoty od februára 2007. Realitnému trhu USA naďalej pomáha solídny trh práce v krajine ako aj lákavé hypotekárne sadzby.

Kľúčové očakávané udalosti

Naprieč Európou a aj v USA budú zverejnené rýchle odhady nálady v sektore služieb a výroby merané indexmi nákupných manažérov (PMI) za júl. 

Zaujalo nás

Akciové trhy majú dobrý track rekord predpovedania výsledkov prezidentských volieb v USA

Od roku 1928 americké akciové trhy pomerne správne signalizovali úspech v prezidentských voľbách úradujúcej alebo vyzývajúcej strany, ukazujú údaje spoločností Strategas Research Partners LLC a Bloomberg. Rast akciových trhoch v mesiacoch pred voľbami do oválnej kancelárie Bieleho domu, sídla amerických prezidentov, predpovedali výhru kandidáta úradujúcej strany s 86-percentnou úspešnosťou. V tomto prípade by tak trhy šepkajú, že by to mohla byť kandidátka Demokratickej strany Hillary Clintonová.
Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *